Süt İzni Nasıl Kullanılır? (2023 Yılı Güncel)

Süt İzni Nasıl Kullanılır? (2023 Yılı Güncel)
0

Süt İzni Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda kadın memurların doğum izni haklarından bahsedildiği 104. Maddede, anne memurlara süt izni hakkının da olduğundan bahsedilmiştir. Memurlarda süt izni , kadın memurun mesai saatleri içerisinde de bebeğini emzirmesi için kanunda belirtilen hükümler doğrultusunda verilen izindir. Şimdi süt izni ne zaman başlar, süt izni ne zaman biter, süt izni nasıl kullanılır hepsini inceleyelim.

Süt İzni Nasıl Kullanılır? 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/D geçen süt izni kullanacak olan kadın memurun, süt iznini kullanacağına ilişkin dilekçesini kurumuna ibraz etmesi yeterlidir. Kadın memura talebi üzerine süt izni kullandırılması zorunludur. Talebi üzerine kadın memur, süt iznini kullanabilir. 

Memurlarda Süt İzni Süresi

Söz konusu izin ile ilgili süre 657 sayılı DMK 104/D içinde geçen hüküm gereğince analık izni yani doğum izni bitiminden itibaren başlar. Analık izni bitiminden itibaren ilk altı (6) ay günde üç saat, ikinci altı (6) ay günde 1.5 saat olmak üzere toplam bir (1) yıl süre ile emzirme izni kullanılır. 

Süt İzni Ne Zaman Başlar?

Kadın memurun analık izni bitiminden itibaren kullanmaya başlayacağı süt izninin, gün içerisinde hangi saatlerde kullanılacağı hususu anne memurun talebi üzerine belirlenir. Kadın memur hangi saatler arasında veya günde kaç kez kullanacağını dilekçesi ile belirtir. Emzirme izninin kullanım saatleri hususunda anne memurun tercihi esas kılınmıştır. Anne memur istediği saatlerde ve günde kaç kez süt izni kullanacağını belirleyebilir.

Memurlarda Süt İzni Ne Zaman Biter?

Memurda süt izni, doğum izni yani analık izni kullanımından itibaren ilk altı ay günde üç saat ve ikinci altı ay günde bir buçuk saat süre yani toplamda bir yıl sonra sona ermektedir. Bir yıl sonra, kadın memur normal çalışma saatlerine geri döner. 

Sözleşmeli Personel Süt İzni Ne Kadar?

657 sayılı DMK 4/B göre istihdam edilen sözleşmeli personelin süt izni süresi daha önce bir yıl süreyle sadece günde bir buçuk saat olarak belirlenmişti. Ancak 2018 yılında Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da yapılan değişiklik ile bu süre diğer personeller ile eşit hale getirilmiş ve sözleşmeli personel süt izni ilk altı ay günde üç saat, ikinci altı ay günde bir buçuk saat olarak değiştirilmiştir. 

Süt İznine İlişkin Dilekçe Örneği İçin Tıklayın

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir