Uzay Mühendisi Maaşı Ne Kadar 2023? Uzay Mühendisi Nasıl Olunur?

Uzay Mühendisi Maaşı Ne Kadar 2023? Uzay Mühendisi Nasıl Olunur?
0

Uzay Mühendisi Maaşı Ne Kadar 2023?

Uzay mühendisi maaşı ne kadar? 2023 yılında maaşları zamlandı mı ve benzeri sorular yoğun olarak araştırılıyor. Uzay mühendisi maaşları çalıştığınız kuruma ve aynı zamanda sektör tecrübenize göre farklılık gösterecektir. Yine de ortalama 2023 uzay mühendisi maaşları kısaca şu şekilde yansıyor;

  • En düşük 2023 uzay mühendisi maaşı: 25.000 TL
  • En yüksek uzay mühendisi 2023 maaşı: 50.000 TL

İŞKUR kurumu üzerinden çeşitli uzay mühendisi iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Bu ilanlarla doğrudan görüşerek maaş konusunda detaylı bilgi sahibi olmanız da mümkün olacaktır.

Uzay Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar?

Uzay mühendisi nedir, ne iş yapar, iş tanımı tam olarak nedir diye sıklıkla araştırılıyor. Özellikle de uzay mühendisliği mesleğini icra etmek isteyen kişilerin bu konuda yoğun bir araştıra yaptığını söyleyebiliriz.

Uzay mühendisi olmak için üniversitelerin uzay mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra çalışma hayatındaki görevleriniz kısaca şunlar olacaktır;

  • Dünya etrafında yörüngeye konulması amaçlanan uyduları tasarlamak.
  • İnsanlı ya da insansız hava ve uzay araçlarını yörüngeye sokacak roketleri tasarlamak.
  • Roketleri üremek
  • Üretilen roketlerin hareket ve performansını inceleyerek takip etmek

Genel olarak uzay mühendislerinin yapması beklenen görevleri yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu mühendislik alanı ülkemizde yeni yeni gözde olmaya başlayıp sıkça tercih ediliyor da diyebiliriz.

Uzay Mühendisi Maaşları 2023

Uzay mühendisi maaşları 2023 yılında çalışacağınız kuruma ve aynı zamanda sektördeki mesleki deneyim oranınıza göre son derece değişkendir.

  • Ortalama baz alınırsa uzay mühendisleri en düşük 25.000 TL en yüksek de 50.000 TL civarında maaş alıyor diyebiliriz.

NASA gibi global şirketlerde ve yurt dışında çalışan uzay mühendislerinin daha fazla maaş aldığını da söyleyebiliriz.

Uzay Mühendisi Yurtdışı Maaşları 2023

Uzay mühendisi yurtdışı maaşları 2023 yılında ne kadar oldu sorusu yine yoğun olarak araştırılan soruların başında yer alıyor. Yurt dışında uzay mühendisliğinin ülkemize kıyasla daha fazla ön planda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu nedenle de yine ülkemize kıyasla yurtdışında hizmet veren uzay mühendisleri daha yüksek maaş alıyorlar. 2023 yılında ortalama yurtdışı uzay mühendisi maaşları şu şekildedir;

  • Yurtdışı uzay mühendisi maaşları yıllık 100.000 Dolar ile 150.000 Dolar arasında farklılık gösteriyor.

Yine yurtdışında da mesleki başarınız ve tecrübeniz kazanacağınız yıllık maaş ortalamasının yükselmesinde en önemli etkili unsur olacaktır.

Uzay Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?  

Uzay mühendisi olmak için hangi bölüm okunmalıdır diye merak edenler için de süreci ayrıntılı olarak aktaralım.

  • Uzay mühendisi olabilmeniz için üniversitelerinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Bu bölüm 4 yıllık yani lisans bölümüdür. Aynı zamanda dilerseniz 1 yıl da İngilizce hazırlık okuyarak 5 yılda mezun olmanız mümkündür.

Uzay mühendisliği mesleğine dair aklınıza takılabilecek tüm soruların yanıtlarına içeriğimizde yer verdik. Eğer içeriğimizde eksik ya da yanlış bulduğunuz kısımlar varsa bunları yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir