Memur Hukuku Kamu Haberleri

Fazla Çalışma İzni Nedir? Fazla Çalışma İzni Nasıl Kullanılır?

    Fazla Çalışma İzni Nedir? Fazla Çalışma İzni Nasıl Kullanılır?

    Fazla Çalışma İzni Nedir? Fazla Çalışma İzni Nasıl Kullanılır?

    Her kurum bünyesinde görev yapan personeline fazla çalışma ücreti ödememektedir. Kurumlar fazla çalışma ücreti ödemeksizin personellerine fazla mesai yaptırabilirler. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 178. Maddesi buna imkan tanımaktadır. Fazla çalışma saati nasıl oluşur, fazla çalışma izni nasıl kullanılır?

    Memurun çalışma saati günlük sekiz haftalık kırk saat olarak belirlenmiştir. Bu sürelerin aşımından itibaren fazla çalışılan saati meydana gelmektedir. Bu sürelerin aşımından itibaren memura fazla çalışma ücreti veya fazla çalışma izni verilmektedir.

    Fazla Çalışma İzni Kaç Gündür? Nasıl Kullanılır?

    657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 178/B “Kurumlar gerektiği taktirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilirler. Bu durumda personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilir.” hükmü yer almaktadır.

    Memurun çalışma saatlerini aşan fazla çalışma saatlerin toplamı sekiz saate ulaştığında bir (1) gün yıllık izin verilir. Fazla çalışma izni sekiz saate ulaştığında veya sekizin katları şeklinde toplu halde talep edilebilir. Örneğin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çalışılan fazla saatler için Ağustos ayı içerisinde toplu bir şekilde yıllık izin talep edilebilir.  Fazla çalışılan süreler tutanak altına alınır ve amir onayı ile her sekiz saate bir gün yıllık izin verilir. Bu şekilde verilen fazla çalışma izninin en fazla on günlük bölümü yıllık izinle birleştirilerek kullanılabilir.

    Fazla Çalışma İzni Bir Sonraki Yıla Devreder Mi?

    Yukarıda fazla çalışma izinlerinin nasıl hak edileceğini ve nasıl hesaplanacağını yazmıştık. Fazla çalışma izinlerinin 657 sayılı DMK Madde 178/B göre yıl içerisinde kullanılması gerekiyor.

    Ancak; Devlet Personel Başkanlığı Fazla Çalışma’ya ilişkin yayımladığı bir görüş ile hizmet ihtiyacı bulunması halinde veya yıl içerisinde fazla çalışma iznini kullanabilecek yeterli süre bulunmaması halinde bu iznin ertesi yıl içerisinde en kısa sürede kullandırılmasını mütaala etmiştir.

    Bazı kurumlar uygulamada 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükmünü uygulayarak fazla çalışma iznini yıl içerisinde kullandırır ve izni kullanabilecek yeterli süre bulunmasa dahi bir sonraki yıl bu izni kullandırmaz.

    Bazı kurumlar ise Devlet Personel Başkanlığı görüşüne binaen, yıl içerisinde kullanılamayan fazla çalışma izinlerini bir sonraki yıl en kısa sürede kullandırırlar.

    Fazla çalışma izninin bir sonraki yıla devri konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu kararı  bulunmaktadır.

    KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU FAZLA ÇALIŞMA İZNİ KARARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

    Son Güncelleme

    ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    BİR YORUM YAZ