Sözleşmeli Personel Mazeret İzni Kullanabilir Mi?

sozlesmeli-personel-mazeret-izni
Sözleşmeli Personel Mazeret İzni
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan devlet memurlarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesi ile  mazeret izni hakkı verilmiştir. Peki kamuda görev yapan sözleşmeli personel mazeret izni kullanabilir mi?

Sözleşmeli Personel Mazeret İzni

Sözleşmeli Personelin Mazeret İznine ilişkin düzenleme 2018 yılında düzenlenmiştir. Bu yıldan önce sözleşmeli personelin evlilik, babalık ve ölüm izni haricinde her hangi bir mazeret izni bulunmamaktaydı. 14.05.2018 tarihli düzenlemeyle sözleşmeli personelin mazeret izni , Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar 9. Maddeye eklenmiştir. Söz konusu madde ile sözleşmeli personele bir sözleşme döneminde yıllık izin vermeye yetkili amirce ücretli mazeret izni verilebileceği açıkça belirtilmiştir.

Ancak yapılan bu değişiklikle verilen mazeret iznine bir şart eklenmiştir. Madde sözleşmeli personel mazeret izni konusunu şu şekilde ifade etmektedir; 

Yıllık izin hakkı bulunmayan sözleşmeli personele bu maddede
belirtilen haller dışındaki mazeretleri nedeniyle bir sözleşme dönemi içinde toplamda on günü geçmemek üzere yıllık izin vermeye yetkili amirlerince ücretli mazeret izni verilebilir”

Görüldüğü gibi sözleşmeli personele yıllık izni bulunmadığı takdirde mazeret izni verilebileceği hükmü kurulmuş, yıllık izni bulunan sözleşmeli personele mazeret izni verilemeyeceği belirtilmiştir. 

Yıllık İzni Biten Sözleşmeli Personelin Mazeret İzni 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 102. Maddesine bir yıldan on yıla kadar olan hizmet için 20 gün yıllık izin tahsis edildiği hükmü yer almaktadır. 

Bir önceki başlık altında da belirttiğimiz gibi yıllık izin hakkı bulunmayan sözleşmeli personele mazeret izni verilmektedir. Yıllık izin hakkı yani yıllık izini hak ediş bir yılı doldurduğunda ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda göreve başladığı ilk bir yıllık bir süre zarfında sözleşmeli personelin yıllık izin hakkı bulunmadığı için bu süre zarfında mazeret izni kullanabilir. Ancak bir yıllık süreden sonra hak etmiş olduğu yıllık izinlerinin tamamını kullanmalarının ardından talep edilen mazeret izni kurumlar tarafından verilmeyebilir. Çünkü o sözleşme yılı içerisinde yıllık izin hakkınız bulunmaktadır. Bu nedenle yıllık izin hakkınızın bulunduğu bu sözleşme yılı içerisinde  mazeret izni kullanılamamaktadır.

Soru veya talepleriniz için Bize Ulaşın sayfamızı kullanabilir veya yazı altında yorumlarınızı belirtebilirsiniz. 

Memur Hukuku tarafından oluşturulmuştur. İzinsiz kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır. 

Son Güncelleme

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. adminhukuk_avatar
    9 ay önce

    Sozlesmeli personelin mazeret izni yıllık izin bitmisken verilmiyor ama kadroluda veriliyor sanirim.

Giriş Yap

Memur Hukuku Kamu Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!