SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK prim borcu öğrenme işlemi, başta e-Devlet olmak üzere birçok farklı kanaldan yapılabilen bir işlemdir. SGK Prim borcu sorgulama nasıl yapılır? SGK prim borcu sorgulama işlemi yapabileceğiniz kanallar şunlardır:

 • E-Devlet Kapısı Sistemi

 • SGK İnternet Sitesi

 • SGK İl Müdürlükleri

SGK Prim Borcu Nedir

Sosyal Güvenlik Kurumu primi, işveren tarafından çalışanlar adına devlete ödenmesi gereken miktardır. Bu primler ile çalışanlara genel sağlık sigortası yapılmakta ve işsizlik durumunda işsizlik ödeneği bağlanması gibi bazı yan haklar sağlanmaktadır. SGK prim borcu olması ise kısaca ödemelerinizde eksiklik olması demektir. İşverenlerin eksik yatırması gibi durumlar sıklıkla karşılaşılabilen durumlardır. Bununla birlikte sigorta primini kendisi yatıran kişiler de bazen eksik yatırabilmektedir. Bu sebeple SGK prim borcunuz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Primlerinizi kontrol etmediğiniz takdirde başta emeklilik gibi birçok haktan faydalanma durumunuz tehlikeye düşmektedir. Durumun ciddiyetinin farkına varan kişiler düzenli aralıklarla sistem üzerinden SGK prim borcu sorgulama işlemi yapmaktadır. İnternet üzerinden sorgulama yapacağınız kanallarda bu hizmet tamamen ücretsiz sunulmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda SGK tarafından SMS ile de prim borcunuz olduğuna dair bildirim yapılabilmektedir. Yine de bu geleneksel olarak devamlı verilen bir hizmet olmadığı için işinizi şansa bırakmayıp kendiniz sorgulama yapmanız faydanıza olacaktır.

E-Devletten SGK Prim Borcu Sorgulama

E-Devlet sisteminden SGK prim borcu öğrenme için ilk yapmanız gereken e-Devlet sistemine giriş yapmaktır. E-Devlet sistemi girişleri için T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi talep edilmektedir. E-Devlet şifresi haricinde sisteme giriş yapmak için kullanabileceğiniz diğer seçenekler elektronik imza ve bankaların internet bankacılıklarıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle e-Devlet sistemi ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

 • Listelenen kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklanmalıdır.

 • Ardından kurum hizmetleri listelenmektedir. Bu listeden “GSS Borç Dökümü” sorgulama sistemine tıklamanız gerekmektedir.

 • Açılan ekrandan SGK prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Edinme

E-Devlet Kapısı sistemi için şifre edinme işlemi PTT şubelerinden yapılabilmektedir. En yakın PTT şubesine gidip e-Devlet şifresi istediğinizde yetkililer sizden bazı kişisel bilgiler talep etmektedir. Bu bilgileri verdikten sonra kısa süre içerisinde e-Devlet şifreniz oluşturulmaktadır. PTT şubelerinden e-Devlet şifresi alma ücreti; ilk alım için 2 TL, sonraki alımlar için 4 TL’dir. Günümüzde pek çok devlet kurumunun işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu yüzden e-Devlet şifresi, devlet işlemlerinizi hızla yapabilmek için mutlaka edinmeniz gereken bir şifredir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama T.C. ile

Kimlik numarası ile hizmet dökümü sorgulama işlemi, e-Devlet şifresi olmadan bilgi edinebileceğiniz bir seçenektir. Bu hizmetten faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden e-hizmetlerin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Sistemde sorgulama işlemi için sizden istenecek bilgiler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası

 • SGK sicil numarası

 • Baba adı

 • Doğum tarihi

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama E-Devlet

E-Devlet’ten Hizmet Dökümü Öğrenme işlemi için de öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Öncelikle e-Devlet ana sayfasında çıkan “Kurumlar” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

 • Ardından SGK prim borcu sorgulama işleminde olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun seçilmesi gerekmektedir.

 • Sonrasında kurum hizmetleri listelenecektir.

 • Bu listede bulunan hizmet dökümü seçenekleri arasından bağlı olduğunuz güvenceye ilişkin hizmet dökümüne tıklamanız gerekmektedir. (Örneğin 4A güvencesi ile çalışan kişilerin 4A hizmet dökümü seçeneğine tıklaması gerekmektedir.)

 • Açılacak sayfa üzerinden sorgulama işlemi yapılmaktadır.İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir