Trendlerdeki Yazı

Yeni Başlayan Avukat Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

featured
0

Ülkemizde avukat maaşları diğer pek çok meslek dalında olduğu gibi görev yapılan kuruma göre bir takım değişiklikler göstermektedir. Ancak ortalama yeni başlayan avukat maaşı 2021 yılı için 5.000 TL ile 6.500 TL arasında değişmekteydi. Ancak yeni yıl ile birlikte belirlenen zamlı maaşlar çerçevesinde en düşük yeni mezun avukat maaşı 5.500 TL ile 8.000 TL arasında olduğu görülmektedir.

2022 yılı için düzenlenen zamlar ve 2021 yılı aralık ayı enflasyon tutarı ile birlikte hesaplanan avukat maaşları, kamu kurumunda ve özel sektörde görev yapan avukatlara göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre kamu kurumunda 2022 yılı avukat maaşları özel sektöre oranla oldukça yüksektir. Özel sektörde çalışan avukatlar görevlerindeki hizmet yıllarına ve deneyimlerine göre maaşa tabii tutulmaktadırlar. Ayrıca özel hukuk bürosunda yeni başlayan avukat maaşı asgari ücretin bir nebze daha yukarısında bulunmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan avukatların maaşları düzenlenirken evli ya da bekar olmaları, çocuk sahibi olup olmamaları gibi etkenler dikkate alınmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından belirlenen yıllık enflasyon tutarları açıklandıktan sonra çeşitli meslek alanlarında devlet memuru statüsü çerçevesinde çalışanlara yapılan zamlara bağlı olarak şüphesiz avukatların aylık maaşlarında da birtakım yapılandırmalar olmuştur. Avukatlar, hukuk bürolarında çalışabilecekleri gibi serbest olarak da görev yapabilirler. Şirket bünyesinde çalışmakta olan avukatların da kazançlarının değişiklik göstermesi oldukça mümkündür.

Yeni Mezun Avukat (Stajyer Avukat) Maaşları Ne Kadar?

4 yıllık üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden yeni mezun olmuş genelde 22-25 yaş aralıklarındaki genç avukat adayları ilk olarak 1 yıl boyunca herhangi bir avukatın yanında stajyer olarak görev alırlar. Yeni başlayan avukat maaşı yani stajyer avukat maaşı, görev aldıkları avukat bürosunca düzenlenerek ödenir. Genel olarak sabit ve cüzi bir maaş ile dosya bazlı prim uygulamasının yapıldığı stajyer avukat maaşlarının 2022 yılı içerisinde 2.500 ile 4.000 Türk lirası arasında değiştiği görülmektedir. Ancak stajyer avukatların büyük bir kısmı ne yazık ki asgari ücretin altında bir ücret alarak mesleklerine adım atmaktadırlar.

Yapılan ek zamlarla birlikte devlet memurlarına Ocak ayı itibariyle %5’lik toplu sözleşme zammı, %15,5’lik uygulama karar zammı ve %2,5’lik verilen ek zam ile birlikte memur maaşları toplamda %30, 5’lik zam oranına sahip oldu. Bununla birlikte devlet adına yeni başlayan avukat maaşı da %30,5 zam oranı ile güncellendi.

Kamuda çalışan avukatların 2022 yılı itibariyle hizmet yıllarına göre maaşları şu şekilde belirlenmiştir:

 • 1 yılı dolduran avukatlar; 8,580,79 TL,
 • 2 yılı dolduran avukatlar; 8,590,04 TL,
 • 3 yılı dolduran avukatlar; 8,597,84 TL,
 • 4 yılı dolduran avukatlar; 8,620,45 TL,
 • 5 yılı dolduran avukatlar; 8,650,45 TL,
 • 6 yılı dolduran avukatlar; 8,767,45 TL,
 • 7 yılı dolduran avukatlar; 8,776,59 TL,
 • 8 yılı dolduran avukatlar; 8,786,59 TL,
 • 9 yılı dolduran avukatlar; 8,806,59 TL,
 • 10 yılı dolduran avukatlar; 8,901,94 TL,
 • 11 yılı dolduran avukatlar; 8,923,94 TL,
 • 12 yılı dolduran avukatlar; 8,934,15 TL,
 • 13 ve 25 yıl arasında olan hizmet süresi içerisinde 9,493.97 – 10,008,66 TL arası aylık maaş almaktadırlar.

Şirket Avukat Maaşları Ne Kadar?

Şirket avukatı olarak yeni başlayan avukat maaşı miktarları da kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu ücret ortalama 5000-10000 TL aralığında değişmektedir. Avukatlar kamu kurumu içerisinde çalışabilecekleri gibi serbest olarak da bu görevi edinebilirler. Hukuk fakültelerinin bitirilmesinin ardından avukatlar staj görevlerini yerine getirerek bu hizmeti yapmaya hak kazanmış olurlar. Ayrıca avukatların herhangi bir alanda branş sahibi olmasının yolu açıktır. Örneğin; boşanma davası avukatı ya da icra davası avukatı olarak hizmet verebileceği gibi bu konuların dışında kalan dallarda da avukatlık hizmetlerinde bulunabilir.

Özel sektörde yeni başlayan avukat maaşı edindiği tecrübeye ve hizmet yılına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Avukatın bağımsız çalışmasına ile ilgili olarak da aylık kazancında değişiklik olması mümkündür. Kamu kurumunda çalışan avukatların maaşları ise devletin belirlediği hesaplamalar dahilinde gerçekleştirilmektedir. Kamu görevi yürüten avukatların maaşları belirlenirken Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yapılan yıllık enflasyon oranları dikkate alınmaktadır. Bu verilere bağlı olarak devlet memurları ile ilgili düzenlenen zam oranları tespit edilirken, bazı mesleklerde birçok etken memur maaşlarında farklılıklara sebep olmaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap