Ziraat Bankası İpotek Kaldırma Ücreti 2022

featured
0

Kredi ile alınan taşınmaz mallar üzerindeki hakların elde edilmesi bankanın ipoteği kaldırması ile sağlanır. Ziraat Bankası ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma göre, kredi borcu biten müşterilerin, ipotek kaldırma işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Elektronik ortamda yapılan ipoteğin kaldırılması işlemi, hem daha hızlı hem de daha güvenilir bir şekilde hizmet vermektedir. Borcu biten müşterinin, gayrimenkulü üzerindeki ipoteğin kaldırılması için ilk işlem bankanın fek yazısı hazırlamasıdır. 

2022 Ziraat Bankası İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bankadan alınan kredinin tamamı ödendikten sonra, banka ipotek kaldırma işlemlerini başlatır.  2022 Ziraat Bankası ipotek kaldırma işlemleri nasıl yapılır? Bankanın işlemleri başlatabilmesi için kredi sahibi öncelikle fek yazısının hazırlanmasını ister. İpoteğin kaldırılması için banka tarafından düzenlenen belgeye fek denir.  Müşterinin fek yazısını alabilmesi için bir takım şartlar vardır. Bu şartlar;    

  • İpotek ettirilen taşınmaz mal ya da gayrimenkule ait tapu belgesinin olması,
  • Gayrimenkulün yeni sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi olmalı, nüfus cüzdanı yerine pasaportta geçerli olur,
  • Bireylerin kimlik numarasının olması
  • Tüzel kişilerin ise vergi numarasının olması,
  • Borçlunun son ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı olması gereken şartlar arasındadır.

Belirtilen şartları tamamlayan müşterilerin talebi üzerine banka fek yazısını yazar. Fek yazısını yazdıktan sonra banka, bu belgeyi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gönderir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, herhangi bir sorun olmayan gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : ZİRAAT BANKASI TELEFON GÜNCELLEME

Ziraat Bankası İpotek Kaldırma Ücreti Ne Kadar?

2022 İpotek kaldırma ücreti bankadan bankaya farklılık gösterir. Her bankanın kendince belirlediği ücretler vardır. Bu hususta müşterilerin dikkatli olması gerekir, çünkü bazı bankalar ipoteğin kaldırılması için yüksek ücretler talep etmektedir. Bu kapsamda ipoteğin kaldırılması için istenilen ücret 200 ile 500 lira arasında değişebilir.

Ziraat Bankası İpotek Kaldırma Ücreti Nereye Ödenir?

İpotek kaldırma süreci başladıktan sonra müşterinin borcunu bitirdiği zaman bankadan fek yazısı yazması istenir. Banka bu kapsamda bir takım hukuksal işlemler yaptığı için bu işlemlerin bedelini müşteriden talep eder.

İpotek kaldırma ücreti dediğimiz bu bedeli banka ile müşteri arasında yapılan sözleşmede de yer alır, müşterinin krediyi alırken bu sözleşmeyi dikkati bir şekilde okuyup imzalaması gerekir. Son olarak müşteri ipoteğin kaldırılmasını sağlayacak ücreti bankaya öder.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap