Alacağım Evde İpotek Var Ne Yapmalıyım? Evde İpotek Var mı?

Alacağım Evde İpotek Var Ne Yapmalıyım? Evde İpotek Var mı?
0

Ev alacağım ama alacağım evde ipotek var ne yapmalıyım diye düşünenler için bu duruma yardımcı olacak içeriğimizi sizlere aktaracağız. Herhangi bir ev satın alınacağını zaman belirli aşamalar takip edilir.

Bu aşamaların son basamağı ise tapu işlemleridir. Tapu işlemleri sırasında tapu giderlerinin hesaplanması, tapu için hangi belgeler lazım ve alınacak evin üzerinde ipotek olup olmadığı gibi durumlar karşımıza çıkabilir.

Alacağım Evde İpotek Var Mı?

Satın almayı düşündüğünüz ev için iyi bir araştırma yapmanız gerekir, eğer alınacak evde ipotek varsa ne ile karşılaşırsınız. Öncelikle bakmanız gereken alacağınız evin veya herhangi bir malın üzerinde ipotek var mı?

İpotek bir bankanın ya da alacaklının alacağını garanti altına alması için taşınmaz malın rehin olarak gösterilmesine denir. Ev üzerinde ipoteğin olup olmadığı direkt tapu senedinden anlaşılmıyor.

İlk olarak yapacağınız işlem tapudan ev ile ilgili tahakkuk yazısı almanız, bu yazı ile evde ipotek varsa öğrenebilirsiniz. Bu ipoteğin hangi amaçla verildiğine de bir bakın, teminat olarak mı veya banka kredisi dolayısı ile verilmiş bilinmesi gerekir.

İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alacağımız ev ya da taşınmaz bir mal üzerinde ipotek var mı yok mu bu durumu nasıl öğrenebiliriz, ipotek sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu soruya kısaca cevap verecek olursak. İki yöntem karşımıza çıkar. Bunlardan birincisi e-devlet üzerinden yapılan taşınmaz mala ait sorgulama işlemidir.  

E-devlete giriş yapıldıktan sonra arama butonuna tapu bilgileri,

BURADAN SORGULAYABİLİRSİNİZ: TAPU İPOTEK SORGULAMA kısmına kişisel bilgiler girilip sorgulama yapılır.

Yapılan sorgu sonrasında evde ipotek varsa anlaşılır. İkinci işlem ise kişinin bizzat tapu müdürlüğüne gidip nüfus cüzdan bilgileri ile taşınmaz mal veyahut ev üzerinde ipoteğin olup olmadığı kısa sürede öğrenilir.

Evde İpotek Varsa Nasıl Kaldırılır?

Ev veya herhangi bir gayrimenkul satın alacağınız zaman uzun ve meşakkatli işlemler karşınıza çıkabilir.

Birçok işlemi örneğin, ev alacaksanız evi araştırmak, bulmak, karar vermek satıcı ile anlaşmak gibi aşamalardan geçebilirsiniz.

Gerekli koşullar sağlandığı takdirde ev satın alma işlemi başlar. Kredi çekecekseniz eğer bankaya başvuru yaparsınız. 

Kredisiz alacaksanız da bir an önce tapu işlemlerine başlarsınız. Tapu işlemleri sırasında alacağınız evin ipotekli olduğunu öğrenirseniz, bu ipoteğin nasıl kaldırılacağını bilmeniz gerekir. Alacağınız evde ipotek varsa eğer, ipoteğin kalkması için ipoteğe konu olan borcun tamamının ödenmiş olması gerekir.

Borcun ödenmesinden sonra ipotek fek yazısı ile tapu müdürlüğüne başvuru yapılır. İpotek fek yazısı ise borçlu olunan banka ya da herhangi bir kurumdan alındıysa oradan alınır. Tapu müdürlüğü gerekli belgeleri sağladığı zaman evin üzerindeki ipoteği kaldırır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir