Memur Hukuku Kamu Haberleri

Aday Memur Sınavı Geçemezse Ne Olur?

    Aday Memur Sınavı Geçemezse Ne Olur?

    Aday Memur Sınavı Geçemezse Ne Olur? Bir Sonraki Aday Eğitimine Girebilir Mi?

    Aday memur sınavı geçemezse ne olur? – Kamu kurum ve kuruluşlarının son yıllarda sözleşmeli personel alımı yapmasından dolayı, aday memur tanımı çok fazla ilgi odağı olan bir konu olmaktan çıkmıştır. Açıktan kadrolu olarak bir unvana ataması yapılanlar Aday Memur olarak göreve başlamaktadır.Yapılan eğitimler ve eğitimlerin sonucunda sınavlardan başarılı olanlar aday memurluktan çıkarlar ve asli devlet memurluğuna atanırlar.

    Sözleşmeli personeller için aday memur durumu söz konusu değildir. Sözleşmeli personel için aday memur eğitimleri yapılmamaktadır. Kadro çalışması yapılması halinde kadroya atanan sözleşmeli personel, kadroya geçtiği tarih itibariyle asli devlet memurluğuna atanmış sayılırlar.

    Aday Memur Sınavı Geçemezse

    657 sayılı DMK madde 55’de, “Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahare sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır. Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitim aynı kurumda yapılır. Eğitim süreleri, programları, değerlendirme esasları ve hangi kurumların sorumluluğunda yapılacağı ve diğer hususlar Başbakanlıkça hazırlanacak bir yönetmelik ile düzenlenir.” hükmü yer almaktadır.

    Yine aynı kanunun 56’ncı maddesinde, adaylık süresi içinde temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin ilişiklerinin kesileceği hükmüne yer verilmiştir.

    Bahsedilen bu hükümler nedeniyle aday memur sınavı geçemezse ilişiğinin kesilmesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle aday memur eğitimlerinin her birinden başarılı olma şartı vardır. Eğitim ve sınavlara katılmak zorunludur.

    Aday Memur Sınavı Geçemezse Bir Sonraki Aday Eğitimlerine Alınır Mı?

    Bir önceki başlık altında aday eğitimleri ile ilgili bazı hükümlere yer verdik. Bu hükümlerin yanında 657 sayılı DMK 58 inci maddesinde temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj eğitimlerinin her birinden başarılı olanların asli devlet memurluğuna atamalarının gerçekleşeceğinden bahsedilmiştir. Anılan memur kanununda eğitim programlarından birinden başarısız olanların bir sonraki aday eğitimlerine alınıp, alınmayacağı hususunda bir hüküm bulunmamaktadır.Bu nedenle aday memur sınavı geçemezse bir sonraki aday memur eğitimlerine katılamaz.

    ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    BİR YORUM YAZ