Demi Chef Maaşı Ne Kadar 2023?

Demi Chef Maaşı Ne Kadar 2023?
0

Aşçılık mesleği detayları arasında yer alan demi chef maaşı hakkında açıklamaları bu yazımızda bulabilirisiniz. Aslında ülkemizde pek çok kişi bu pozisyonu yanlış telaffuz etmektedir. Mutfakları için eleman arayan firmalar bile ‘Domi şef aranıyor’ ilanı vermektedir. Bu pozisyonun yazılışı ‘Demi Chef De Partie’dir. Yani demi (yarı), chef (şef), de partie (kısım) anlamına gelmektedir. Bu mesleğin Türkçe karşılığı yarı kısım şefidir. Mutfakta soğuk, sıcak, ızgara, sote gibi işlerin değişen bölümlerinin ikinci sorumlusudur. Aslında doğrudan sorumlu da olabilirler.

Demi Chef Maaşı Ne Kadar 2023? 

Restoranlarda, otellerde yapılan yemeklerde sadece aşçının hizmeti yeterli olmamaktadır. Aşçıyla birlikte bir mutfak ekibi müşteri memnuniyetini sağlamak için koordineli bir şekilde çalışmaktadır. İyi koordine edilmiş bir ekip iyi yönetilmektedir. Mutfakta yer alan baş aşçının (executive chef) en önemli görevlerinden birisi ekibini bir arada tutmasıdır.

Piyasa ortalamasına bakarak, Demi chef olarak çalışan kişilerin aldıkları maaşlar ortalama olarak yazılmaktadır.

Demi chef maaşı ortalama 5400 TL’dir. Bu pozisyonda en düşük maaş 4270 TL ve en yüksek maaş 10.880 TL’dir. Eğer sizde bu miktarlarda maaş almak istiyorsanız, sahada yer alarak kendinizi yetiştirebilirsiniz. Günümüzde aranan eğitimli bir chef olmak istiyorsanız bu yazımızda bahsettiğimiz yerlerden eğitim alabilirsiniz.

Demi Chef Olmak

Günümüzde dışarıda yemek yeme alışkanlıkları çok fazla arttı. Bu durum aşçılara olan talebin çok fazla olmasına neden olmuştur. Buna ek olarak aşçılık mesleğinde işsizlik kaygısının olmaması bu mesleği popüler hale getirmiştir. Bu popülerlik demi chef maaşı ile mutfak ekibinin maaşlarının tatmin edici olmasını sağlamaktadır.   

Hatta günümüzde bazı gençler, aşçı olmak için üniversitelerin ve özel kursların yolunu tutmaya başladılar. Zaten aşçılık alanında çoğu kişi alaylı olduğundan bu sektörde eğitimli personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunlara ek olarak; günümüzde yiyecek hizmeti veren pek çok işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler mutfaklarında bir ekibi çalıştırmak zorundadırlar. Bu sebeple sektörde aşçı olarak çalışacak insan gücüne çok ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat aşçıların çoğunun alaylı olmasından dolayı dünya mutfağını bilen yeni menüler geliştiren aşçılar fazla değildir.

Demi Chef Olmak İçin Kaç Yıllık Bölüm Okumak Gerekiyor?

Demi chef olarak kariyer yolculuğunuza çıkmadan önce yemek yapmayı sevdiğinizden emin olmalısınız. Daha sonra yemek pişirme becerilerinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Bunu yapmak için bir restoranın mutfağında işe başlayabilirsiniz.

Aşçılık mesleği için 2 yıllık meslek okuluna gidebilirsiniz. İsterseniz 4 yıllık gastronomi bölümünü bitirebilirsiniz. Sonuçta aldığınız eğitimle kendinizi sahada geliştirmeniz gerekecektir. Tüm mesleklerde olduğu gibi aşçılık mesleğinde de en önemli şey mesleğinizi sevmenizdir. Severek yaptığınız meslekten hiç sıkılmaz ve büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Bu arada mesleğinizde kendinizi geliştirirken odaklanmayı kaybetmeyin. Kendinizi geliştirdikçe profesyonel olmaya adım adım yaklaşacaksınız. Son olarak pratik deneyiminiz artıkça aldığınız demi chef maaşı miktarı da yükselecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir