Kırmızı Siyah Beyaz Bayrak Hangi Ülkenin?

Kırmızı Siyah Beyaz Bayrak Hangi Ülkenin?
0

Bayraklar, ülkelerin belli başlı birtakım yenilgi ve zaferlerden geçtikten sonra bağımsızlıklarını ilan ettikleri ve üzerinde yer alan her bir renkte farklı bir anlamın olduğu önemli değerlerden biridir. Kırmızı, beyaz siyah bayrak hangi ülkenin? Sorusunun cevabı tarihin derinliklerine inerek araştırma yapan birçok kişi tarafından merak edilir. Üstten alta doğru yatay çizgiler halinde kırmızı, beyaz ve siyah renklerinin hakim olduğu ve ülkenin en önemli değeri olan bu bayrak, Mısır devletine aittir.

Bağımsızlığını kazandıktan sonra 1953 yılında Cumhuriyet’i ilan eden Mısır Devleti, egemenliğin sembolü olarak içerisinde kırmızı, beyaz ve siyah rengin yer aldığı bayrakla tanınmış ve uzun yıllar boyunca hiç değiştirmeden bu bayrağı kullanmaya devam etmiştir. Bayrak üzerindeki renklerin tümü, Mısır devletinde büyük bir öneme sahiptir.

Uzun bir dönem boyunca İngiliz sömürgesinde yaşayan Mısır devleti, bu sömürgeden kurtulabilmek için birçok katliam ve savaş görmüştür. Bayrak üzerinde yer alan ilk renk olan Kırmızı rengi, çıkan çatışma ve katliamlarda hayatını kaybeden askerlerin ve bireylerin kanını ifade etmek için kullanılmıştır. Bu katliamlardan etkilenen ve birtakım zulme maruz kalan bireyleri ifade etmek ve yaşanan sürecin zorluğunu anlatabilmek için de bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Bayrakta yer alan bir diğer renk ise beyazdır. Beyaz, birçok ülke bayrağında olduğu gibi mısır bayrağında da ülkedeki barışı temsil etmek amacıyla kullanılmıştır. Barışın simgesi olan bu renk aynı zamanda saflığın ve masumluğun da sembolüdür.

Mısır Bayrağında Yer Alan Logonun Anlamı Nedir?

Bayrağın beyaz kısmının üzerinde bulunan logo, aynı zamanda devletin resmi simgesidir. Altın sarısı renginde olan ve devletin gücünü gösteren bu logoda iri bir kartal bulunur. Sol tarafa bakan bu kartal, aynı zamanda Selahattin Eyyubi’nin kullandığı bayraklardan birinden alınan bir logodur ve hala da Mısır Devleti’nin arması olarak kullanılır.

Kartalın gücünün resmedildiği bu logo aynı zamanda bayrağın beyaz kısmında işlenerek, devletin sahip olduğu güç anlatılmak istenmiştir. Devlet kurumlarında da kullanılan bu logo, bayrağın tanınmasını kolaylaştırarak ülkenin önemli bir sembolü haline gelmiştir. Mısır Anayasası’nda da bu kartal figürüne yer verilmiş ve logonun sahip olduğu boyutları da maddeler halinde ifade edilmiştir.

Ülke Bayrakları

Bağımsızlığını ilan eden her ülkenin kendine ait farklı renk ve tasarımlardan oluşan bayrağı bulunur. Her bir renk ve tasarım devletler için farklı bir anlam taşır. Savaş, zorluk ve mücadelelerle kazanılan zaferler ve o zafere ulaşabilmek için yaşananları ifade etmek amacıyla bayraktaki renklerden yararlanılır.

Bir devlete ait en önemli değerlerden biri olan Ülke bayrakları, devletlerin kararına göre ilk günkü haliyle kullanılmaya devam edilebildiği gibi daha sonraki süreçte bayrak üzerinde belli başlı birtakım değişiklikler de yapılabilmektedir. Her ülkenin farklı bir bayrağı bulunur. Bir bayrağa bakıldığında hangi ülkeye ait olduğunu kolaylıkla anlamak mümkündür. Birbirine çok benzeyen renklerden oluşan ülke bayrakları, üzerlerinde bulunan yıldız, hilal gibi birtakım farklı sembollerle ve logo gibi farklı tasarımlarla birbirlerinden ayrılırlar. Ülkede yaşayan bireyler, bayraklarını gördüklerinde kolaylıkla tanıyarak bayrağın o ülkeye ait olduğunu söyleyebilirler.

Kırmızı, Beyaz Siyah Bayrağın Kullanım Alanları

Her ülkenin simgesi haline gelen bayraklar, ülkelerin farklı şehir ve bölgelerinde dalgalanarak, ülkede yaşayan bireylere bayrağın, tarihin en önemli miraslarından biri olduğu anlatılır. Ülkelerin tanınmasında büyük öneme sahip olan bayraklar, ülke içerisinde farklı kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere tarih kokan alanlarda, insanlara hitap eden alanlarda ve açılışlarda ve devlet büyüklerinin olduğu mekanlar ve açılışlarda boy gösterirler. Mısır devletinin sembolü olan Mısır Bayrağı da aynı şekilde tüm devlet kurumları ve bu tür yerlerde mevcuttur.

Firavun mezarları ve piramitleriyle akıllarda yer edinen ve tarihi köklü bir tarih olan Mısır, aynı zamanda güçlü krallıklarıyla hafızalara kazınmıştır. Büyük bir dönem boyunca İngilizlerin sömürgesi altında yaşayan Mısır; bağımsızlığını ilan ettikten sonra hala da ülke yönetimini tam olarak yerine oturtabilmiş değildir.

Bağımsızlığın en büyük sembolü olan Mısır bayrağı, bayrak üzerine eşit şekilde yayılmış olan kırmızı, beyaz ve siyah renk tonları ve ilk günden beridir değişmeyen ve aynı kalan haliyle, ülkenin birçok yerinde dalgalanmaya devam eder.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir