Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni

goreve-iade-edilen-memurun-yillik-izni
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzni

Devlet Memurluğundan Çıkarılan Ardından Göreve İade Edilen Memurun Yıllık İzin Hakkı

Göreve iade edilen memurun yıllık izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre yıllık izinlerin kullanılışında mevcut yıl içindeki izinler ve bir önceki yıl izinler haricindeki tüm izinler silinmektedir.

Devlet memurluğundan çıkarma cezası ile kamu görevinden çıkarılan personel yargı kararı ile görevine iade edilmesi halinde yargı kararının uygulanması zorunludur. Bu şekilde devlet memurluğundan çıkarma cezası yargı organı tarafından kaldırıldığında, bu tür idari işlem hiç olmamış sayılır. Devlet memurluğundan çıkarılmasaydı ne hak ederdi bunlar araştırılır. Ve idarenin kararının iptali halinde tüm mali ve sosyal haklar personele geri verilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yıllık izinlerin kullanılması ile ilgili hüküm nedeniyle de, mevcut yılın yıllık izni ve bir önceki yılın yıllık izni ilgili personele verilir. Ondan önceki yıllık izin hakları silinmektedir.

Örnek verecek olursak 2014 yılında görevinden ihraç edilen bir personel 2018 yılının aralık ayında yargı kararı ile görevine dönmüş ise, 2018 yılı yıllık izni ve 2017 yılı yıllık izni tarafına tahsis edilir ve kullandırılır. Bundan önceki yıllara ait izinler özlük dosyasına işlenemez.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Memur Hukuku Kamu Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!