Doktora İntibakı Nasıl Yapılır? Doktora Yapan Memurun İntibak İşlemi

Doktora İntibakı Nasıl Yapılır? Doktora Yapan Memurun İntibak İşlemi
0

Doktora İntibakı Nasıl Yapılır? Doktora Yapan Memurun İntibak İşlemi

Bildiğiniz gibi devlet memurlarının intibak işlemlerine ilişkin bir çok hüküm 657 sayılı DMK 36. Maddede yer almaktadır. Doktora intibakı nasıl yapılır sorusuna bu hükümleri inceleyerek devam edelim. Söz konusu maddenin (A) fıkrasının 9. bendinde “Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek öğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yüksek öğrenim kurumlarında en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisans üstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara, meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında
doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır. Master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dalında doktora yaptığı takdirde iki kademe ilerlemesi uygulanır.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme dayanarak master derecesini tamamlayan ve kazanılmış hak aylığına bir kademe ilerlemesi uygulanan devlet memuru, mesleği ile ilgili bir öğrenim programında doktora yapmış olması halinde iki kademe ilerlemesine hak kazanmaktadır.

Bu nedenle 657 sayılı DMK 36. Maddesinin (A) fıkrasının 9. bendine göre master derecesi ile bir kademe ilerlemesinden yararlanan memurun, doktora intibakı yapılarak iki kademe ilerlemesinden faydalandırılmasında, doktora programının görev yaptığı kadro unvanı ile ilgili olup olmadığına bakılmalıdır. Doktora programını tamamlayan her memura yukarıda bahsedilen hükümler çerçevesinde iki kademe ilerlemesi uygulanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir