Doktor Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?

Doktor Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?
0

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon oranı belirlendi. Belirlenen enflasyona göre %36.2’lik artış, meslek dallarına da zam gelmesine neden oldu. Geçtiğimiz dönemlere oranla enflasyonun çok yüksek olması doğal olarak mesleklerle ilgili maaş sorgulamasının da çok fazla yapılmaya başlanmasını sağladı. 2021 yılına dair enflasyon rakamı da belirtilirken, ne kadar zamların gelecek olduğu tespit edilmiş oldu. Ülkemizde sevilen mesleklerden biri olan doktorlarla ilgili de pek çok kişi sorgulama yapmaya başlamıştır. Doktor maaşları 2023 senesi itibariyle ne kadar? İşte bu sorulara dair merak edilen her şey!

Uzman Doktorun Maaşı Ne Kadar?

Uzman doktorun maaşının ne kadar olduğu da merak edilen konulardan biri haline geliyor. Doğal olarak uzman kimliğine sahip olan bir doktorun ne kadar maaş aldığı en çok sorgulanan konulardan birisidir. Sağlık sektöründe boy gösteren ve alanında uzman olarak hizmet veren doktor maaşları 2023 nasıl olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak yapmamız gereken açıklama doğrultusunda ise yüzde 4 oranında bir maaş zammına mütabil olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre uzman doktor olarak görev sürdürmeye devam edecek olanların maaşları yüzde 4 daha fazla olacak.

Tüm bunların haricinde bu ücretin yanı sıra bir de enflasyon farkının da artı olarak ekleneceğini beyan edebiliriz. Uzman doktorun kendi ilgili olduğu bölüm her ne olursa olsun bir yüzde 4 oranında zam ve bir de enflasyon farkı artı olarak maaşlara eklenecektir. Böylece doktor maaşları 2023 yılı itibariyle şekillenmiş olacaktır.

Yeni Mezun Olan Doktorun Maaşı Ne Oldu 2023?

Tıp alanındaki eğitimini başarıyla bitirmiş ve yeni mezun olmuş olan bir doktorun maaşı da zamlı şekilde oldu. Aynı durumun yeni mezun doktor maaşları açısından da bakıldığı zaman geçerlilik teşkil etmiş olduğunu söyleyebiliriz. 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminden sonra atanarak görevini en iyi şekilde icra etmeye devam eden yeni mezun doktorun maaşına döner sermaye eklentisi olmamıştır.

Fakat enflasyon farkının da eklenmesiyle birlikte yeni mezun olan bir doktor maaşının ise 13.155 TL olması düşünülüyor. Kamuda değil de özel sektörde yeni mezun olarak görev alan bir yeni doktorun maaşının ise 2023 yılı itibariyle ne kadar olacağı çalıştığı yere bağlı olarak değişebilmektedir.

Pratisyen Doktorun Maaşı Nasıl Oldu 2023?

Enflasyondaki büyük bir artış sebebiyle artık gözlerde gelecek zamlara doğrudan çevrilmeye başlanmış oldu. Öyle ki bakıldığı zaman pratisyen doktorun maaşının ne kadar olduğu da son dönemde en sık sorgulanmaya devam edilen konulardan biri haline gelmeyi başarmıştır. Prastisyen doktor olan kişiler hastane ortamlarında sürekli bir kontrol yapmakla yükümlüdür. Acil servis ve kliniklerde çalışan pratisyen doktorların ön tanı koyma ve kontrol yapma görevi vardır.

Pratisyen doktor, sağlık sektörünün alt kademesinde yer alırken maaşlarının ise 13 bin TL olduğunu söylememiz mümkündür. Pratisyen doktor maaşları 2023 yılında da zam alarak artış göstermiştir. Fakat yeni bir pratisyen doktor olmuş olanların ise maaşlarının 9-10 bin TL civarında olacağı ve zamanla da bunların kademe almaya başlayacağını bilmelisiniz. Güncel doçent doktor maaşları söz konusu olduğu zaman da karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır.

Doçent Doktor Maaşları 2023 Güncel

Doçent doktor olarak mesleğini sürdürecek olanlar içinde 2023 güncel maaş listesi son derece merak edilen bir başka önemli konulardan biridir. Akademisyen gelirlerinin ne kadar olduğunu ise doğal olarak etkileyecek birden farklı unsurların yer aldığını belirtebiliriz.  Bu sebepten dolayıdır ki doçent doktor ile ilgili olarak sabit bir rakam söylemeye başlanması çok mümkün olmayacak bir konudur.

Akademisyen olarak hizmetlerini sürdürecek olan doçent doktorların çocuk sayısından, evli mi değil mi olduğuna ve aynı zamanda da yabancı dil bilgisine kadar pek çok ayrıntıların maaşı direkt olarak etkilediğini beyan edebiliriz. Bu sebepten dolayıdır ki Doçent doktor maaşları 2023 güncel olarak ele alındığı zaman tam olarak kesin olarak belli bir rakam verilemez.  Böylece doktor maaşlarının net bir şekilde oluşması için farklı dinamiklerin devreye girdiğini de ifade etmek mümkün olmaktadır.

Asistan Doktor Maaşı Ne Kadara Çıktı?

Asistan doktor olarak hizmetlerini en iyi şekilde sürdürmeye çalışanlarda olabiliyor. Tıp eğitiminin kısa süreli değil de hayat boyu şekilde devam edilecek bir süreç olduğunun bilinmesi gerekir. Çünkü insan yaşamında her an bir sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz olurken, tıp eğitimi almış olanların da müdahale etmesi istenir.  Böylece asistan doktorlar da tedavi sürecinde oldukça etkili bir rol üstlenmektedir.

Asistan doktor maaşları 2023 yılında, geçtiğimiz döneme oranla biraz daha artış yaşamıştır. Maaşlara ise enflasyon farkı da eklenmektedir. Asistan doktor maaşının 2021 yılında ne kadar olduğunu sorgulayanlar için ise 7.300 TL olduğunu söylememiz gerekir. Şimdilerde ise asistan doktorların maaşı bu rakamın biraz daha üstündedir.  Bütün bu bilgiler ışığında doktor maaşları 2023 yılı için çalışılan yıl süresi ve doktorun uzmanlık seviyesi gibi kriterlere göre şekillenmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir