İş Analisti Maaşları 2023 | İş Analisti Nasıl Olunur?

İş Analisti Maaşları 2023 | İş Analisti Nasıl Olunur?
0

İş Analisti Maaşları 2023

Günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinin başında iş analistliği gelmektedir. 2023 yılı itibari ile bir iş analisti en az 5.500 TL en fazla ise 12.500 TL arasında maaş almaktadır. Maaşlar bireylerin özel veya kamu sektöründe çalışmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öte yandan çalışma yılı ve kıdem de maaşları etkileyen en önemli nedenler arasında yer almaktadır. 

İş Analisti Nedir, Ne İş Yapar? 

Çoğu kişi iş analistliği çalışma alanını bilmemektedir. Genel olarak iş analistliği iş akışının sağlanmasını ve iş devamlılığının sağlanmasına yarayan birimdir. Bir analistin yaptığı işler ise şu şekildedir. Firmaların bütçelerini denetlemek ve bütçe önerileri oluşturmak, firmanın sahip olduğu tüm iş kollarını denetlemektir. 

Öte yandan bu meslek grubu firmanın vizyon ve misyonuna uygun olacak şekilde yeni hedeflerin oluşmasını sağlamaktadır. Son olarak ise bu meslek grubu yönetim ile işçilerin arasında ki bağlantıyı gerçekleştirmektedir. 

İş Analisti Maaşları Ne Kadar 2023 

Ortalama olarak özel sektörde çalışan analistlerin maaşları asgari ücret civarlarındadır. Ancak kamu sektöründe ki analistlerin maaşları en az 8.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Mesleğinde uzman veya şef kadrosu almış olan kişiler ise 12.000 TL kadar maaş almaktadırlar.

Öte yandan bu meslek grubuna 4 ayda bir maaş primi de verilmektedir. THY İş analistleri açısından üst düzeyde bir kariyer imkanı sunan bir kurum olarak ön plana çıkmaktadır.

THY İş Analisti Maaşları 

İş analistlerinin en çok çalışmak istediği kurumların başında Türk hava yolları gelmektedir. Çünkü iş analistlerinin en çok maaş aldığı kurum Türk hava yollarıdır. Genel olarak THY iş analisti maaşları 11.000 TL’den başlamaktadır. 

Deneyim kazandıkça ise maaşlar orantılı olarak artış kazanmaktadır. Öte yandan THY firması kapsamında ki analistlerin hem sözleşmeli hem kadrolu olanları aynı maaşları almaktadırlar. Diğer meslek gruplarında olduğu gibi bu meslek grubunda sözleşmeli farkı olmamaktadır. 

İş Analisti Nerelerde Çalışır?

İş analisti meslek grubu aslında tüm kamu ve özel sektörlerde bulunan bir birimdir. Bu nedenle analist olarak iş bulmak oldukça kolaydır.

Özellikle bilişim ve otomotiv sektörleri gibi ticaret odaklı özel firmalarda bu meslek grubuna oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak analistlerin en çok iş bulduğu iller ise Ankara, İstanbul ve İzmir illeridir. 

İş Analisti Nasıl Olunur?

İş analisti olmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği konuların başında analist nasıl olunur gelmektedir. İş analistliğinin belirli bir lisans veya ön lisans programı bulunmamaktadır.

Bu nedenle analist olmak isteyen kişilerin matematik, istatistik ve bilişim bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler kolayca analist olarak görev almaya başlayabilirler. 

İş Analisti Geleceği Var mı? 

Günümüzde en kolay iş bulan meslek grupları arasında iş analistliği gelmektedir. Bu nedenle son yıllarda en çok tercih edilen mesleklerden biri analistliktir. Bir firmanın kolay ve düzenli bir iş ahlakına sahip olabilmesi için mutlaka analistler ile çalışması gerekmektedir.

Bu nedenle ilerleyen zamanlarda da bu meslek grubunun önünün açık olduğu düşünülmektedir. Hatta son yıllarda ki yoğun analist ihtiyaçlarından dolayı bu bölüm ile alakalı eğitim programının çıkması da oldukça muhtemel. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir