Engelli Memur Tayin Hakkı

Engelli Memur Tayin Hakkı
0

Bildiğiniz gibi kurumların çalıştırdıkları personellerin %3 oranı kadar engelli personel çalıştırmaları zorunludur. Engelli personel istihdam edilirken %40 oranında engel raporu istenilmektedir. Kura ile veya EKPSS ile engelli memur atamaları yapılmaktadır. Peki Engelli Memur Tayin Hakkı nasıldır?

Engelli Memur Tayin Hakkı ile ilgili kanun ve hükümlere bir göz atalım.

Bu durum 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. Maddesinde açıkça dile getirilmiştir. Peki engelli memur tayin hakları nasıldır?

Engelli memur tayin hakları Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin yönetmelikte belirtilmiştir. Söz konusu yönetmeliğin Ek 3 üncü maddesi ile yüzde kırk engelli olan memurlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ağır engelli olmaları durumunda engellilik durumundan tayin haklarının bulunduğu belirtilmiştir.

Yönetmelik maddesinde bu şekilde tayin taleplerinden memurların bir defadan fazla yararlanamayacağı belirtilmiştir. Ancak Danıştay bir defadan fazla bu haktan yararlanamaz ibaresi için yürütmenin durdurulması kararı almıştır. Bu karara göre yeniden yönetmeliğin düzenlenmesinin beklenmesi gerekiyor.

Bu nedenle Engelli Memur Ataması gerçekleşenler bu yönetmelik hükümlerine göre tayin talebinde bulunabilirler. Engelli memur tayin hakları kurumlar tarafından işleme alınmalıdır.

Engelli Aday Memur Eğitimi

Engelli Aday Memur Eğitimleri de, Aday Memurların Yetiştirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik hükümlerine göre yapılır. Engelli memurlar aday memur eğitimleri için farklı bir düzenleme bulunmamaktadır. Engelli Aday Memurlar da bu eğitime katılmak zorundadır. Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitimlerden başarılı olan aday memurlar daha sonra asli devlet memurluğuna atanır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir