PTT Memur ve Personel Alımı

PTT Memur ve Personel Alımı
0

Her yıl yapılan personel alım, yönetmelik şartlarına bağlı olarak PTT memur ve personel alımı olarak yapılmaktadır. Kurum yönetmeliklere uygun olarak adayları sınava almaktadır. Bu süreçte PTT kurumunda çalışmak isteyenler iş ilanlarını takip etmektedir. Bu yazımızda PTT kurumunda personel alımı tarihini ve bu konuyla alakalı merak edilen soruları cevaplayalım.

PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Formu Doldur

Ülkemizde köklü kurumlardan biri olan PTT’ye girmeyi binlerce insan istemektedir. Bu sebeple adaylar ptt.gov.tr sitesine girerek güncel duyuruları takip etmeye çalışmaktadır. Ayrıca adaylar Google arama motorundan kurumun haberlerine ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Gişe personeli, büro memuru veya kurumda farklı bir pozisyonda olmak isteyenlere PTT personel alımı 2023 başvuru formu hakkında bilgi verelim. KPSS ile ilgili şartları, öğrenim durumu şartlarını, memur alımı başvurularının nasıl olacağıyla ilgili bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

PTT kurumunda çalışmak isteyenler, bu kurumun web sitesine girerek başvuru formunu doldurabilir. Formu dolduran kişilerden çağırılanlar mülakata alınmaktadır. Daha sonra adaylar, sözlü ve yazılı sınavlara girmektedirler. Tüm bu sınav süreçleri değerlendirilip iş başvuruları onaylanabiliyor.

Kısacası; PTT’de tüm pozisyonlar ve gerek görülen tüm bölümlere personel alımı duyuruları internetten takip edilebilir. Özellikle kurumun kendi web sitesi, ptt.gov.tr adresini sıkı şeklide takip etmek gerekmektedir.

Bu arada PTT, aynı zamanda öğrencilere staj imkânı sunmaktadır. PTT kargonun son duyurularında staj seferberliği projesi yer almaktadır. Staj başvuruları için kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresine girerek inceleme yapılabilir.

Ptt.Gov.Tr Personel Alımı 2023

2023 yılı için PTT personel alımı ilanı için başvuru yapacak kişiler, başvuru tarihleri için ilanın yayınlanmasını beklemektedir. Bu kurumun her departmanına alınacak personel ptt.gov.tr adresine girerek başvuru yapmalıdır. Bu şekilde yapılan başvuruya ön başvuru denilmektedir.

Ayrıca adaylar kurumdan güncel duyuruları takip etmelidir. Zaten tüm detaylar başvuru kılavuzu yayınlandığında öğrenilecektir. İnternette bu konuyla ilgili çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu sebeple adayların kurumun web sitesini dikkatli takip etmesini tavsiye ederiz. Bunun yanında ptt.gov.trpersonel alımı 2023 duyurularının ilkbaharda açıklanması beklenmektedir.

Peki, PTT yazılı sınavlarında adaylara neler sormaktadır? Bu sınavları binlerce kişi merakla araştırmaktadır. Bu kişiler sınavlarda ne tür sorularla karşılaşacaklarını merak etmektedirler. PTT genel müdürlüğünün sınav kılavuzunda ilan ettiği konu başlıkları;

 • Temel yurttaşlık bilgisi,
 • Türkçe paragraf, dil bilgisi, yazım kuralları,
 • Sayısal mantık ve akıl yürütme,
 • Sözel akıl yürütme,
 • Türkiye coğrafyası,
 • Genel kültür,
 • Güncel konular,
 • Ölçme becerileri olarak sıralanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : PTT’YE GİTMEDEN E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

PTT KPSS’siz Memur Alımı Başvuru Tarihi Belli Oldu

PTT 2023 yılı itibariyle 15 bin personel alımı yapmayı planlamaktadır. Bu alımlarda özellikle gişe ve büro memuru ile dağıtıcı eleman istihdamı sağlaması beklenmektedir. KPSS olmadan personel alımı için tarihlerin yakında açıklanması öngörülmektedir. Bunun yanında kurum avukat, mimar, mühendis ve tekniker elemanlarda almayı planlamaktadır.

PTT KPSS ’siz memur alımı başvuru şartları şu şekildedir:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Bayanların en az lise mezunu olması,
 • Erkeklerin en az ortaokul mezunu olması,
 • Bayanlarda 18-27 yaş şartı,
 • Erkeklerde 22-32 yaş şartı,
 • Erkeklerinaskerlikten muaf olması,
 • Bayanların en az 1,64 cm boya sahip olması,
 • Erkeklerin 1,73 boya sahip olması,
 • Adayların insan ilişkilerinde, konuşma tarzlarında düzgün olmaları,
 • Adayların prezantabl olmaları şeklinde sıralanabilir.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis veya altı aydan fazla hapis yatmamaları gerekir.
 • Devlete karşı suç işlemek, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, hile, devlet sırlarını ortaya dökmek, kaçakçılık, ırza tasallut, resmi ihalelere fesat karıştırmak gibi suçlar işlememiş olmak gerekmektedir.

PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Tarihi

Mart ayının başlangıcıyla birlikte insanlar PTT’nin personel alımı ile ilgili konuda internette sorgulama yapmaya başladı. Çünkü PTT kurumu 55 bin personeli almayı hedeflediğini açıklamıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi adaylar sayısal mantık, sözel mantık ve genel kültür sorularıyla sınavda ter dökecekler.

Aynı zamanda PTT kendi sitesinden başvurularla alakalı duyurular yapmaktadır. PTT memur alımı 2023 başvuru ne zaman? Bu sorunun cevabı henüz net olarak açıklanmamıştır. Fakat yakın bir zamanda başvuru tarihlerinin açıklanması beklenmektedir.

Başvuru sırasında kişiler, seçecekleri departmana göre tek bir tercihte bulunabilirler. KPSS’den aldıkları puan ve diğer sınavlardan aldıkları puanlar alım sürecinde etkili olacaktır. Bunun yanında PTT sınavlarına girmek isteyenler belli bir ücreti ziraat bankasına ya da PTT sitesi üzerinden yatırabilirler.

PTT memur ve personel alımı için adaylar heyecanla beklemektedir. Türkiye’nin dört bir yanında insanlar başvuru tarihlerinin açıklanacağı günü beklemektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir