Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

yetim-ayligi-nasil-alinir
5
1

Yetim Aylığı Nasıl Alınır ?

Yetim harçlığı ilgili kimselerin anne veya babasının vefat etmesi durumlarında aylık verilen ödemedir. Ölen anne veya ölen babanın emekli olması ve çocuğun 18 yaşından küçük olması durumunda yetim aylığı çocuğa otomatikman bağlanmaktadır. Ancak kişi 18 yaşından büyük ise yetim aylığı için başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili kimsenin kaybettiği kişi emekli değil ise de bazı durumların varlığı halinde ilgili kimseye yetim aylığı bağlanabilmektedir. Yetim aylığı nasıl alınır? 

Yetim Aylığı Şartları

Yetim harçlığı şartları kişinin kaybettiği anne veya babasının emekli olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin kaybettiği anne veya babasının emekli olmaması durumunda yetim aylığı için gerekli olan şartlar şunlardır:

  • Vefat eden kişinin en az 5 sene çalışmış olması ve 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  • Erkek çocukları, 18 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabilmektedirler. Ancak kişi eğitimine devam ediyorsa; lise ve dengi okullarda 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabilmektedirler.

  • Kız çocuklarının ise evlenme tarihlerine kadar yetim aylığından yararlanma imkanları bulunmaktadır.

Vefat edenin emekli olması durumunda 18 yaşından küçük çocukları ve eşine, yetim ve dul aylığı otomatikman bağlanmaktadır.

T.C. İle Yetim ve Dul Aylığı Sorgulama Talep Etme

T.C. kimlik numarası ile yetim ve dul harçlığı sorgulama ve talep etme hizmeti e-Devlet üzerinden veya Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler iletişim merkezi olan ALO 170 numaralı hat aranarak yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan yetim ve dul aylığı sorgulama için kişinin e-Devlet şifresine ihtiyacı bulunmaktadır. İlgili kimse e-Devlet şifresini PTT şubelerinden ilk satın alma için 2 TL, sonraki şifre değiştirme ve yenileme işlemleri için 4 TL karşılığında alabilmektedir. Kişi e-Devlet şifresini girerek sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “yetim aylığı” yazması gerekmektedir. Daha sonra SGK tarafından sunulan hizmetlerden biri olan “Ölüm Yardımı, Dul Ve Yetim Aylığı Talebi” seçeneğine tıklayarak ve ölen yakınının T.C. kimlik numarasını girerek talepte bulunabilmektedir.

Emekli Aylık Bilgisi

Emekli aylık ödeme bilgileri ölen kişinin eşine ve çocuklarına ödenecek olan yetim harçlığı ve dul aylığı ödemelerinde baz alınmaktadır. Emekli kişinin öldükten sonra emekli maaşı, çocukları ve eşine ödenmektedir. Ölen kişinin emekli maaşının %50’si eşine bağlanmaktadır. Çocuklarına da ölen kişinin maaşının %25’i oranında aylık bağlanmaktadır. Ölen kişinin çocukları olmaması durumunda eşine ölen kişinin maaşının %75’i oranında ödeme yapılmaktadır. Anne ve babanın ikisininde ölümünde ise çocuklar maaşın %50’lik kısmı için hak kazanır.

Yetim Maaşı Ne Kadar

Yetim harçlığı miktarı ölen kişinin çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse ölen kişinin maaşının 2000 olduğunu düşünüp eşinin sağ olması ve 1 erkek 1 kız çocuğunun yani 2 çocuğunun olması durumunda hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

  • Ölen kişin emekli maaşının 1000 TL’si eşine ödenecektir.

  • Ölen kişinin çocukları ise aylık 500 TL ödeme alabileceklerdir.

Vefat eden kişinin erkek çocuğu lise okuyorsa 20, üniversite okuyorsa 25 yaşına kadar yetim aylığı alacaktır. Kız çocuğu ise evlenene kadar yetim harçlığı almaya devam etmektedir. Her iki şartın gerçekleşmesi durumunda ölen kişinin eşine maaşın %75 oranında yani 1500 lira ödeme yapılacaktır.

SGK Kaydı Varken Yetim Harçlığı

SGK kaydı bulunan kimselerin, ölen kişinin eşi veya çocuğu olmaları durumunda, dul ve yetim aylığı konusunda diğer şartların sağlanması halinde bu maaşı almalarına bir engel bulunmamaktadır. Bu durumda SGK kaydı yapıldıktan sonra kuruma giderek diğer şartlarında herhangi bir değişme olmadığını bildirmesi gerekmektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir