Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru 2020

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru 2020
0

Devlet, yaşlı ve bakıma muhtaç olan yaşlılar için ücretsiz olarak huzurevi hizmeti sunmaktadır. Yaşlıların kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimse yoksa, yaşlılar dul ya da yetim aylığı almıyorlarsa, yaşlıların üzerine kayıtlı hiçbir geliri yoksa ve yaşlılar geliri ile hayatını devam ettiremiyorsa, devlet tarafından huzurevlerinde koruma altına alınırlar. Bu durumda devlet huzurevleri bu kişiler için ücretsizdir. Devlet huzurevi yaşlı bakımevi fiyatları ve başvuru 2020 konusunda detaylı açıklama yapalım;

Devlet huzurevi ve yaşlı bakım evi fiyatları nasıldır?

İhtiyacı olan vatandaşlar için devlet huzurevi fiyatları, ücretsiz olarak belirlenmiştir. Özel olan huzurevleri ya da yaşlı bakımevlerinin fiyatları farklıdır. Bu fiyatlar verilen hizmete göre değişmekle birlikte yine devlet tarafından belirlenmektedir. Devlete bağlı olarak hizmet veren huzurevleri ve yaşlı bakım evleri, tamamen ücretsiz olarak hizmet verir. Devletin huzurevlerine kabul edilen yaşlılar hem sosyal hem fiziksel hem de zihinsel olarak incelenmektedir. Buna göre devletin hizmet verdiği yaşlı bakım evlerinin 3 farklı sınıfı vardır.

 • Huzurevleri, ciddi sağlık sorunları bulunmayan yaşlıların, kontrol ve gözetim altında tutuldukları yerlerdir.
 • Yaşlı bakım evleri, tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunan yaşlıların bakımı ve korunması için hizmet veren yerlerdir.
 • Yaşlı rehabilitasyon merkezleri ise bulaşıcı hastalığı olmayan ancak yatağa bağımlı bulunan yaşlıların bakımı ve tedavisi için hizmet veren yerlerdir.

Devlet huzurevi fiyatları nasıldır?

Yukarıda da açıkladığımız gibi devlet huzurevi fiyatları, ihtiyacı olan yaşlılar için ücretsizdir. Eğer yaşlılar üzerinde kayıtlı herhangi bir mal varlığı yoksa ve SGK’dan aylık almıyorlarsa, devletin huzurevlerinden ücretsiz olarak faydalanmaları mümkündür. Ancak yaşılar SGK’dan aylık alıyorlarsa ya da üzerlerine kayıtlı menkul veya gayrimenkulleri varsa, bu durumda özel huzurevlerinden hizmet almalıdırlar. Devlet huzurevlerinden ücretsiz olarak faydalanamazlar.

Özel huzurevi ve yaşlı bakımevlerinin fiyatı neye göre değişir?

Özel huzurevleri, yaşlıların bakımı için devlete göre çok daha fazla imkân tanır. Kaliteli hizmet sunan bu yerlerin, hizmetine göre fiyatları da değişir. Özel huzurevi ve yaşlı bakımevleri fiyatları;

 • Doktor ve hemşire gibi ekstra personelin olup olmamasına
 • Huzurevinin konumuna
 • Huzurevinde hizmet verilen kişi sayısına
 • Fiyat politikalarına
 • Hizmet kalitesine
 • Verilen hizmetin sayısına göre değişir.

Devlet huzurevi kayıt koşulları nelerdir?

Devlet, yaşlıların kendi sağladığı huzurevlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmesi için bazı koşullar belirlemiştir. Bu koşulları detaylı olarak açıklayalım;

 • 60 yaş ve üzerinde olan kişiler, huzurevlerinde kalmak için başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin huzurevlerinde kalması için günlük bakım ihtiyaçlarını, kimsenin yardımına gerek duymadan karşılayabiliyor olması gerekir.
 • Başvuru yapan yaşlıların akıl sağlığının yerinde olması gerekir.
 • Huzurevindeki diğer yaşlıların sağlığını tehlikeye atmamak için başvuru yapan kişinin bulaşıcı bir hastalığının olmaması gerekir.
 • Yaşlıların huzurevlerine alınması için alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olmamaları gerekir.
 • Başvuru yapan yaşlıların sosyal ve ekonomik bakımdan yardıma muhtaç olması gerekir. Bu durumda ailesinin bakmadığı ya da çocuklarının ilgilenmediği yaşlılar, devlet huzurevlerine kayıt olabilmektedir. Ayrıca parası olmayan yaşlılar da huzurevlerine başvuru yapabilirler.

Devlet huzurevi başvurusu yapan kişiler için bir inceleme yapılır ve bir dosya hazırlanır. Bu dosyada yukarıda yer alan şartları taşıyıp taşımadığına bakılır. Sosyal inceleme yapılan yaşlıların raporunda sosyal ve ekonomik olarak yardıma muhtaç olduğu yazıyor olmalıdır.

Devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi başvuru için hangi evraklar gerekir?

Devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi başvuru 2020 evrakları, açıklanmıştır. Buna göre başvuru yaparken yanınızda aşağıdaki evrakları bulundurmanız gerekir.

 • Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi
 • Başvuru yapan kişinin başvuru dilekçesi
 • Başvuru yapan kişiye ait maaş ve gelir durumu gösteren belge
 • Doktordan alınan herhangi bir hastalığı olmadığına dair belge. Bu belgede yaşlıların huzurevinde bakılmasına sakınca olmadığı ibaresi mutlaka yer almalıdır.

Devlet huzurevi başvuruları nereye yapılır?

Devlet huzurevi başvurusu yapmak isteyen kişiler, aşağıda yer alan müdürlüklerden birine başvuru yapabilirler.

 • Mülkü amirler, muhtarlar ve kolluk kuvvetleri, huzurevi başvurularını kabul etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile huzurevlerine yerleşebilirsiniz.
 • Yaşlı bireyler, kendi ikamet ettikleri ilçedeki ya da mahallelerdeki huzurevlerine başvuru yapabilmektedir. Ayrıca huzurevleri merkez müdürlüklerine de başvuru kabul edilmektedir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine huzurevi başvurusu yapabilirsiniz. İl ya da ilçe sosyal hizmetler merkezlerine de başvuru yapabilirsiniz.
 • Alo 183 hattını arayarak huzurevi başvurusu yapabilirsiniz. Bu hattı arayarak aynı zamanda, ciddi sağlık problemleri olan yaşlıların evden alınması da talep edilebilir.

Devlet huzurevindekiler ziyaret edilebilir mi?

Devlet huzurevlerinde, ziyaret için ayrı bölümler bulunur. Ziyaret yapmak isteyen kişiler bu bölümlerde yaşlılarını görebilirler. Ancak ziyaretin yapılması için yaşlının görüşmeyi kabul etmiş olması gerekir. Yaşlı olan ve huzurevlerinde kalan kişiler kendisinin ya da yakının isteği ile farklı bir yerde yaşayabilir. Kısacası yaşlılar, diledikleri zaman huzurevlerinden ayrılabilirler.

Huzurevinde kalan yaşlılar hastalandıklarında, yaşlı bakımevlerine ya da rehabilitasyon merkezlerine gönderilebilirler. Devlet huzurevi ve yaşlı bakım evleri, 7/24 kameralar ile izlenmektedir. Ayrıca kurumların hizmet kalitesinin düşmemesi amacıyla, devlet tarafından bu kurumlara sık sık denetim ve kontrol uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir