Aile Hekimi Maaşları 2023 | Sağlık Ocağı Doktoru Maaşı

Aile Hekimi Maaşları 2023 | Sağlık Ocağı Doktoru Maaşı
0

Hayatımızda her an bir hastalık durumu ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Yaşamımızın hiçbir şekilde bir garantisi olmadığından dolayı aile hekiminden de destek alınmaya çalışılır. Aile hekim desteği sayesinde istenilen başarılı bir tedavi ve kontrol süreçleri de yerine getirilmiş olur. Enflasyon rakamlarındaki çok büyük artıştan kaynaklı olarak aile hekimi maaşları 2023 nasıl olduğu da en önemli konuların başında bulunur.

2023 senesi itibariyle aile hekim aylık maaş tutarının ne kadar olduğuna bakıldığı zaman ise en az 7.200 TL olduğunu belirtebiliriz. Aile hekimi maaşlarının tüm bunların yanı sıra memurun kıdemine bağlı olarak maaşlarında bir farklılık sunabiliyor. Bu yüzden dolayıdır ki yeni mezun olmuş ile kıdem almış bir memur arasındaki maaşın aynı olmadığını söyleyebiliriz.

Meslekteki deneyim her geçen sene artmaya başladık sıra doğal olarak bu durumda maaşlara yansıyabiliyor. Göreve yeni başlayan bir aile hekiminin ise 7.200 TL maaş alma durumu söz konusuyken, meslekte 25 yıl üzerinde bir görev sürecine devam edenlerin ise 18 bin TL maaş ödeme durumu olabiliyor. Elbette ki aile hekimi maaşları gündeme geldiği zaman farklı kriterlerden söz etmek gerekmektedir. Zira aile hekimlerinin maaşları farklı unsurlardan doğrudan etkilenmektedir.

2023 Aile Hekimi Maaşlarını Neler Etkiler?

2023 yılı itibariyle de aile hekim maaşları bir artış yaşanmış olduğunun altını çizebiliriz. Buna göre normalden daha da fazla diyebileceğimiz bir maaşı alma şansına sahip olacaklardır. Aile hekim maaşını etkileyen bazı unsurlar var. Bu unsurların neler olduğunu sıralamamız gerektiğinde;

  • Aile hekim sayısının belirlemiş olduğu ve sisteme geçirilmiş hasta sayısının ne olduğu
  • Maaş üzerinde uygulanan kesintiler
  • 2023 yılı itibariyle aile hekimliğine yapılan maaşlar
  • Çalışılan sağlık ocaklarında giderlerle ilgili yapılacak kesintiler
  • Aile Hekim deneyimin nasıl olduğu
  • Maaş puanlama sistemi nasıl olduğu
  • Aile hekim muayene esnasında kullanmış olduğu tıbbi ürün maddi giderleri
  • Ülkemizdeki enflasyon oranının ne kadar olduğu
  • Aile Hekim medeni durumu, çocuk sayısı

Faktörleri aile hekim maaşlarını etkilemeye neden olacak konulardan biri olarak ön plana çıkar. Aile Hekimliği maaşları da 2023 yılı itibariyle daha fazla artmaya başlamıştır. Aile Hekimi maaşları tutarının belirlenmesinde temel araç ve mahalle nüfusuna dair pek çok faktörde hesaplar olabiliyor. Mahalledeki nüfus sayısı da maaşların belirlenmesinde önemli diyebileceğimiz etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, 2023 yılında aile hekimleri maaşları ne kadar oldu? İşte detaylar!

2023 Aile Hekimi Maaşları Nasıl Oldu?

Aile Hekimi maaşları ne kadar olduğu da bu mesleği yapacak olan kişiler açısından önemlilik arz ediyor. Aile Hekim maaşlarının 7.200 TL ile 18 bin TL arasında bir değişkenlik göstermiş olduğunu söyleyebiliriz. Hem puanlama hem de evlilik ile ilgili olarak bazı faktörlerde Aile Hekim maaşlarının daha da fazla arttırılmasına neden olmuştur. Çalışma yerinden bir hekim eğer ki 1.000 puan altında bir puan alıyorsa o zaman 7.200 ile 15.000 TL arasında bir değişkenlik gösterebiliyor.

Sağlık alanında bakıldığı zaman temel uzmanlardan biri olarak ise karşımıza Aile Hekimliği çıkıyor diyebiliriz. Öyle ki Aile Hekimliğine ihtiyaç her geçen gün daha da fazla şekilde artmaya devam ediyor. Aile Hekimliği maaşının en yüksek rakamının ne olduğunun altını çizmemiz gerektiğinde ise 12.500 TL gibi bir ücretlere tabi olacağını bilmelisiniz.

Her meslekte olduğu gibi aynı şekilde aile hekimliği konusunda da maaşların her geçen gün daha da fazla şekilde artmaya başladığını söylemek mümkün. Enflasyon oranlarında ki artışla birlikte artık mesleklere de olumlu şekilde yansımaya başlamalar söz konusu oluyor. 2023 itibariyle enflasyon göz önünde bulundurularak maaşlar artmaya başlamıştır.

Aile Hekimi Neler Yapıyor?

Aile Hekiminin neler yapmış olduğu en çok sorgulanan konulardan biri haline gelmiştir. Aile Hekimliği, merkezin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Birlikte çalışmış olduğu ekibin ise denetlenmesine yardımcı olur. İlgili mevzuata bakıldığı zaman birinci basamağında ise aile hekimi yer alır. Aile hekimine gelenler muayene ve sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulması konusunda önemli bir desteği de arkalarına almaya başlamış olacaklardır. Prastiyen bir aile hekimi maaşının ise alacağı rakamın 12.500 TL olacağını söyleyebiliriz.

Pratisyen Aile Hekimi Ne Demek?

Prastisyen aile hekimi maaşları kıdeme bağlı olarak değişim göstermiş olduğunu görmekteyiz. Prastisyen aile hekimi olduktan sonra burada öne çıkan yanlardan biri ise tecrübe kazanmaya başlamak olacaktır. Reçete, sağlık raporu ve her türlü evraklarında en iyi şekilde düzenlenmeye başlamasına yardımcı olur. Bu yüzden dolayıdır ki ülkemizde prastisyen aile hekimi olarak da hizmet vermeye devam eden sağlık çalışanları bulunur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir