SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor Mu?

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor Mu?

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor Mu?
0

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor Mu?

SGK özel hastanede doğumu karşılıyor mu soruları günümüzde en çok araştırması yapılan konular arasında yer alıyor. Bu konu ile ilgili net ve gerçek bilgileri edinebilmek içinse Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçilmesi gerekli oluyor. Ancak sosyal güvenlik kurumunun Özel hastanede yapılan doğumda sadece 648 TL gibi ufak miktarda bir ödeme yapıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu kişiler için çeşitli fırsatlar ve avantajlar sunmaya devam ediyor. Bu avantajlar arasında en dikkat çekeni ise özel hastanede yapılan doğumu karşılıyor mu konuları bulunuyor. Genel olarak bakıldığında Özel hastanede doğum yapan kişiler için Sosyal Güvenlik kurumlarının belirli bir oranda ödeme yaptıkları da her zaman bilinen bir gerçektir.

Özel Hastane SGK Doğum Ücretleri

Özel hastane SGK doğum ücretleri ile ilgili bilgi almak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu ya da internet arama motorları üzerinden bilgi edinebiliyor. Ancak çoğu özel hastanenin SGK doğum ücretleri konusunda anlaşma sağladığı da her zaman biliniyor. Aşağıdaki verilen listede doğum ücretleri detaya göre belirleniyor;

  • 2 yıldıza sahip olan bir özel hastanede doğum ücreti genel olarak 7.500 ila 15.000 arasında değişiyor
  • Tam teşekkürlü ve tam donanımlı bir özel hastanede doğum ücretleri SGK kapsamında 15000 ile 22.500 arasında değişiyor.

Yukarıda da yer verdiğimiz üzere hastaneden hastaneye doğum ücretleri farklılık gösteriyor. Bu durum ise hastanelerin inisiyatiflerine olan bir durum olarak da değerlendirilebiliyor.

Özel Hastanede Doğum Yapana Devlet Desteği

Özel hastanede doğum yapana devlet desteği kanunlar kapsamında sağlanıyor. Kişiler tercihlerine göre özel hastanede doğum yapmak isteyebiliyor. Bu kapsamda ise Devlet yeni doğacak çocuklar için desteklerini asla esirgemiyor.

Yeni doğum yapan kişi yaşadığı şehirdeki SGK kurumuna TC kimlik belgesiyle ve vergi dekontu ile beraber giderek istekte bulunur. Bu şekilde devletin verdiği destekten faydalanabilir.

Özel Hastanede Doğum Yapan Doğum Parasını Geri Alabilir Mi?

Özel hastanede doğum yapan doğum parasını geri alabilir mi soruları en çok araştırması yapılan konular arasında yer alıyor. Ancak bu hastanenin inisiyatiflerine göre değişen bir durumu da oluşturuyor. Eğer Özel hastane ödeme yapmıyorsa;

  • Bulunduğunuz İlin SGK müdürlüğüne giderek konu ile ilgili şikâyet dilekçesi verebilirsiniz
  • Yapılan şikâyeti değerlendiren SGK Müdürlüğü bu Özel hastaneye ödemediği ücretin 5 katı kadar bir ceza kesecektir.

Genel olarak özel hastanelerde doğum yapan kişilerin SGK’ya bir dilekçe ile başvuru yaparak ödedikleri ücretleri geri alabilirler.

SGK Özel Hastane Ücretinin Ne Kadarını Karşılar?

SGK özel hastane ücretinin ne kadarını karşılar sorusu ile ilgili çok önemli yanıtlar bulunuyor. Bu yanıtlar arasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan bilgiler yer alıyor. Bu kapsamda bağlı olunan sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapılması ve özel hastane ücretinin belirlenen oranda karşılanması konusunda talepte bulunulması gerekecektir.

Genel olarak özel hastanede yapılan doğumlar için detaylar ve ayrıntılar bu yönde ele alınıyor. Özel hastanede doğum yapanların ise bir takım şartları ve koşulları taşımaları gerekli oluyor bu şart ve koşullar arasında ise:

  • Doğumun Özel hastanede yapıldığına dair bir belgenin edinilmesi
  • Bu belgenin ilgili sosyal güvenlik kurumuna beyan edilmesi gerekli oluyor.

Bu iki önemli madde kapsamında kişiler özel hastanelerde doğum yaptıklarına dair başvuru yaparak ücretin bir bölümünü geri alabilir. Yapılan başvurular ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilerek ücretler de bu detaya göre belirlenir. Özel hastanede doğum yapan kişileri ilgilendiren detaylar ise Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ele alınan ayrıntılardan oluşur.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir