Instagram Profilime Kim Baktı? Nasıl Öğrenebilirim? 2023

Instagram Profilime Kim Baktı? Nasıl Öğrenebilirim? 2023
0

Instagram, diğer sosyal medya uygulamaları gibi insanların nerede, nasıl olduklarını internet üzerinden birbiriyle paylaştıkları ve bu paylaştıklarını Instagram profilime kim baktı? sorusuyla sıklıkla giriş yapılan medya sistemidir.

Günümüzde 7’den 70’e hemen hemen herkeste çeşitli sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Sosyal medya platformlarında insanlarla sanal ortamda buluşur ve bilgi alışverişine girebilirsiniz. Gelişen teknoloji ve büyüyen sanal ağlar sayesinde her geçen gün birçok platform oluşturulup piyasaya sürülmektedir. Bu platformlarda kullanıcılar ürettikleri düşünceleri, içerikleri, haberleri, makaleleri, günlük rutinlerini ya da yaşadıkları olayları, sevdikleri fotoğrafları-videoları, yaşam ya da gezip gördükleri ve edindikleri tecrübeleri sosyal medya aracılığı ile milyonlara ulaştırmaktadır. Bu sosyal medya platformlarından gözdelerinin en başında Instagram yer alır.

Instagram Profilime Kim Baktı, Nasıl Öğrenebilirim?

Instagram kullanan kişiler de, arkadaşı, sevgilisi veya bakmasını istediğini veya baktı mı diye düşündüğü onlarca kişi vardır. Instagram ve facebook uygulamaları halka açık bir kaynak kod üretmedikler için, sizi takip eden ve sizin profilinize giren kişileri görmeniz teknik olarak mümkün değildir.

PEKİ YA, PROFİLİME GİRDİ Mİ? 

Bunu öğrenmenin en basit yolu ve hikayeler (story) özelliğidir. Çünkü bilindiği üzere hikayeler (story) yayınladığınızda kimlerin hikayenize baktığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu yüzden fazla fazla, uzun süreli hikayeler yayınlamanız sizin için bir avantaj olacaktır. Bu sayede, merak ettiğiniz kişinin profilinize girip girmediğini anlayabilirsiniz. 

Yalnız diğer yandan usta bir stalker (takipçi) sizi takip ederken, farklı bir profil kullanabilir. Bunun da çözümü şudur; ortalama arkadaş sayınızı ve arkadaşlarınızı biliyorsanız eğer. Çokça yayınladığınız hikayeleri (story) gören kişiler arasında, tanımadığınız şüphelendiğiniz biriler üzerinde çıkarım yapabilirsiniz. Bu çok defa mantıklı bir yöntem olmuştur. 

DİĞER BİR YÖNTEM;

Hikayenize anket koyarak, sizi gizlice takip eden stalker’ı (takipçiyi) ağınıza düşürebilirsiniz. Takip ettiğinden şüphelendiğiniz kişiyle alakalı bir anket oluşturmanız, onun ankete teşviğini artıracaktır. 

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulamaları İşe Yarıyor mu? 

App store ve Google Play Store’a her gün yüzlerce “Instagram Profilime Kim Baktı” uygulamaları yükleniyor. Instagram dünyasının geniş olması, instagram kullanan kişilerin gerçekten bu konuyu merak etmeleri, bu uygulamalar üzerinden kazanç sağlayan kişileri harekete geçiriyor. 

Ancak üzülerek söylemeliyiz, bu tür uygulamalar “KESİNLİKLE İŞE YARAMIYOR”. Çünkü facebook ve instagram bu tür verileri, hiç bir uygulama geliştiricisine sunmuyor. 

AMA UYGULAMAYA ONLARCA KİŞİ YORUM YAPMIŞ, 5 YILDIZ VERMİŞ NASIL OLUYOR?

Cevabımız çok basit, ‘yorumlar’ tamamen sahte ve ‘5 yıldız uygulaması’ da yazılımcılar tarafından manüpile edilmiş bir durumdur. Bu yüzden bu tür uygulamaları kurmayın, denemeyin. Zaman kaybı olacaktır. 

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulaması Var Mı?

Instagram, Facebook şirketi tarafından sunulan bir sosyal mecradır. Dolayısıyla uygulamanın gizlilik ilkesi oldukça sıkı bir şekilde uygulanır. Instagram’ın gizlilik yönetiminin sıkı olması nedeni ile bu tür profilime kim baktı uygulamalarının gerçek ve doğru olduğunu kimse söyleyemez.

Instagram profilime kim baktı diyebileceğiniz durumlarda merakınızı giderecek uygulamaların birçoğu insanları yanıltmak amacıyla oluşturulan uygulamalardır. Bu uygulamaların büyük bir dezavantajı ise uygulamanın sizin tüm kişisel verilerinize ulaşabilmesidir. Üstelik bu uygulamalarda birkaç kişi üzerinde kimin baktığını görebilmek için para istemektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise uygulamalar da gözüken sahte yorumlardır.

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulaması, Sizler İçin Denendi! Video İzleyebilirsiniz! 

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulamaları Nelerdir?

Instagram profilinize kimin baktığını merak ettiğinizde Android ve App Store üzerinden yükleyebileceğiniz birçok uygulama mevcuttur. Her ne kadar bu uygulamaların doğruluk payı olmasa birkaç örnek uygulama örnek verilebilir.

Bu uygulamalar Instagram profilime kim baktı sorusunu yönelttiğinizde merakınızı giderebilmek için oluşturulmuştur. Fakat çoğu uygulama, belirli listeleri kullanıcıya sunarak, sanki Instagram profilinize bu kişiler bakmış gibi gösterebilir. Tekrar tekrar hatırlatmak gerekirse bu uygulamaların profilinize baktığını gösterdiğini söylemesi güvenilirliği bilinmeyen bir bilgidir.

Instagram Profilime Kimler Bakmış Olabilir?

Hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir uygulamada paylaşımların görülme ya da beğenilme sayılanı milyonlara ulaşabilir. Sizi gizli takibe alanları ya da verilerinizi alabilecek kişileri profilinizden uzaklaştırmanız için öncelikle Instagram profilime kim baktı sorusunun cevabını bulmanız gerekir. Instagram uygulamasının gizlilik politikası Facebook şirketi tarafından belirlenmiştir ve Facebook gizliliğe çok fazla önem vermektedir.

Instagram üzerinden eğer kullanıcının hesabı gizli değil ise rahatlıkla sayfasına girip inceleme yapabilmektedir. Ancak bu işi insanların haberi olmadan yapmak istiyorsanız sizleri görmediklerinden emin olmalısınız. Kullanıcının hikayelerine baktığınızı görebilir, ancak Instagram profilinize kimlerin baktığını görmek çok da mümkün değildir.

Eğer profilinize bakan söz konusu kişi iyi bir takipçi ise arkasında iz bırakmamak için elinden geleni yapar. Eğer şanslıysanız ve merak ettiğiniz kişi bir amatörse arkasında muhakkak bir iz bırakacaktır. Bunun en kolay anlamanın yöntemi günlük attığınız hikayelerdir. Eğer 24 saat içinde paylaşım yaptıysanız görüntüleyenler kısmını inceleyebilirsiniz. Alt kısımda karşılıklı takipleşmediğiniz fakat sizin hikayenize bakmış kişileri görmek mümkündür. Eğer karşı taraf hataya düşmediyse başka bir çözüm olarak akıllara ilk gelen Instagram profilime kim baktı uygulamalarıdır. Fakat bu tür aplikasyonları yüklemeden önce iyice araştırmak ve mesafeli yaklaşmakta fayda vardır. Profilinize kimin baktığını araştırırken verilerinizi uygulamaların almamasına dikkat etmelisiniz.

Instagram Hangi Fikirle Kuruldu?

Instagram ilk olarak 2010 senesinde Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından sadece iPhone kullanıcıları için geliştirilmiş, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağıyla çok kısa bir zamanda popülerleşmiş bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Instagram adı ‘instant’ anında fotoğraf ve gram bizdeki karşılıyla telegram yani telegraf anlamına gelen sözcüklerden türemiştir. Yani Instagram’ın açıklaması anında fotoğraf gönderme anlamına gelmektedir.

Instagram fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olsa da her geçen gün revize olan datalarıyla fotoğraf, video, reels, IGtv paylaşım özellikleri ve görüntülü, sesli ve yazılı sohbet edebileceğiniz deneyimlerini ister fotoğraf olsun isterse video olsun müzikli şekilde paylaşabileceğiniz bir ağ haline gelmiştir. Bu denli genişleyen bir platformda yapılan paylaşımlar ardından ‘Instagram profilime kim baktı?’ sorusunu yöneltmeniz oldukça muhtemeldir.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Instagram’a ilk defa kaydolacaklar, uygulamayı indirdikten sonra Facebook ile kolayca üye olabilir ya da cep telefonu numarası veya mail adresi, ad ve soyadı girerek kaydolabilir. Kendinize özel bir kullanıcı adı bulmanız ve unutmayacağınız bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Instagram her ikisinde de Türkçe karakter kabul etmemektedir.

Kaydol butonuna bastıktan sonra eğer kullanıcı daha önce kullanılmış bir kullanıcı adı değilse hesap açılmış olacaktır. Ardından hesabınızda Instagram’ın kısıtlama getirmediği ve gizlilik ihlali olmayacak paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Profilinizdeki paylaşımlar arttıkça Instagram profilime kim baktı diye merak edebilirsiniz. Çünkü istemediğiniz ya da güvenilir olmayan kişiler tarafından incelendiğinizi hissetmeniz normaldir.

Instagram Profilinde Neler Bulunabilir?

Bünyesinde bulundurduğu fotoğraf filtreleri ve düzenleme özellikleri sayesinde de fotoğraf kalitesini aynı tutarak güzel paylaşımlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır. İster konum ister kişi etiketi yapabildiğimiz bu uygulama da beğenme, yorum yapma, kaydetme ve mesaj olarak gönderme gibi birçok özellikte mevcuttur.

Instagram’ın bir diğer yeniliği ise 24 saat yayında kalan hikâye bölümüdür. Hikayeler sayesinde insanlar içerisinde yaptıklarını; başka sayfalardaki haberleri, şarkıları, film kesitlerini paylaşabilmektedirler. Paylaştığınız bu hikayelere kimin baktığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Hikayenizin üstüne bastıktan sonra ekranı yukarı kaydırmanız yeterli olacaktır. Fakat Instagram profilime kim baktı sorusunun yanıtı platformun kendisinde değildir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir