Müezzin Maaşı Ne Kadar 2023?

Müezzin Maaşı Ne Kadar 2023?
0

TÜİK, hayat pahalılığının ne kadar attığının ortaya konulması adına her yıl enflasyon oranını açıklar. Bu açıklama dikkate alınarak çalışanların maaşları başta olmak üzere maaşlara yapılacak zam oranları da şekillenir. Bu ölçüde yapılan zamlardan sonra en çok merak edilen maaşların başında müezzin maaşı gelir. Çünkü özelliklede son yıllarda müezzinlerin sayısı hatırı sayılır bir seviyeye ulaşmıştır. Bu memur gurubu Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bulunan personellerdir. Dolayısıyla da 657 sayılı kanuna göre işlem görürler. Toplu sözleşmenin hükmü ne ise maaşlarına bu oranda zam uygulanır.

Türkiye İstatistik Kurumu TEFE ve TÜFE oranlarını göz önünde tutarak Ocak ayında enflasyon için oranı yüze 36,08 olarak açıkladı. Bu açıklamadan sonra kabine toplandı ve maaşlara yapılacak oran hakkında görüşmeler başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise memurlara umut olacak bir açıklama yaptı ve mevcut maaşların tam yüzde 30,5’lik oranda artış yaşanacağını söyledi. Ayrıca yine yapılan zamma ek olarak yüzde 2,5 oranında yine bir zammın müjdesini verdi. Mevcut açıklamalardan sonra ise daha önce 4,762 lira müezzinlerin maaşı 6 bin 214,41 liraya kadar yükselmiş oldu.

Müezzin Maşına Zam Kaç Aşamada Yansır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre yapılan zaman oranı yüzde 5 olacaktır. Bunun yanında memurların ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemeleri için ek zam hamlesi yapıldı ve oran yüzde 7,5 olarak güncellendi. Atılan bu adımların müezzin maaşı üzerinde ne zaman etkili olacağı merak edildi. Memur kategorisinde yer alan müezzinlerin maaşlarına yapılan zam iki aşamalı olarak uygulanacak.

 Birinde dönem ocak ve temmuz ayını kapsayacak. İkici dönem ise temmuzdan aralığa kadar olan dönemi işaret edecek. Bu iki dönemde toplamda maaşlarda yaşanan artış ise eski maaşa oranla yüzde 30,5 olacak. Bu oran açıklanan enflasyon oranıyla içerisinde bul

unulan dönemde uyumludur. Fakat hayat pahalılığın aynı hızda artması ihtimalide göz önünde bulundurulur. Eğer bu pahalılık yani enflasyon oranı artarsa ikinci dönemde uygulanacak zam oranına yeniden düzenlemede getirilecek.

Müezzin Maaşı Hangi Durumlarda Değişir?

Türkiye İstatistik kurumun açıklamadığı değer son 19 yılın en yüksek enflasyon oranı oldu. Hal böyle olunca da maaşlara yapılacak zam oranlarında bir hayli yükseldi. Bu doğrultuda açıklanan 6 bin 214,41 liralık müezzin maaşı aslında alınan en düşük maaşa tekabül eder. Görev yapan kişinin bazı durumları alınan maaşın farklılaşmasına neden olur. Lise veya dengi bir okuldan mezun olarak göreve başlayan bir kişi 12/2 seviyesinde görevine başlar.

Süreç içerisinde kendisini eğitim noktasında da geliştirerek haklarını 2/6 seviyesine kadar yükselte bilir. Atlanan her bir seviye ise maaşa olumlu yönde yansır.  Seviye yükselip deneyimde artıkça hak edilen maaşta da artış olur. Bunun yanında müezzin olarak görev yapan bir kişinin, yönetmeliğe göre günde 8 saat çalışması ön görülür. Belirtilen saatten fazla bir çalışma söz konusu olursa fazladan görev yapılan saat başı kişiye ödeme yapılması şarttır.

Müezzinler Zamlı Maşlarını Ne Zaman Alabilir?

Maaşlara yapılan zam müjdesinden sonra herkes gibi müezzinlerde yeni maaşlarını ne zaman alacaklarını merak etmeye başladılar. Öncelikle zamlı müezzin maaşı için uzun süre beklemelerine gerek kalmayacak. Böylece müezzinlerin de maaş miktarı 2023 yılı itibariyle belli olmuş olacak!

Memur statüsünde görev yapan bu grupta tarihler Ocak 15 olduğunda yeni düzenlemeye tabi olan maaşlarını kolayca çekebilecekler. Açıklanan ek zam ücreti ise alınan bu ilk maaşa maalesef yansımayacak. Görüşmelerin uzamasından kaynaklı olarak ek zammın 27 Ocak tarihinde yatırılacağı açıklandı. Müezzin maaşlarının son yıllarda iyileşmesi bu meslek grubuna olan ilgiyi de arttırmaktadır.

 

Müezzin Maaşlarından AGİ Kalktı Mı?

AGİ, kavramının ortaya çıkmasının amacı vergilerden kaynaklı olarak yaşanan gelir kaybının telafi etmekti. Meclisin aldığı kararlar doğrultusunda gelir ve damga vergisinde muafiyetlerin yaşanmasına karar verildi. Atılan bu adımlar neticesinde de müezzin maaşı üzerinden de AGİ kaldırılmış olur. Ama maaş üzerindeki yüklerde aynı zamanda atıldı. Dolayısıyla uzun vadede bu müezzinler için bir kayıp anlamına gelmez.

Kişi ister asgari ücret ister üstünü alsın fark etmeksizin bu karar uygulanacak. 2008 yılında hayatımıza giren evli, bekâr ve çocuklu olanların farklı maaşlar olmasına neden olan sistemde son bulmuş oldu. Bu karar daha önce ödenen vergilerin kaldırılmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bir kişinin maaşına uygulanacak olan vergi muaf oranı ise maaşına göre değişecek. 5 bin lira brüt maaş bu konuda bir ölçü kabul edilecek. Maaşı bu sınırın altında kalan kişilerden alınan vergi oranı sıfır olacak.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir