Ev Üzerindeki İpotek Kaç Günde Kalkar?

Ev Üzerindeki İpotek Kaç Günde Kalkar?
0

Borçları ödenen gayrimenkulün tapu müdürlüğü tarafından gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra şerh kaldırıldıysa eğer gayrimenkul üzerindeki ipotek ortalama 1 ya da 2 hafta içerisinde kaldırılır. İpotek ile ilgili en çok araştırılan başlıklardan biri olan ev üzerindeki ipotek kaç günde kalkar sorusuna da yanıt vermiş oluruz. 

Ev Üzerindeki İpotek Kaç Günde kalkar?

Teknolojinin ilerlemesiyle, artık ipotekler 1-2 gün içinde bile kalkmaktadır. Bu daha çok bankanın ve tapunun yoğunluğuna göre değişmektedir. 

Bu süre zarfından sonra her türlü satım ve devir işlemi yapılabilir. Borcun ödenmesi ve ipoteğin kaldırılması için ipotek kaldırma işlemlerinin de tamamlanması gerekmektedir. Gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırma işlemi dava şeklinde de yapılabilmektedir. İpotek kaldırma işlemlerini yapmayı ihmal edenler ilgili mahkemeye dava açarak ipoteğin tamamen kaldırılmasını da sağlayabilirler. Bu da bir diğer alternatiftir.

Borç Ödenince İpotek Kalkar Mı?

Gayrimenkulün üzerindeki ipoteğin kaldırılabilmesi için ilk olarak borcun tamamının eksiksiz bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Borç ödenince ipotek kalkar mı? sorusundan önce ipoteğin hangi amaç ile gayrimenkul üzerine konulduğundan bahsedelim. 

İpoteğin genel olarak kullanım amacı güvence altına almaktır. Yani eğer ki bir para ödemesi söz konusu ise bunun karşılığında bir gayrimenkul ipotek altına alınarak verilen para güvence altına alınmış olur. Herhangi bir taşınmaz malın güvence altına alınabilmesi için taşınmaz olan malların üzerine yapılan bir işlemdir. İpotek yapılan evlerin kaydı tapu kaydına dahil edilir. Ve evin üzerinde ipotek olduğu sürece gayrimenkulün satışı ya da devri yapılamaz.

Ev Üzerindeki İpotek Nasıl Kalkar?

Genel olarak bu ipotek işlemini kredi verme işlemi esnasında bankalar yapmaktadır. Bunun haricine herhangi bir kişi tarafından da bir gayrimenkulün üzerine ipotek konulabilir. İpotek nasıl kaldırılır? Özelikle de bankalar yüksek meblağlarda kredi kullandıracaksa mutlaka bir gayrimenkul üzerine ipotek ister. Kredi ödemelerinin tamamlanması ile ipotek kaldırılır ve tapudaki ipotek şerhi de doğrudan kalmış olur. 

Eğer ki borç ödenmezse ipotek konulan gayrimenkulün satışı gerçekleştirilip borç ödenir. Borcun kapatılması halinde gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması için yazı alınmalıdır. Yazı alındıktan sonra da tapu müdürlüğüne iletilir. Borcun ödenmesi ile ilgili belgeler müdürlük tarafından incelenir ve uygun şartlar sağlanmış ise gayrimenkul üzerindeki şerh silinir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir