Evi İpotek Ettirip Kredi Çekilebilir Mi?

Evi İpotek Ettirip Kredi Çekilebilir Mi?
0

Evi ipotek ettirip kredi çekilebilir mi diye merak edenler için sizleri bilgilendireceğiz. İpotek kredi ile sahibi olduğunuz evi, ipotek ettirip yüksek miktarlarda ve uzun vadeli kredi çekmek mümkün. Konut ipotek destekli ihtiyaç kredisi ile sahibi olduğunuz evin değerinin %80 kadar kredi alabilirsiniz.

Bu kredi çeşidini bankalar, özellikle yüksek meblağlı ihtiyaç kredisini genel olarak ipotek karşılığında vermektedir. Bu kredi kapsamında ev, araba, arsa vb. varlıklar ipotek altına alınır. Bankalar kredi verirken kurumunu güvence altına almak ister.

Çünkü kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşandığı zaman çeşitli yolarla mala el koyarak kendini korur. Müşteriler bu durumu göze alarak ipotekli ihtiyaç kredisine başvuru yapabilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir? 

İpotekli ihtiyaç kredisi ile yüksek miktarda çekilen kredi tutarı belirli zamana yayılarak ödemede kolaylık sağlanır. İpotekli kredi başvurusu yapabilmek için gerekli ilk şart üzerinize ait ev, araba gibi malların olmasıdır. İpotek göstereceğiniz malınızın olması bankanın size kesin kredi vereceğini göstermez. Çünkü banka kredi notunuzun durumuna, düzenli gelirinizin olup olmadığına bakar. Bunun yanı sıra ipotekli ihtiyaç kredisine başvuru yapmak için bazı şartların sağlanması gerekir. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi şartları nelerdir?

  • Krediye başvuran kişinin 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Kişinin belgelerle ispat ettiği bir işinin olması gerekir.
  • Kredi taksitinin hane halkının gelirinin %50 sini geçmemesi gerekir.

Bu şartları taşıyanlar krediye başvuru yapabilir.

Evi İpotek Edip Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ev ipotekli kredi, kendinize ait evi teminat göstererek yani ipotek ettirerek başvurduğunuz bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisinden farklı bir türdür. Evin ipotek gösterilmesi size daha yüksek rakamlı kredi imkânı sunar. Bu kapsamda ipotek gösterdiğiniz evin değerine göre kredi miktarı ve vadesi değişmektedir. Kredi limiti evinizin eksper yani uzman incelemesi raporunda belirtilen değerinin %80 i kadardır. İpotekli ihtiyaç kredilerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından en fazla 60 ay vade süresi belirlenmiştir.

Örnek Tablo;

Eksper eviniz için 1.000.000 TL rakam biçtiğinde toplam olarak 800.000 TL gibi bir krediye sahip olursunuz.

Bu tür krediler genelde maaşı yüksek kişilere sunulmaktadır. Her ne kadar karşılığında ev bile olsa, eğer banka siciliniz iyi değilse ve geliriniz de buna nazaran düşükse maalesef krediyi kullanamazsınız. 

İpotek Bedeli Neye Göre Belirlenir?

Zor bir durumda kalındığı zaman sahibi olduğunuz evi satmak durumunda kalabilirsiniz. Bu duruma engel olan ipotekli kredi sayesinde evinizi ipotek ettirerek, içinde bulunduğunuz durumdan evinizi satmadan kurtulabilirsiniz. İpotekli kredinin avantajları nelerdir diye merak ediyorsanız; ödeme planını kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Yani sabit bir geliriniz varsa aylık olarak ödeme planı oluşturabilirsiniz. Sabit gelir yoksa da gelire uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. İpotekli kredinin faiz miktarı diğer kredi çeşitlerine oranla daha düşüktür.

Faizin düşük olmasının sebebi, bankanın ipotek ettiği evin kredinin risk oranını azaltmasıdır. Yine konut ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında %5 oranında vergi indirimi de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir