Otel Aşçıları Ne Kadar Maaş Alıyor 2023?

Otel Aşçıları Ne Kadar Maaş Alıyor 2023?
0

Aşçılık mesleğine ilgi duyan kişiler ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunun cevabını merak etmektedir. Çoğu kişinin de bildiği üzere aşçı; yiyecek yenilen mekanlarda öğünlerin planlamasını, yemeklerin hazırlanmasını ve mutfak çalışmalarını organize etmesini sağlayan kişidir. Son yıllarda ülkemizde dikkat çeken ve kazandıran mesleklerden biridir. Bu yazımızda aşçılıkla ilgili merak ettiğiniz çoğu soruya cevap bulacaksınız.

Otel Aşçıları Ne Kadar Kazanıyor? 

Aşçılık önemli meslek kollarından biridir. Tecrübeli ve işinde iyi olan bir aşçı çok iyi kazançlar elde edebilir. İşini severek yapmak ve el becerisi, bu işte başarılı olmanın faktörlerinden sadece ikisidir. Aşçılar en temelde, yemek yaparak garsonların yemekleri servis etmesini sağlarlar.

Aşçı olanların bin bir çeşit yemek bilgisine ve bunları en iyi şekilde sunabilecek yeteneğe sahip olmaları gerekmektedir. ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu cevaplamadan önce aşçılar hakkında bilgi vermeye devam edelim. İşin eğitimini almış ve sahada aktif şekilde çalışmış aşçıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Aslında herhangi bir okuldan aşçılık eğitimi almadan aşçı olmak mümkündür. Bunun için iyi çalışmak ve en alttan başlamak gerekir.

Bazı kişilerde gastronomi bölümünü okuyup iyi yemek bilgisine sahip olmaktadır. Bu kişiler bilgilerini sahada geliştirerek popüler aşçılardan olabilmektedirler. Fakat bunu unutmamak gerekir ki başarılı olmuş bazı aşçılar, bulaşıkçılık sonra komi ve garson şeklinde işler yaparak, yıllar içinde popüler hale gelmektedirler.

Otel AŞÇI Maaşları 2023

Aşçılık özellikle otellerde ve restoranlarda çok talep gören bir meslektir. Burada çalışan aşçıların iyi ücretler aldığını hep duyarız. ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu cevaplamadan önce deneyimsiz bir aşçının maaşından bahsedelim. Bu mesleği deneyimsiz bir şekilde yapmak mümkün değildir. Bu sebeple aşçılığı öğrenirken çoğu kişi maaş bile almamaktadır. Öğrendikten sonra bu alanda gösterilen performans ve çalışılan yere göre ücretler değişmektedir.

Standart bir aşçı orta konumda bir restoranda 4 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında işe başlayabilir. Bu sektörde 5 ile 6 yıl çalışmış kişiler, 8 bin TL maaş alabilirler. Kendilerini çok iyi geliştirmiş ve yaklaşık beş yüz masanın olduğu restoranlarda çalışan aşçılar, 12 bin TL maaş alabilirler.

Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu cevabını şu şekilde verebiliriz: Ülkemizde üst düzey veya kaliteli restoranlarda ya da otellerde aşçı başı olarak çalışan kişiler 10 bin TL ile 20 bin TL arasından maaş almaktadırlar. Bir aşçının aldığı maaş çalışılan firmanın büyüklüğü, konumu ve müşterisine göre değişiklik gösterecektir.

Gastronom Ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemizde, iki yıllık üniversite bitirerek aşçı olmuş kişilerden yemek ve tatlı kısmını hazırlamaları istenir. Bu aşçılar bu çalışmalarına göre maaş alırlar. Ülkemizde gastronomi bölümünü bitirerek aşçı olmuş kişilerden yemek, tatlı ve sunulacak içeceklere hâkim olmaları istenir. Bu nedenle gastronom maaşları daha yüksektir.

Gastronom maaşları 2023 yılı için 5 bin TL ile 7 bin TL arasında değişmektedir. Bu ücretin kişinin çalıştığı iş yerinin büyüklüğüne, müşteri sayısına, iş yerinin konumuna göre değiştiğini unutmamak gerekmektedir. ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu cevaplarken gastronomların maaşlarının da aynı mantığa göre belirlendiğini tahmin etmişsinizdir. Buna ek olarak;  aşçı yardımcısı olanların maaşları kişinin bilgisine, becerisine ve çalıştığı iş yerinin özelliklerine göre değişecektir.

Bildiğiniz gibi aşçılar yemeğin yapıldığı her iş yerinde çalışabilirler. İsterlerse kendi iş yerlerini kurarak yollarına devam edebilirler. Ayrıca aşçılar her sektörün mutfağında gerekli olduklarından işsiz kalmayan bir mesleğe sahiptirler. Aşçıların çalıştığı yerler:

  • Kafeler,
  • Restoranlar,
  • Oteller,
  • Şirketlerin mutfakları,
  • Çeşitli lokantalar olarak sayılabilir. Bu gibi yerler dışında daha pek çok alanlarda aşçılar iyi kazançlar elde ederek çalışabilirler.

Yurtdışındaki Türk Aşçıların Maaşı

Ülkemiz her yıl 2 bin yeni aşçıya ihtiyaç duymaktadır. İki sene önce okullardan mezun olup sektöre başlayanların sayısı ortalama 800 kişi civarındadır. Halen bu meslekteki boşluk tamamlanmamış durumdadır. Antalya’da çalışan pek çok profesyonel aşçı Ortadoğu ülkelerine gönderilmiştir.

Ayrıca 2007 yılından itibaren Türk aşçıları Amerika’da büyük ilgi görmektedir. ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu yurtdışındaki Türk aşçıları açısından cevaplayalım. Bazı aşçılarımız çok büyük ücretler karşılığında Amerika’ya gitmektedir. Ritz Carlton, Four Season ve Waldorf Astoria gibi popüler oteller Türk aşçı çalıştırmaktadır. Bu aşçıların aylık maaşı 6 bin ile 12 bin dolar arasında değişmektedir.

Dediğimiz gibi çok kazandıran mesleklerde taşlar yerinden oynamış durumdadır. Eskiden yüksek maaş alan bazı meslekler yerine aşçılık gibi meslekler trend oluyor. Son zamanlarda otelde aşçılık en çok kazandıran meslekler listesindedir.

Bu aşçılar çalıştıkları otelde genel müdürden sonra en yüksek maaşı almaktadırlar. Bazı otellerde ise müdürlerden de daha fazla maaş alan aşçılar bulunmaktadır. ‘Otel aşçıları ne kadar maaş alıyor?’ sorusunu alınan ekstralar açısından cevaplayalım: Aşçılar maaşın yanında davet ve organizasyonlarda primde almaktadırlar. Kısacası otellerde fark etmediğiniz bu adamlar 10 bin ile 15 bin arasında maaş kazanmaktadırlar. Yaş ortalamaları ise genel olarak 25 ile 30 civarındadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir