İnsan Kaynakları Uzmanı Maaşı Ne Kadar 2023

İnsan Kaynakları Uzmanı Maaşı Ne Kadar 2023
0

İnsan Kaynakları Uzmanı Maaşı Ne Kadar 2023

Çalışanların işletmeye ait yasal prosedürlerini takip etmekle görevlilerdir. İnsan kaynakları maaşları uzmanlık seviyelerine göre farklılık göstermektedir. Uzmanlık kazanımı, tecrübe gibi uzun yıllara yayılmış olsa da güncel verilere göre ortalama 6,800 TL maaşa sahip bir meslektir. 

İnsan Kaynakları Maaşı Ne Kadar?

İnsan Kaynakları maaşı birçok faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir. Çalışan performansı, kuruma bağlılığı, mesleki istek ve arzu gibi unsurlar; çalışan maaşının belirlenmesinde oldukça önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Yasal ücretler dışında piyasa içinde oluşan ücretlere kaynaklık eden temel faktör deneyim ve proje bazlı alanlarda faaliyetlerde bulunmaktır. 

Bu noktada iki farklı ücret ortaya çıktığı görülmektedir. Birincisi yasal zorunluluktan dolayı ortaya çıkan asgari ücret uygulamasıdır. 5,500 TL olan bu sayı zorunlu bir miktardır.

İşveren ve çalışan arasında belirlenmiş anlaşma doğrultusunda verilen ücretlerdir.

Firmaların ücretlendirme prosedürleri birbirinden farklı olduğu için net sayı vermek zordur. İnternet verilerine göre en yüksek insan kaynakları uzmanı maaşı 10,500 TL’dir.

İnsan kaynakları departmanında yeni göreve başlayana çalışanlar için genel itibari ile asgari ücret uygulaması ve kurumların sunmuş oldukları yan haklar veya ikramiyeler şeklinde piyasa içinde oluştuğu görülmektedir. 

Uzmanlık kazanımı ile birlikte maaşların da aynı oranda değişiklik gösterdiği fark edilmektedir. Etkili bir kariye vaat eden insan kaynakları uzmanı ne iş yapar? İşte merak edilen ayrıntılar!

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları uzmanı personel alım süreçlerinde,  kurumun çalışanlara doğru bir şekilde tanıtılması ve çalışan bağlılığının kazanılmasında, üretimin veya hizmetin sürekliliği esasına bağlı kalarak çalışan izinlerinin düzenlenmesinde, gerekli aksiyon planları hazırlamakla yükümlü meslek grubudur.

İnsan kaynakları uzmanlarının temel olarak iki farklı sorumlulukları bulunmaktadır. 

Birincisi firmanın üretim veya hizmete devamlılığını sürdürmek, ikincisi ise çalışanların yasal olarak hazır bulundurulması zorunlu dosyaları arşivlemektir.

Bu dosyalar genel itibari ile özlük dosyaları şeklinde tanımlanmaktadır. İnsan kaynakları uzmanın asli görevi yasal olarak zorunlu tutulan bu dosyaların, çalışanlardan temin edilen evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde kontrolünü sağlamaktır. 

Devamında ise Sigorta primleri, çalışanlara ait vergi iade ve indirimleri veya çalışanlara ait yıllık izin, tatil gibi sürelerin düzenlenmesi şeklinde gerçekleşmektedir. 

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için temel olarak herhangi bir bölüm şartı aranmaktadır.  Eğitim sertifikaları, proje katılımları veya tecrübeli personel olmak yeterli olmaktadır.

Fakat insan kaynakları uzmanlığı genel itibari ile dört yıllık lisans eğitimi veren iktisadi ve idari bölümler fakültesinden mezun olmak şartı son dönemlerde aranan yetkinlikler arasında yer almaktadır.

Belediyede İnsan Kaynakları Maaşı

İnsan kaynakları departmanı organizasyon yönetimini de içerisinde barındırmasından dolayı birden fazla hizmet ve üretim sektöründe varlığını sürdürdüğü görülmektedir.

İnsan kaynakları departmanı başlıca özel sektörde faaliyet gösteren firmalar olmak üzere kamuya ait kurumlarda da hızla büyüdüğü görülmektedir.  

Belediye kurumlarında insan kaynakları uzmanı olarak görev yapan kişiler genel itibari ile memur statüsünde sayılmaları durumunda 657’ye tabi personel olarak değerlendirilmektedir.

Belediye kurumunda işe başlayan bir insan kaynakları uzmanı memuriyet derecesine göre ücretlendirilmektedir. En düşük memur maaşı güncel durumda 9,105 TL’dir. Sektörel faklılıklarla ek ödenekler ile net maaşa yansıyan ücretler artış göstermektedir.

Devlette Uzman Kaynakları Maaşı Ne Kadar? 

Kamu hizmetlerinin sürdürülmesinde, memurların özlük işlemlerinin arşivlenmesi gibi işlemlerin yürütülmesinde insan kaynakları uzmanları görevlendirilmektedir. Esas itibari ile memur statüsünde bulunmaları sebebi ile KPSS ve merkezi atama usulüne tabi olunmaktadır.

Kamuda yeni göreve başlayan bir devlet memuru kariyer grubundan bağımsız olarak göreve başlamaktadır. Yeni başlayan memur ise en 657’ye göre en düşük memur ücreti üzerinden ödenmektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda insan kaynakları uzmanı maaşları devlette 10 bin TL civarındadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir