Zabıt Katipliği Sonuçları 2018

Zabıt Katipliği Sonuçları 2018
3

Zabıt Katipliği Sonuçları 2018 Açıklandı mı?

Zabıt Katipliği Sonuçları 2018 – Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 18.05.2018 tarihinde yayımladığı bir ilan ile adliyelerde sözleşmeli pozisyonda zabıt katibi, mübaşir, hizmetli ve diğer unvanlarda adliyelere personel istihdam edileceğini duyurmuştu.

Söz konusu ilan ile Adalet Bakanlığı 4771 sözleşmeli zabıt katibi 527 sözleşmeli mübaşir 27 sözleşmeli şoför 99 sözleşmeli teknisyen ve 69 sözleşmeli aşçı olmak üzere toplam 5493 personel alınacağını duyurdu.

Aynı gün yayımladığı bir başka ilan ile 1344 İcra Katibi ve 200 Merkez Teşkilat personelinin de istihdam edileceğini adalet bakanlığı personeli adaylarına bildirmişti.

Adalet Komisyonlarınca yapılacak sınav için 21 Mayıs 2018 tarihinde başlayan Zabıt Katipliği ve diğer unvanlara ait başvurular 11 Haziran 2018 tarihinde sona erdi. Adaylar 10 Eylül 2018 ve devam eden günlerde sözlü sınavlara katılmıştı.

Zabıt Katipliği Sonuçları 2018 Açıklanması Neden Bu Kadar Uzadı?

Adalet Bakanlığının son zamanlarda yapılan sınavlarda ,sınav sisteminde bir değişikliğe gittiğini öğrendik.

Daha önce adayların mülakatlarının ardından yayımlanan nihai başarı listesinde asil ve yedek olarak sıralamaya giren adaylar için arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılmaktaydı.

Güvenlik soruşturması sonucunda atamasına engel bir durum teşkil etmeyen adayların atama onayları yapılmakta ve görevlerine başlamaları sağlanmaktaydı.

Asil olarak yer alan adaylardan güvenlik soruşturması sonucunda olumsuzluk bulunması halinde yedek adaylardan atama gerçekleştiriliyordu.

Yapılan değişiklik ile Adalet Bakanlığı Sınavları gerçekleştirmek ile yetkili Adalet Komisyonları, nihai başarı listesinde başarılı ve yedek olarak isimleri belirlenen adaylar için güvenlik soruşturması yapmamaktadır.

10 Eylül 2018 ve devam eden günlerde yapılan sözlü sınavlara katılmaya hak kazanan tüm adaylar için arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yaptırmaktadır.

Adayların sözlü sınavlardaki performansları ve güvenlik soruşturmalarındaki durumları hep birlikte değerlendirilmektedir. Bu nedenle zabıt katipliği sonuçları açıklanması gecikmektedir.

Önceki sisteme göre örneğin (A) adliyesi için 20 Kişilik bir zabıt katipliği kadrosu verildiğini ve nihai başarı listesinde 20 asil ve 4 yedek adayın belirlendiğini varsayalım. Bunun için adalet komisyonunca 24 kişilik bir güvenlik soruşturması yapılmaktaydı.

Fakat  20 kişilik kadro için sözlü sınava 80 kişinin katıldığını varsayalım. İşte hali hazırda bulunan sisteme göre Adalet Bakanlığı bu 80 kişi için arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yaptırmaktadır.

Zabıt Katipliği Sonuçları 2018 Ne Zaman Açıklanacak?

Bir önceki başlıkta Zabıt Katipliği Sonuçları açıklanmasının neden bu kadar uzadığından bahsettik. Emniyet Teşkilatı bünyesi altında güvenlik soruşturmalarına bakan birimlerin yoğunluğu iki veya üç kat daha fazla artmıştır.

Yalnızca Adalet Bakanlığı Personel Adayları için değil tüm kurumların adayları için güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır.

İşte Emniyet Teşkilatındaki bu yoğunluk nedeniyle adaylar hakkında yaptırılan arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonuçlarının adalet komisyonlarına iletilmesi de gecikmektedir. Adalet Komisyonlarının değerlendirme aşaması daha da uzamaktadır.

Adalet Bakanlığı ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylar nedeniyle, birlikte çalışacağı, yargı hizmetleri adına önemli işler yürütecek personellerini titizlik ile seçmektedir.

Adaylarımızdan bu süreçte sabırlı olmasını diliyoruz.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. 5 sene önce

    Ailemizin durumu güvenlik soruşturması sonucunu kötü çıkarır mı kazanmamiza engel olurmu

  2. Eskiden de böylesi güvenlik sorusturmalari babası şuraya kayıtlı ablası bucu şucu die :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir