Özel Hastane Doktor Maaşları 2023

Özel Hastane Doktor Maaşları 2023
0

En kutsal meslek olan doktorluk, pandemiden sonra çok zor koşullarda yapılmaya başlanmıştır. Buna bağlı olarak da doktorların maaşı artış göstermiştir. Doktor maaşları, bu mesleğin bölümlerine göre farklılık göstermektedir. Hekim, cerrah, uzman ve pratisyen doktor olarak maaşlar artış veya azalış gösterir. Özel hastane doktor maaşları, devlet hastanelerine göre bir miktar az olabilmektedir.

Pratisyen Hekim Maaşı

Hekimlik mesleği yapan fakat alanında henüz bir uzmanlığa sahip olmayanlara pratisyen hekim denir. Bu hekimler bulundukları bölgeye ve aldıkları görevlere göre maaş almaktadırlar. Maaşları en düşük 9.325 TL olmaktadır. Kariyer hedefi doğrultusunda doktorluk alanında ilerlemek isteyenlerin iyi bir araştırma yapması gerekir. Doktorluk mesleğinde maaş çoktur fakat dünyanın en zor mesleklerinden biridir. Bunların dışında özel hastane doktor maaşları ise devlet hastanesi doktorluk maaşlarına kıyasla daha az olabilmektedir. Alanlarına göre pratisyen hekim maaşları şu şekildedir:

  • Pratisyen Hekim 1. Alan 9.325 TL
  • Pratisyen Hekim 2. Alan 9.435 TL
  • Pratisyen Hekim 3. Alan.32575 TL
  • Pratisyen Hekim 4. Alan.43525 TL
  • Pratisyen Hekim 5. Alan 9.825 TL
  • Pratisyen Hekim 6. Alan 10.025 TL
  • Pratisyen Hekim 7. Alan 10.275 TL

Özelde Doktor Maaşları

Kamuda çalışan doktorların maaşını devlet öder. Özel hastanelerde çalışanların maaşını ise o hastanenin muhasebe bölümü öder. Özel hastanelerde çalışan doktorlar en düşük olarak 7.000 TL alırken, alanında daha çok uzmanlığa sahip ünlü doktorlar ameliyat başına 150.000 TL alabilmektedirler. Özel hastane doktor maaşları, kimi doktorları zorlarken kimi doktorlar içinse kazanç niteliği taşır.

Hangi Doktor Daha Çok Para Kazanır? 

Bu konu biraz daha o ülkenin ihtiyacına, doktorun azlığına ve doktorun başarısına bağlıdır. Şöyle ki, bazı branşlarda Profesörler daha yüksek alıyorken, bazılarında ise uzman doktorlar bile çok ciddi rakamlar kazanabilmektedirler.

Bu olayı şöyle anlatabiliriz;

İyi bir hasta kitlesi (patient network) oluşturmuş bir uzman çocuk doktoru, bir özel hastaneden çalışması durumunda aylık 50 bin TL  ile 100 bin TL arasında bir maaşa sahip olabilmektedir. 

Bunun yanında yine aynı şekilde bir uzman beyin cerrahisi uzmanı doktor, yine iyi bir hasta kitlesi (patient network) oluşturmasıyla, yani hastanedeki talebin artmasıyla 100 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. 

Diğer yandan iyi bir hasta kitlesi yerine, branşı sebebiyle az olmasından kaynaklanan doktorlarında çok yüksek maaşları olabilmektedir. Bunlardan birine örnek olarak Profesör Ortopedi Çocuk Doktorları sayılı olması sebebiyle en basit kazançları aylık 80 bin TL’den başlayabilmektedir. 

Görüldüğü üzere, doktorun başarısının yüksek olması ve branşındaki doktor azlığından dolayı maaşlar yüksek olabilmektedir. 

2023 Intörn Doktor Maaşı Ne Kadar? 

Tıp öğrencilerinin staj yapıyor diye tabir edebileceğimiz durumlarına, intörn doktor denir. İntörn doktorlar yıl sonlarına doğru, farklı mesleklerde olduğu gibi staj yapmaktadırlar. 

İntörn Doktor Maaşları 2023 Hesaplaması;

Gösterge rakamı 4702

Memur Maaş Katsayısı 0,235445

4702*0,235445=1107,06

Yani intörn doktorların bu 6 aylık, yarıyıldaki alacakları maaş 1.1107,06 TL’dir. 

Emekli Doktor ve Asistan Doktor Maaşı

Doktorluk mesleğinden emekli olan doktorların maaşına da bu yıl zam geldi. 2.147 TL tutarında bir artış söz konusudur.  Hastanede eğitim gören ve TUS adlı sınava girip kazanan asistan doktor ise, 1300 TL olarak belirlenmiştir. Ek olarak prim usulü gibi asistan doktorlar da nöbet ücreti alabilmektedir. Hayatı boyunca zorlu koşullarda çalışan emekli doktorlarımızın maaşlarına zam geldiğinde umarım memnun kalırlar. Çünkü onlara çok şey borçluyuz.

Uzman Doktor Maaşı

Özel hastane doktor maaşı diye arama yaptığınızda bu yazıyı okuyorsanız eğer pişman olmazsınız. Çünkü sizlere doğru bilgi aktarımı sağlamaktayız. Profesörlerin bir alt kademesinde çalışan uzman doktorlar, genellikle 10.000 TL almaktadır. Bu maaşın içerisinde prim yoktur veya eklenmeyecektir. Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi burada da özel hastaneye veya devlet hastanesine bağlı olarak maaş değişmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir