Ehliyet Sınavında Kaç Soru Var? 2023

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Var? 2023
0

Ehliyet almak için belirli yeterliliğe sahip bireyler bu yeterliliği belgelemek amacıyla birtakım eğitimlerden sonra ehliyet sınavına girmeye hak kazanırlar. Ehliyet sınavı, sürücü belgesine sahip olmak isteyen adaylar için oldukça heyecan verici bir sınavdır.

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Var? 2023

Sınava girecek olan adaylar, sınav sürecini daha iyi kavrayabilmek ve kolaylaştırabilmek amacıyla bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Bu bireylerin araştırdıkları, aynı zamanda cevabını merak ettikleri sorulardan biri ‘2023 ehliyet sınavında kaç soru var?’ sorusudur. Değişen yönetmeliklere göre değişiklik gösterebilen soru sayısına sınavdan önce ulaşmanız mümkündür. Bu doğrultuda, ehliyet sınavında çıkacak soru sayısını tam olarak bilmeniz, kendinizi sınava daha kararlı ve dakik bir şekilde hazırlamanıza katkı sağlar.

Ehliyet sınavına girecek olan bireyler sınavda; Trafik ve Çevre, Araç Tekniği, İlk Yardım ve Trafik Adabı olmak üzere toplamda 4 dersten sorumlu tutulurlar. Bu derslerin tümünde cevaplamanız istenen soru sayısı toplamda 50 tanedir. Sınavda, Trafik ve Çevre dersi için belirlenen soru sayısı 23, Araç tekniği bölümü için belirlenen soru sayısı 9, Trafik Adabı için 6 ve İlk Yardım bölümü için ise toplamda 12 soru mevcuttur. Ehliyet sınavında başarılı olabilmek için sorulan bu 50 sorudan 35 tanesine doğru cevap vermiş olmanız gerekir.

Ehliyet Sınavı Kaç Dakika Kaç Soru?

Ehliyet sınavını heyecanla bekleyen bireylerin cevabını merak ettikleri bir diğer soru da ehliyet sınavı kaç dakika sorusu ve sınavın toplamda kaç dakika sürdüğüdür. Sınavda, bireylere tanınan toplam süre 45 dakikadır. Sınavdan geçebilmeniz için bu 45 dakika içerisinde minimum 35 soruya doğru cevap vermeniz, sınavı başarıyla tamamladığınız anlamına gelir.

Sınavda sorulan sorular her yıl olduğu gibi 2023 yılında da farklılık gösterir. Tamamı teorik olan bu sınav sonucu, direksiyon bir diğer adıyla uygulamalı sınava hak kazanıp kazanmadığınızı belirler. Sınavda çıkan sorular yönetmelik gereği, kurslarda işlenen konu ve başlıklara uygun olarak seçilir. Ehliyet sınav soruları, bireylerin kurslarda gördükleri eğitim müfredatından sorumlu oldukları varsayılarak hazırlanır ve adaylara tanınan sınav süresi de yine bu doğrultuda adayların soru çözmesine yetecek düzey baz alınarak verilir.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Sınava girecek olan bireylerin çoğu, öncelikle daha önceki yıllarda çıkan çıkmış sorulara göz atarak sorular ve cevapları hakkında bilgi sahibi olmak ister. Çıkmış sorular hakkında bilgi sahibi olmanız, sınavda aynı sorularla karşı karşıya kalmanız durumunda net cevaplar vermenize yardımcı olur.

Geçmiş yıllara ait çıkmış soruları çözerek ve bu soruları karşılaştırarak 2023 yılında sorulacak sorular hakkında tahmin yürütebilirsiniz. Çıkmış sorulara çalışarak ehliyet sınavında başarılı olan yüzlerce kişi vardır. Dilerseniz, bu sorulardan destek alarak sınava çalışabilirsiniz. Çoktan seçmeli ve çoğu kısa cevaplı olan bu sorular, sınava girecek olan kişiler tarafından merak edilir. Daha önce çıkan sorulara geçmiş yıllara ait ehliyet sınav soruları başlığı adı altında ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Sınavında Doğrular Yanlışları Götürür Mü?

Sınava girdikten sonra yanlış sayısının fazla olduğunu düşünen bireyler, yaptıkları yanlışların doğrularını götürüp götürmediğini araştırmaya başlarlar. Farklı sınav sistemlerinde uygulanan prosedür gereği 3 veya 4 yanlış bir doğruyu götürür. Ehliyet sınavında böyle bir uygulama yoktur. Yaptığınız yanlışlar doğruları götürmez fakat sorulan 50 sorudan 35 tanesine doğru cevap vermeniz, sınavı geçebilmeniz açısından büyük öneme sahiptir. Yaptığınız doğru sayısı 35 olunca sınavı başarıyla tamamlamış ve uygulamalı sınava hak kazanmış olursunuz.

Ehliyet Sınavında En Çok Çıkan Sorular ve Cevapları

Ehliyet sınavında sorulan sorular en fazla Trafik bölümünden gelmektedir. Trafik işaretlerinin ağırlıklı olarak sorulduğu bu bölümde yer alan soruların çoğu ehliyet kursu tarafından verilen kitapçıkta mevcuttur. Kitapçıkta yer alan sorulara çalışarak da sınava hazırlanmanız mümkündür.

Adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Bu sınav puanı esas alınarak yapılan sınavda, adaylardan en az 70 puan almaları beklenir. 70 puan alamayan adaylar, ikinci sınavda kendilerini tekrar deneyebilirler. Adaylara teorik ve uygulamalı sınavların her ikisinden de toplamda 4 hak sunulur. Sunulan bu 4 hakkı da kullanamayan ve sınavları başarıyla geçemeyen adayların dosyası yönetmelikler gereği yeniden başlatılır ve aday yeni bir eğitim sürecine girer. Kursta adaya verilen kitapçık ve belgeler sayesinde aday kendini sınavlara hazırlayabilir

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir