Mülakatı Kazandım Atamam İptal Edildi

Mülakatı Kazandım Atamam İptal Edildi
0

Mülakatı Kazanan Aday Ataması İptal Edilirse Ne Yapmalı?

Eylül ayında yüzlerce aday Adalet Bakanlığı sınavlarının mülakatlarında ter döktü. Bazı komisyonlar sınav sonuçlarını açıklamışken, mülakata katılan aday sayısı çok fazla olan komisyonlar hala sınav sonuçlarını açıklayamamış durumda. Mülakatı kazandım atamam iptal edildi. Çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Peki sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kazandığını öğrenen aday, atamasının iptal edilmesi halinde ne yapmalı?

Mülakat sonuçlarının açıklanmasının ardından adalet komisyonları kazanan adaylardan bir takım evraklar isteyecektir. Ceza İnfaz Kurumlarını kazanan adaylardan sağlık kurulu raporu, mal bildirimi vb gibi evraklar istenirken, Adliyelere ataması yapılan adaylardan görevini sürekli olarak yapmaya engel sağlık sorunlarının bulunmadığını ilişkin evraklar istenecek.

İstenilen bu evraklar atamaya esas evraklardır. Bunun yanında adalet komisyonları kazanan adaylar için tek tek atama kararı yazacak ve Adalet Bakanlığı onayına sunacak. Onay sonrasında ise adaylar atandıkları yerlerde görevlerine başlayacak. Bu aşamada güvenlik soruşturması gibi nedenlerle bazı adayların atamaları iptal edilebiliyor. Bunun sonucunda yedekten atama yapılmaktadır.

Atamaları iptal edilen adayların öncelikle toplayacağı evrakları sıralayalım;

1-Nihai Başarı Listesinin bir örneği

2-Adalet Bakanlığınca Atamasının Uygun Görünmediğine Dair Yazı 

3-Madde 2 De belirtilen yazı üzerine adalet komisyonunca alınan atama iptal kararı

4-Atama İptal Kararının size tebliğ edildiğinde düzenlenen tebliğ evrakının bir sureti

Yapmanız gereken bu evrakları Adalet Komisyonundan talep edip, İdare Mahkemesine başvumanız. Şahsi olarak veya avukat ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. İdare Mahkemesinin başvurunuzu reddedmesi halinde itirazda bulunabilir ve dosyayı danıştaya taşıyabilirsiniz.

İdare Mahkemesinde başvurusu reddedildiği halde Danıştay kararı ile ataması gerçekleşen bir çok aday bulunmaktadır. Sizin bu mahkemede geçirdiğiniz süre içerisinde, yerinize yedekten atama yapılması, siz davayı kazandığınızda sizin atamanıza engel değildir. Yedekten atanan aday görevine devam eder, siz de görevinize başlayabilirsiniz.

İdare Mahkemesi başvurunuzu kabul eder ve sizin lehinize karar verirse, Adalet Bakanlığı karara itiraz edebilir ve dosyayı danıştaya taşıyabilir. Danıştayın Adalet Bakanlığının itirazını kabul etmesi halinde göreve başlayamazsınız. Ancak Danıştay Adalet Bakanlığının itirazını reddeder ise göreve başlanabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir