SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
0

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

SGK Borç Sorgulama

SGK prim borcu öğrenme işlemi, Alo 170 hattı aranarak yapılabilen bir işlemdir. Bununlar birlikte tek seçenek bu değildir. SGK primlerini kendi yatıran kişilerin primlerinin eksik olması veya ödenmemiş olmaması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. İşveren tarafından SGK primi ödenen kişilerin de SGK primlerinin eksik veya ödenmemesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor ve bu durum sorun teşkil etmektedir. 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan kimselerin SGK primlerinin ödenip ödenmemesi konusunda bilgi edinilebilecek bir diğer platform E-Devlet sistemidir. Ayrıca 2012 yılından beri sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında SGK’ya karşı borçlanabilmektedir. SGK Borç Sorulama, Genel sağlık sigortası prim borçlarının internet üzerinden sorgulanmasının yolu ise şudur:

 • E-Devlet sistemi üzerinden SGK prim borcu sorgulaması yapmak

E-Devlet Borç Sorgulama

E-devlet SGK borç sorgulama hizmeti, e-Devlet sistemine giriş yaparak kullanılması gereken bir hizmettir. E-Devlet üzerinden SGK borç sorgulama hizmeti almak için izleyeceğiniz adımlar ise şunlardır:

 • E-Devlet sistemine giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklamanız gerekmektedir. Giriş için gerekli olan şifreyi PTT şubelerinden ilk alım için 2 TL, sonraki alımlar için 4 TL karşılığında edinebilirsiniz. Sisteme giriş yapmanın diğer yolları ise internet bankacılığı ve elektronik imza seçenekleridir.

 • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “SGK Borç Sorgulama” yazmanız gerekmektedir.

 • Daha sonra arama sonuçlarından “Genel Sağlık Sigortası Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.

 • Açılan ekranda prim borçlarınızı görüntüleyebileceğiniz gibi sağ üst köşede bulunan “Yazdır” butonuna basarak PDF olarak da indirebilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama TC Kimlik No İle

SGK borcu TC kimlik no ile sorgulama hizmeti sadece e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden SGK borç sorgulaması yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte Alo 170’i arayarak e-Devlet şifresi olmaksızın sorgulama yapabilirsiniz.

SGK Borç Ödeme Online

SGK prim borcu ödeme işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilmek için e-Devlet sistemini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Kullanmıyorsanız PTT’den e-Devlet şifresi alarak veya diğer giriş seçeneklerinden birini kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Sonrasın izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Gss Prim Ödemesi” yazmanız gerekmektedir.

 • Gelen arama sonuçlarında “Sosyal Güvenlik Kurumu İle Prim Ödeme Uygulaması” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

 • Sayfanın en altında buluna “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak, e-Devlet sistemi ile entegre olan uygulama sayfasının açılması için beklemeniz gerekmektedir.

 • Açılan sayfada sorgu türü, sorgu tipi ve sicil numarası bilgilerini girerek borç sorgulaması yapabilmektesiniz.

 • Sorgulama işlemi bittikten sonra ödemek istediğiniz seçenekleri seçerek ve daha sonra kart bilgilerinizi girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama T.C. Kimlik No İle

Genel sağlık sigortası T.C. kimlik numarası ile görüntüleme işlemi, sadece e-Devlet üzerinden sunulan bir hizmettir. Genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemini e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra SGK’nın sunduğu hizmetlerden biri olan Genel Sağlık Sigortası Borç ve Prim Sorgulama hizmeti ile gerçekleştirebilmektesiniz.

GSS Prim Borcu Ödeme

Genel sağlık sigortası prim borcu kapatma işlemini yapabilmek için kişilerin birden çok seçeneği bulunmaktadır. İlgili kimselerin sahip olduğu bu seçenekler ise şunlardır:

 • SGK ile anlaşmalı bankaların şubeleri

 • SGK ile anlaşmalı bankaların ATM’leri

 • E-devlet sistemi

 •  

Genel sağlık sigortası prim borçları PTT şubelerinden de yapılabilmektedir. Genel sağlık sigortası ödemeleri için yukarda sayılan seçeneklerden herhangi birini kullanabilmektesiniz.

GSS Online Ödeme

Genel sağlık sigortası borcu internet üzerinden ödeme işlemini kişiler e-Devlet üzerinden yapabilmektedirler. İlgili kimseler e-Devlet üzerinden entegre olan SGK prim borcu ödeme uygulamasına giderek ödeme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir