Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?
0

Evde Bakım Yardımı Kadar, Nasıl Alınır?

Evde bakım yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir destektir. Bu destek kapsamında, bakıma muhtaç kişilerin ailelerine bakım yardımı verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal devlet anlayışı kapsamında sağladığı bu desteği vermek için bazı koşullar öngörmüştür. Koşulları sağlayan kişiler başvuru yaparak evde bakım maaşı talep edebilmektedir. Evde bakım maaşı süreli ve süresiz olarak verilebilmektedir. Raporları süreli olan kişilere yalnızca rapor süresince yardım yapılmaktadır. Evde bakım yardımı, her ay yatırılan bir yardımdır. Yardım tarihleri için net bir gün belirlenmemiştir. Bununla birlikte her ayın 15’i ile 30’u arasında yardımların yatırıldığı bilinmektedir. Yardımı yatmayan kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine giderek bilgi edinebilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Miktarı

Evde bakım yardımı miktarı, her sene enflasyon oranları göz önünde bulundurularak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Evde bakım yardımı kapsamında bağlanan miktar, 2019 yılı için 1383 TL olarak belirlenmiştir. Her sene asgari ücrete yapılan zamlar da dikkate alınarak verilen yardım arttırılmaktadır.

Evde Bakım Yardımı Maaş Başvurusu

Evde bakım yardımı başvurusu yapmak için bulunduğunuz ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde tarafınıza bildirim yapılmaktadır. Başvuru sonucunuzu takip etmek istiyorsanız Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine gidebilir veya e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Evrakları

Evde bakım yardımı başvuru belgeleri, başvuruda muhakkak yanınızda bulunması gereken belgelerdir. Aksi takdirde görevliler belgeleri tamamlamanızı isteyecek ve işlemleriniz uzayacaktır. Başvuru sırasında bulunması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Özürlü kişinin ve bakıcılık yapmak isteyen kişinin kimlik belgesi fotokopisi

 • Devlet hastanesinden alınan sağlık raporu

 • Özürlü kişinin vesikalık fotoğrafı (2 adet gerekmektedir.)

 • Özürlü kişi vesayet altında ise vasi atandığına dair mahkeme kararı

 • Özürlü kişi velayet altında ise ve anne babası boşanmışsa, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

 • Evde bakım yardımı talep edildiğine dair dilekçe

Evde Bakım Yardımı Maaşı Şartları

Evde bakım yardımı koşulları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bu şartları sağlamayan kişilere yardım yapılmamaktadır. Evde bakım maaşı için belirlenen şartlar şu şekildedir:

 • Evde bakım yardımından yararlanmak için ilk koşul, engelli sağlık raporunun bulunmasıdır. Bu raporun mutlaka devlet hastanesinden alınması gerekmektedir.

 • Devlet hastanesinden alınan sağlık raporunda bakıma muhtaç kişinin en az %50 engelli olduğu belirtilmelidir.

 • Evde bakım yardımı talep edilen özürlü kişinin, kendi başına ihtiyaçlarını halledemeyecek olması gerekmektedir. İhtiyaç kapsamına temel ihtiyaçlar girmektedir.

 • Hane halkına kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Yardımı Maaşı Sorgulama

Evde bakım yardımı sorgulama işlemi e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet Sistemi üzerinden evde bakım yardımı maaşı sorgulaması yapabilmek için ilk yapmanız gereken e-Devlet şifresi ve kimlik numarası ile giriş yapmaktır. E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler, PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi edinebilmektedir. E-Devlet şifresi 2 TL karşılığında edinilmektedir. Sisteme şifrenizle giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • E-Devlet ana sayfası üzerinden “Kurumlar” sekmesine tıklanması ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın seçilmesi gerekmektedir.

 • Açılan ekranda bakanlığın hizmetleri listelenmektedir.

 • Bu hizmetler arasından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklanması gerekmektedir.

 • Daha sonra açılan ekran üzerinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir