Telefonla Konuşurken Arayanı Görme

Telefonla Konuşurken Arayanı Görme
0

Telefonla konuşurken arayanı görme özelliği akıllı telefonların çoğunda bulunan bir özelliktir. Telefonla konuştuğunuz esnada sizi arayan karşı tarafa genellikle ‘Aradığınız kişi şu anda başkasıyla görüşüyor’ İfadesi ile cevap verilir. Bu esnada aranan taraf görüşmeden haberdar olur ve iletişimine ara vermek zorunda kalmaz.

Telefonla konuşurken arayanı görme özelliği ile telefon kullanıcıları o esnada yaptıkları çağrılardan gelen çağrılara geçebilirler. Telefonla konuşurken çağrını kim tarafından yapıldığını, bu özellik sayesinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca konuşma esnasında gelen çağrıları bildirmek için telefonunuz bir sinyal sesi ile uyarı vermektedir. Bu sinyal sesi sadece konuşma halindeyken gelen çağrıları bildirmek için verilmektedir.

Telefonla konuşurken arayanı görme özelliğini aktif hale getirmek için telefonunuzun ayarlar bölümünden arama bekletme bölümünü aktif ettiğinizde arama bekletme işlemini telefonunuz otomatik olarak yapacaktır.

Arama Bekletme Özelliği Nedir?

Arama bekletme özelliği telefonla konuşma esnasında arkadan gelen aramalardan anında haberdar olmanızı ve daha sonra konuşmaya dönmenizi sağlar. Bu özellik sayesinde telefonla konuşma esnasında gelen önemli olabilecek aramalara anında dönebilmenizi sağlamaktadır.

Gün içinde birçok telefon görüşmesi yaparız, bu telefon görüşmelerinde aynı anda yetişmek pek de mümkün olamayabiliyor. Arama bekletme özelliği sayesinde konuşma esnasında gelen aramalardan haberdar olmanız ve gereken zamanda geri gelen aramaya geri dönmeniz mümkün. Telefonunuzun ayarlar bölümünden arama bekletme özelliğinizi açarak bu özelliği kullanabilirsiniz. Arama bekletme özelliğini aktif etmenin farklı yöntemleri de bulunmaktadır.

Arama Bekletme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Arama bekletme özelliği hatlara ve telefonlara farklı şekillerde aktif edilir. Bazı telefonlarda arama bekletme özelliğini ayarlar bölümünden aktif edebilirken bazı telefonlarda arama ekranına kod girmeniz gerekebilir. Telefonunuzun numara ekranına giriş yapıp ilgili kodu girdiğinizde arama bekletme özelliğiniz aktif hale gelecektir. Böylelikle arama esnasında çağrı gönderen kişinin numarasını ekranda görebilirsiniz.

Bu işlemi yaparken telefonunuzun arama kısmına gelerek ‘*43#’ kodunu tuşlayarak arama bekletme özelliğini aktif hale getirebilir ve o esnada yapmakta olduğunuz çağrıya devam edebilirsiniz. 

Eğer çağrı bekletme işlemini kapatmak istiyorsanız ‘#43#’ kodunu telefonunuzun aramalar bölümüne girerek bu özelliği bloke edebilirsiniz. Ancak kullandığınız cihaz iPhone ya da Android özellikliyse ayarlar bölümünden arama özelliklerine girmeniz, arama bekletme özelliği aktif hale getirmeniz yeterlidir. Ayrıca dilediğiniz zaman bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Telefon Kapalıyken Aramaları Nasıl Görebilirim?

Telefonunuz gün içinde uyurken veya şarjı bitmişken birtakım aramalar, gözden kaçabilmektedir. Bu gibi durumlarda telefon kapalıyken gelen aramalar, aramalar listenizde gözükmeyebilir.

Bu sebeple aramaları göremeyiz endişesine kapılmayın. Kullandığınız operatöre göre farklı yöntemlerle telefonunuz kapalıyken gelen aramalardan haberdar olabilirsiniz. Bu yöntem sadece kullandığınız operatöre göre değişkenlik göstermektedir.

  • Türk Telekom hattı kullanıcısıysanız telefon kapalıyken gelen aramaları görmek için ‘ACIK’ yazarak ‘5555’ numaraya mesaj göndermeniz yeterlidir. Operatörünüz tarafından telefonunuz kapalıyken yapılan aramalar size iletilecektir.
  • Turkcell hattı kullanıyorsanız ‘KIM’ yazarak ‘2200’ numaraya mesaj atarak telefonunuz kapalıyken sizi arayan kişilerden haberdar olabilirsiniz.
  • Eğer Vodafone hattı kullanıcısıysanız ve telefonunuz kapalıyken sizi arayan kişileri öğrenmek istiyorsanız, ‘ARAYANKIM’ yazarak ‘8000’ numaraya mesaj atarak telefonunuz kapalıyken çağrı yollayan kişileri görebilirsiniz.

Telefonda Arama Bekletme Özelliği Ne İşe Yarar?

Arama bekletme özelliği telefonda bir görüşme yaptığınız esnada gelen aramalardan haberdar olmanıza ve geri dönüş sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Gün içinde önemli bir telefon bekliyor olabilirsiniz ve bu telefon, görüşme yaptığınız esnada gelebilir. O esnada çağrıya dönmek ve yapmakta olduğunuz çağrıyı durdurmak için arama bekletme özelliği kullanmalısınız.

Eski telefonların bazılarında bu özelliği kullanmak pek mümkün değildi. Konuşma esnasında başka bir telefondan çağrı aldığınızda geri dönüş sağlamak için mevcut görüşmeyi kapatmanız gerekiyordu ve karşı telefona ‘Aradığınız numara meşgul’ ibaresi kullanılıyordu. Ancak arama bekletme özelliği sayesinde artık karşı taraf size çağrı gönderdiği anda başka bir görüşme yaptığınızı anlayabiliyor.

Artık bu tarz durumlarda telefon otomatik olarak karşı tarafa ‘Aradığınız kişi şu anda başka biriyle görüşüyor’ ibaresi kullanmaktadır. Bu sayede hem siz başka bir numaranın sizi aradığından haberdar olabiliyor hem de çağrıyı gönderen kişi sizin o esnada başka bir görüşme yaptığınızdan haberdar olabiliyor. Arama bekletme özelliği son dönemlerde bütün telefonlarda ve operatörlerde kullanılmakta olan bir özelliktir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir