Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?
0

Mecburi sebeplerle belli bir süre çalışamayanlar ve işlerine ara vermek zorunda kalanlar bu süre zarfında rapor parası alabilmek için sağlık raporu almak zorundadırlar. Rapor parası belirli bir miktar maaş yerine geçmektedir.

Çalışmanızı engelleyecek durumların oluşmasıyla alabileceğiniz raporlar sayesinde ödeme almanız mümkündür. İşçinin çalışamadığı müddet için talepte bulunması sonucu kendisine rapor parası verilebilmektedir. Fakat elbette bu parayı alabilmesi için gerçekten geçerli bir mazereti bulunmalı ve bu mazereti gösterecek belgelere de sahip olmalıdır. Rapor parasını bazı internet sayfaları yardımıyla hesaplayabilir veya yetkili kişiler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kendinize verilecek miktarı öğrenebilmek için gerekli tüm bilgileri aktarmanız gerekir. En önemlisi hangi sebeple işe devam edemediğiniz ve ne kadar süre çalışmadığınızdır. Bu sebepleri net bir şekilde bildirdiğiniz takdirde rapor paranızı hesaplayabilir veya öğrenebilirsiniz. Ayrıca rapor paranızı hesaplamak ve öğrenmek için e-devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilgili aramaları yaparak ve ilgili sayfalara erişim sağlayarak rapor paranız veya sağlık raporlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor Parası Miktarı

Bazı iş yerleri çok fazla tehlike barındırmaktadır. Eğer inşaat sektörü gibi yüksek oranda iş kazası meydana gelebilen bir işte çalışıyorsanız kendinize çok dikkat etmelisiniz. Eğer iş yerinde çalışırken başınıza bir şey gelirse, yaralanırsanız veya ciddi bir kaza geçirirseniz, sağlık sigortanız olması durumunda bir müddet çalışmayabilirsiniz ve buna ek olarak çalışmadığınız süre boyunca maaş alabilirsiniz. Bu maaşa rapor parası denilmektedir.

Farklı iş yerlerinde çalışanlar farklı rapor paraları alabileceği gibi rapor parası miktarı belli ölçütlerle belirlenmektedir. Kişiden kişiye değişmesinin nedeni ne sebeple çalışamadığı ve ne kadar süre boyunca çalışamadığıdır. Bu miktar hesaplanırken asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı kadar bir miktar baz alınmakta ve buna göre hesap yapılmaktadır.

Rapor Parası İçin Gerekli Belgeler

Bazı sağlık sebepleri nedeniyle belli bir süre çalışamadıysanız ve bunları belgeleme imkanınız varsa rapor parası alabilmek için başvurabilirsiniz. Bu başvuruyu yapabilmeniz için sigortalı bir çalışan olmanız gerekmektedir. Özellikle iş kazası geçirmiş olmanız durumunda çok kolay bir şekilde rapor parası alacaksınızdır.

Ayrıca rapor paranızı hesaplarken ayakta tedavi gördüyseniz ayakta tedavi gördüğünüze dair bir sağlık raporu veya yatarak tedavi gördüyseniz, yatarak tedavi gördüğünüze dair bir sağlık raporu belgelemeniz gerekmektedir. Onun haricinde iş kazası geçirdiyseniz mutlaka iş kazası geçirdiğinize dair belgeler elinizde bulunmalı ve bunları açıkça bildirebilmelisiniz.

Rapor parası aynı zamanda geçici iş göremezlik ödemesi veya istirahat ödemesi gibi isimlerle de anılmaktadır. Çünkü rapor parası alabilmenin nedeni iş görememe durumudur. Sağlık sorunu olan ve gerçekten iş göremeyecek durumda olan kişiler aldığı sağlık raporları ve diğer raporları ile bu ödeneğe başvuruda bulunurlar. Kabul edilmesi halinde de belirtilen miktarda maaş ödemesi alırlar.

Rapor Parası Başvurusu

İşçilerin ciddi sağlık problemleri veya iş kazası geçirmeleri nedeniyle iş göremez durumda olmaları halinde çalışamadıkları sürenin parasını alabilmeleri için ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurulan devlet dairesi, bu ücreti ödeyebilmek için neden iş göremez durumda olduklarını belgelemenizi istemektedir. İş göremez durumda olduğunuza ikna olması için kurumlara sağlık raporlarınız ile birlikte müracaat etmelisiniz. Fakat iş göremediğinizi belgelemeniz yetmemektedir. Ayrıca çalışırken aldığınız maaş miktarı bilgisini ve aldığınız prim miktarını da bildirmeniz gerekmektedir. Bütün bu sıralananları yapmanız halinde sorunsuz bir şekilde rapor parası alabilirsiniz. Ayrıca başvuru yaparken doğru beyanda bulunmadığınız takdirde başvurunuzun kabul edilmeyeceğini ve rapor parası alamayacağınızı unutmayın.

 

Rapor Parası Süresi

Rapor paranızı iş göremezlik durumunuz devam ettiği sürece almaya devam edebilirsiniz. Ancak rapor parası alabilmek için başvuru yaparken kullandığınız belgeleri bu süreye uygun bir şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Belgelerin tarihini belirtirken eksik tarihler belirtirseniz, alacağınız ücret miktarı da eksik olacaktır.

İş kazası geçirdiyseniz veya çok uzun süre yatılı olarak tedavi görmenize neden olacak bir durumunuz varsa mutlaka bunu kanıtlayan bir sağlık raporu almak için başvurun. Böylece daha uzun süreli rapor parası almanız mümkün. Bu demek oluyor ki, rapor paranızın süresi ve miktarı için net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü süre ve miktar herkes için değişiyor.

Buna ek olarak, sadece yatarak tedavi gördüğünüz zamanlar değil, ayakta tedavi gördüğünüz sürede de iş göremezlik durumunda oluyorsunuz. Bu nedenle ayakta tedavi gördüğünüz hastaneden bu durumunuzu gösteren bir sağlık raporu alırsanız bu süre boyunca da iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir