Trendlerdeki Yazı

Yeni Başlayan Avukat Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?

Yeni Başlayan Avukat Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?
0

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu 2023?

Avukat maaşları ne kadar oldu 2023 yılında zamlandı mı ve benzeri sorular sıklıkla araştırılıyor. Avukat maaşları bildiğiniz üzere nerede çalıştığına, meslekte kaçıncı yılı olduğuna göre değişiyor. 2023 yılında sunulan en güncel avukat maaşlarını listelemek gerekirse de;

  • Kamu alanında en düşük avukat maaşı:13.500 TL
  • Özel sektörde ortalama avukat maaşı:25.000 TL

Kamu ve özel sektör için sunulan bu ortalama maaşlar avukatın kademesine, görev yılına ve alanına göre değişebiliyor. Bu nedenle işe başlanacak kurum özelinde maaş araştırması yapılması daha doğru sonuçlar verecektir.

Yeni Avukat Maaşları Özel Sektör 2023

Yeni avukat maaşları özel sektör 2023 yılında ne kadar sorusu merak ediliyor. Mesleğe yeni başlayan avukatlar 1 yıldan daha fazla hizmet vermiş avukatlara göre daha düşük maaş alıyor.

Bu noktada özel sektörde ortalama yeni bir avukat maaşının 9000 TL civarından başladığını söyleyebiliriz. 

  • 13 ile 25 yıl arası hizmet vermiş olan avukatların maaşları ise en düşük özel sektörde 15.000 TL civarından başlayarak kurumun maaş politikasına göre değişiyor.

Serbest Avukat Maaşları Ne Kadar?

Serbest avukat maaşları ne kadar sorusu merak ediliyor. Serbest avukatlar hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın çalışırlar. Dolayısıyla da kazanç miktarları aldıkları iş nispetinde değişiyor. 

  • İstedikleri alanda, istedikleri davalara bakabiliyorlar. En düşük ayda 20.000 TL civarında kazanç elde edebilirler. Aldıkları davanın kapsamı, fiyatı ve türü kazanç miktarlarını doğrudan etkileyen unsurlardır.

Kendi Bürosu Olan Avukat Ne Kadar Kazanır?

Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır sorusu alacağı dava sayısına ve türüne göre değişiyor. Avukatlar aldıkları davalar için kendi ücret tariflerini oluştururlar.

  • Dolayısıyla kendi ofisi olan bir avukatın kazanç miktarı da buna göre değiştiği için net rakam vermek mümkün değildir.

Ancak kamu ya da özel sektörde maaşlı çalışmaya kıyasla daha fazla kazanacaklarını söyleyebiliriz.

Kamu Avukatı Maaşı Ne Kadar? 

Kamu avukatı maaşı ne kadar sorusuna 2023 yılı için yanıt verelim. Kamuda çalışan avukatın maaş miktarı derecesine, tecrübesine ve kaç senelik avukat olduğuna göre değişiyor.

  • Ancak memur maaş zamlarından sonra kamuda hizmet veren avukatlar için en düşük maaş miktarı 13.500 TL olarak açıklanmıştır.

Hazine Avukatı Maaşı Ne Kadar?

Hazine avukatı maaşı ne kadar diye merak ediliyor. Hazine avukatları 4353 sayılı devlet davlarının takibini yaparlar. Yani kamuya bağlı maaşlı memur niteliğindedirler.

  • Bu avukatların ortalama en düşük maaş miktarları ise 20 Bin TL civarından başlar. Maaşları derecelerine, kademelerine göre de farklılık gösterir.

Ağır Ceza Avukatı Maaşı Ne Kadar?

Ağır ceza avukatı maaşı ne kadar diye çok merak ediliyor.

  • Ağır ceza mahkemelerinde sanık müdafiliği yapan bir avukat bu dava için 23.750 TL ödeme alır. Aldığı dava sayısına göre de kazanacağı tutar da yükselir.

Bu nedenle net bir maaş miktarı yerine dava sayısına göre gelir hesaplaması yapılması gerekiyor.

Holding Avukat Maaşları Ne Kadar?

Holding avukat maaşları ne kadar sorusu çalışılan kurumun maaş politikasına göre değişiyor.

  • Özel sektör avukatı olarak nitelendirilen Holding avukatları özel sektörde en düşük 15.000 TL maaş alıyor.

Eğer tecrübeli ve meslekte uzun yıllardır görev alan bir avukatsa alacağı maaş da buna bağlı olarak yükselecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir