İKM Sınavları Nasıl Olur

İKM Sınavları Nasıl Olur
1

İKM SINAVLARI NASIL OLUR?

İNFAZ VE KORUMA MEMURLUĞU SINAVI AŞAMALARI – (İKM SINAVLARI)

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) bünyesinde istihdam edilen İnfaz ve Koruma Memuru (İKM) sınavları nasıl yapılmaktadır? İKM Sınavları nasıl olur hep beraber inceleyelim.

Adalet Bakanlığı CTE İKM Alımı Aşamaları

1-) Başvuru süresi için belirtilen tarihler arasında, başvuru formu ve diğer istenilen evraklar ile ilgili komisyona başvuru yapılır.

2-)  Başvuru tarihinin bitiminde ilgili komisyon tüm başvuruları UYAP sistemine kaydetmiş olur. Artık tüm adayların sınav için gereken bilgileri UYAP sistemindedir.

3-)  Daha sonra başvurulan yere açılan kadro sayısının on (10) katı kadar adayların KPSS Puanlarına göre en yüksek puandan düşük olan puana doğru UYAP sistemi üzerinden bir sıralama yapılır. Bu sıralama Boy Kilo ölçümlerine katılmaya hak kazanan adayları belirler. (Örneğin başvurulan yer için izin verilen personel alım sayısı 50 personel ise 50×10=500 Kişi Boy ve Kilo ölçümlerine katılmaya hak kazanır.

4-) Boy ve Kilo ölçümlerine katılmaya hak kazanan adayların listeleri sınavı yapmaya yetkili, yani başvurduğunuz Adalet Komisyonu’nun internet sitesinden yayımlanır. Burada adaylara Boy ve Kilo ölçümlerine ilişkin yer, tarih ve saat duyurusu yapılır.

5-)  Yapılan Boy ve Kilo ölçümleri sonucunda “Erkeklerde 170 cm, Bayanlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak, boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak.(Örneğin 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekir)” şartını taşıyan her aday mülakat sınavına katılmaya hak kazanır.

6-)  Mülakata katılmaya hak kazanan adayların listesi yine ilgili komisyonların internet sitelerinde yayımlanır. Bu duyuruda mülakat sınavı yeri ve tarihi de açıklanır. Bu durumda sizden Arşiv Araştırma ve Güvenlik Formu talep edilebilir. Mülakata kalan adayların güvenlik soruşturması işlemlerine de başlanır.

7-)  Mülakat sınavı sonucunda atamaya hak kazanan adayların listesi de internet sitesinden yayımlandıktan sonra,  adaylardan yine teslim etmeleri gereken bazı belgeler talep edilir. Adaylar talep edilen bu son evrakları da teslim ettikten sonra geriye atama onaylarını beklemekten başka yapacakları hiç bir şey kalmaz.

**Bu aşamaları atlattıktan sonra atama onay işlemleri biraz uzun sürmektedir. Güvenlik Soruşturmalarının tamamlanması bir hayli zaman alıyor. Evraklarınız bakanlığa onay için teker teker gönderilmiyor. Tüm adayların güvenlik soruşturmaları tamamlandıktan sonra, atama için onay yazılarınız toplu bir şekilde bakanlığa gönderiliyor ve bakanlıktan atamalarınıza ilişkin onay geldiği zaman çağrılıyor ve göreve başlıyorsunuz. İyi şanslar dileriz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. bu yıl sizce ne zaman alım olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir