Telefon ile Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2023?

Telefon ile Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2023?
0

Telefon ile Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2023?

Telefon ile temassız ödeme nasıl yapılır, temassız ödeme özelliğini nasıl kullanırım gibi sorular yoğun olarak araştırılıyor. Bildiğiniz üzere yeni nesil akıllı telefonların özellikleri bir hayli dikkat çekiyor. Bu özelliklerden biri de NFC adıyla anılıyor. NFC özelliği olan akıllı telefonları kredi kartı şeklinde temassız ödeme amaçlı kullanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Akıllı telefonunuzun NFC özelliği olup olmadığını teyit edin.
 • Ardından ilgili POS cihazına telefonunuzu temas ettirmeden yaklaştırıp birkaç saniye bekletin. 
 • Böylece ödeme tahsilatı gerçekleştirilecektir.

Bu işlem için bankanızın belirlediği ödeme alt ve üst limitleri önemlidir. Örneğin pek çok banka sadece 750 TL’ye kadar yapacağınız ödemelerde NFC özelliği kullanabilme şartı sunuyor. Çalıştığınız bankayla iletişime geçerek bu limiti öğrenebilirsiniz.

Cep Telefonu NFC Özelliği Nedir?

Cep telefonu NFC özelliği nedir ve nasıl kullanılır soruları merak ediliyor.  NFC özelliği artık neredeyse yeni nesil tüm akıllı telefonlarda mevcuttur. Açılımı ise Near Field Communication yani yakın alan iletişimi anlamına geliyor. 

Akıllı iki cihazın birbirine bağlanmasını, temassız işlem yapılmasını sağladığını söyleyebiliriz. Örneğin telefonunda NFC özelliği olan bir kişi, bu özelliği kullanarak ödeme yapabilir. NFC özelliğini şu adımlarla etkinleştirip kullanabilirsiniz;

 • Akıllı telefonunuzun ayarlar kısmını açın.
 • Ardından bağlı cihazlar-bağlantı kısımların tıklayın.
 • NFC yazan alana dokunun.
 • NFC’yi kullan kısmına dokunarak işleminizi tamamlayın.

Bu adımları tamamlayarak kolayca NFC özelliğini etkinleştirip kullanabilirsiniz.

NFC ile Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

 • NFC ile temassız ödeme nasıl yapılır sorusu sıklıkla merak ediliyor. Telefonunuzun NFC özelliğini ayarlar kısmından etkileştirmeniz gerekiyor. Ardından ise POS cihazına telefonunuzu yakınlaştırıp birkaç saniye bekleyin. Bu adımları takip etmeniz halinde gerekli ödemeyi yapmış olursunuz.

Telefondan Temassız Ödeme İş Bankası 

Telefondan temassız ödeme İş bankası tarafından sunuluyor. İş bankası müşterisi olan ve telefonunda NFC özelliği olan herkes gerekli etkinleştirme işlemlerinden sonra telefonuyla temassız ödeme yapabiliyor.

 • Bunun için bankanızın mobil uygulaması üzerinden ‘’mobil temassız ödeme’’ özelliğini açmanız yeterli olacaktır.

Telefondan Temassız Ödeme Garanti 

Telefondan temassız ödeme Garanti BBVA bankası tarafından sunuluyor. Garanti bankası 750 TL ve altındaki tüm alışverişlerinizde günlük kolay işlem yapabilmeniz adına mobil temassız ödeme seçeneği sunuyor.

Bu özelliği telefonunda NFC özelliği olan her Garanti Bankası müşterisi kolayca kullanabiliyor. 

 • Garanti mobil bankacılıktan mobil temassız ödeme ayarını ve telefonunuzun NFC özelliğini açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra telefonunuzu sadece POS cihazına yaklaştırıp bekleyerek ödemeyi birkaç saniye içerisinde yapabilirsiniz.

Telefondan Temassız Ödeme Ziraat 

Telefondan temassız ödeme Ziraat Bankası tarafından sunulan bir özelliktir. Akıllı telefonu NFC özelliğini destekleten Ziraat Bankası müşterileri günlük alışverişlerinde zamandan tasarruf etmek için telefonla temassız ödeme yapabiliyor. Bu özelliği kullanmak üzere izlemeniz gereken adımlar kısaca şu şekildedir;

 • Ziraat Bankkart Mobil uygulamasını açın.
 • Ödemeler ya da Kartlarım kısmına tıklayın.
 • Çıkan seçenekler arasından ‘’Mobil temassız ödeme tanımlama’’ alanına dokunun.
 • Bu özelliğe uygun olan kartlarınız listelenir. İstediğiniz karta dokunarak işlem adımlarını tamamlayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık telefonunuzun NFC özelliği sayesinde ödemelerinizi telefonunuzla temassız olarak yapabilirsiniz.

Telefondan Temassız Ödeme Yapı Kredi

Telefondan temassız ödeme Yapı Kredi bankasında var mı gibi sorular merakla araştırılıyor. Yapı Kredi bankası müşterilerinin günlük alışverişlerde zamandan tasarruf edebilmesi için temassız mobil ödeme alternatifi sunuyor. 

Bu özelliği kullanabilmek için telefonunuzda NFC özelliği olmalıdır. Ayrıca Yapı kredi mobil uygulaması üzerinden hızlıca temassız mobil özeme özelliğini de aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Böylece akıllı telefonunuzu sadece POS cihazına yakınlaştırarak ödemeleri temassız yapabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir