Memur Hukuku Kamu Haberleri

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturma Formu Nasıl Doldurulur

  Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturma Formu Nasıl Doldurulur

  Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturma Formu Nasıl Doldurulur

  Öncelikle Arşiv Araştırma ve Güvenlik Formu, bilgisayar ile doldurulmaktadır. Form doldurulurken anlamsız kısaltmalar kullanılmaz. 

  Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Doldurma

  1 Numaralı alana Adınız Soyadınız ile Nüfusta kayıtlı olan adresiniz ile şuan oturmuş olduğunuz adresinizi yazıyorsunuz. Fotoğraf kısmını form tamamlandıktan sonra bilgisayardan çıktı alıp yapıştırabilirsiniz.

  2 Numaralı alana en son bitirdiğiniz mezuniyet bilgilerinizi yazıyorsunuz, tarih bölümünde de hangi yıl başladığınızı ve hangi yıl bitirdiğinizi belirtiyorsunuz.

  3 Numaralı alana  aile fertlerinizin bilgilerini yazıyorsunuz. Kardeşlerinizin sadece 18 yaşından büyük olanların bilgilerini yazıyorsunuz. Onların isim ve soyisimleri, doğum yeri ve tarihleri ile adres bilgilerini eksiksiz bir biçimde anlamsız kısaltmalara yer vermeden doldurmanız gerekiyor. Yaşayan aile fertlerinizin adres bilgilerini girerken adres sonuna il ve ilçeyi de yazmayı unutmayınız. Vefat eden aile fertleriniz için adres satırına “Vefat” yazabilirsiniz.

  4 Numaralı alana en son çalıştığınız yer varsa çalıştığınız yer bilgilerini giriyorsunuz. Ayrılmış iseniz niçin ayrıldığınızı “Ayrılış Nedeni” alanına doldurmanız, ayrılmamış iseniz, aynı alana “Halen Çalışıyor” şeklinde doldurmanız gerekmektedir. Hiç bir işte çalışmamış ve halen de çalışmayan arkadaşlar için de bu alanı boş bırakmak yerine “-” şeklinde tire çekmeleri uygun olacaktır. Aksi takdirde görevliler bu bölümün unutulmuş olabileceğini düşünebilirler bu yüzden tire çekmekte veya “Yok” şeklinde belirtmekte fayda var.

  5 Numaralı alanda hakkınızda mahkumiyet kararı veya ceza davası bulunuyorsa buna göre “Var” alanının işaretlenmesi, bulunmuyorsa şayet “Yok” alanının işaretlenmesi gerekmektedir. Yine bu alanda tarih ve imza bölümü yer almaktadır. Tarih bölümünün doldurulması gerekmektedir. İmzayı formumuz tamamlandıktan sonra çıktı alıp atacağız.

  6 Numaralı alana Nüfus Cüzdan Bilgilerimizin tamamını dolduruyoruz. Bu bölümdeki bazı bilgiler yeni kimlik kartlarında yer almamakta. Yine de şuan için herhangi bir güncelleme söz konusu değil bu form için. Yeni kimlik kartlarında yer almayan bu bilgileri forma eksiksiz girmek adına E-Devlet>Benim Sayfam üzerinden veya Nüfus Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

  7 Numaralı alana adaylar her hangi bir işlem yapmamaktadırlar. Bu alanı boş bırakıyorsunuz, bu alan görevlilere ait bir alandır.

  İlk altı (6) alanı eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra geriye Güvenlik Soruşturması formumuzu çıktı almak, imzalamak ve fotoğrafı da yapıştırdıktan sonra ilgili kuruma teslim etmek kalıyor.

  Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu

  güvenlik soruşturması formu

  Son Güncelleme

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
  1. Resul dedi ki:

   Sonunda guzelce aciklayan bir site buldum ya sagolun

  2. Mağdur dedi ki:

   Ben annem ile 15 yıldır görüşmüyorum, kendisi yeni bir evlilik yaptı ve nerede olduğunu da bilmiyorum. Tcsini bir şekilde bulurum da adres felan yok elimde bu durumda ne yazılacak adres kısmına?

   1. AdminHukuk dedi ki:

    Aile Nüfus Kayıt Örneğinde anneniz görünmüyor ise Adres kısmına bilinmiyor olarak yazıp gönderilenlerde emniyet teşkilatı her hangi bir sorun çıkarmadı. O şekilde yazabilirsiniz.

    1. Seda dedi ki:

     Yine ad soyad ve uyruk yazılacak değil mi adres yazılmasa bile? Boş bırakılmayacak?

     1. Yazar dedi ki:

      Aileye ait diğer bilgiler bölümünden bahsediyorsanız evet. Ancak adreslerini de mümkün mertebe yazabilirseniz iyi olur.

  3. Harun Raşid dedi ki:

   Yapıştıcağımız fotoğraf biyometrik olmak zorundamı. Yaksa vesikalık olması yeterlimi

   1. AdminHukuk dedi ki:

    Vesikalık olması yeterlidir. Yanlız yapıştırınız mutlaka. Zımbalamayınız.

  4. Emrh dedi ki:

   Tek sayfaya sığmayacak gibi bütün adresler falan iki sayfa olabilir mi

   1. AdminHukuk dedi ki:

    İki sayfa olur. Sorun olmaz.

    1. Ejder bozkurt dedi ki:

     Üstad eminmisin iki sayfa olabileceğine özel güvenlik şube kabul etmiyor diyorlar.

     1. AdminHukuk dedi ki:

      Evet. Eminim. Forma işleyeceğiniz bilgiler uzunsa, ikinci sayfa kaçınılmaz olacaktır. Yeter ki bilgiler, doğru, eksiksiz ve düzgün bir şekilde doldurulsun.

  5. Maykıll dedi ki:

   Fotoğrafı bilgisayar ortamında kopyala yapıştır yapıp renkli çıktı alırsak olur mu

   1. AdminHukuk dedi ki:

    Yok hayır. Çıktı alıp yapıştırmanız gerekiyor. Bazen o şekilde kurum kabul etse dahi emniyet kabul etmiyor.

    1. Leyla dedi ki:

     Onaylayanın yazan yerde yani en alt kısım kim tarafından imzalatılacak

     1. Yazar dedi ki:

      Sunmuş olduğunuz kurum tarafından onaylanıyor, daha sonra Valiliklere gönderiliyor.

  6. halit dedi ki:

   ya ben bayadır uğraşıyorum bi türluü yapamadım sonunda formu buldum benım anlamdığım şu açıktan okuyorum öğrenim durumunda tarih falan okul yeri yazıyor ne yapmalıyım

   1. Yazar dedi ki:

    Öğrenim durumu alanına en son bitirdiğiniz okulu yazıyorsunuz. Açıktan üniversite okuyorsanız şayet Liseye başladığınız ve bitirdiğiniz yılları girebilirsiniz.

  7. Özge dedi ki:

   Annemin nüfusuna kayıtlıyım aile nüfus kayıt örneğinde babam yok babamı tanıyorum baba bilgilerine bilgilerini girdim sizce sorun çıkar mı

   1. Yazar dedi ki:

    Hayır hiç bir sorun olmaz.

  BİR YORUM YAZ