Instagram Hikaye Müzik Ekleme (INSTAGRAM ŞARKI EKLEME)

Instagram Hikaye Müzik Ekleme (INSTAGRAM ŞARKI EKLEME)
0

Merak edenler için ‘Instagram hikaye müzik ekleme nasıl yapılır?’ sorusu için yapılması gereken işlemleri bu yazımızda anlattık. Eğer siz de Instagram storylerinize müzik eklemek istiyorsanız, nasıl yapılacağınızı yazımız sayesinde öğrenebilirsiniz.

Dünya genelinde kullanıcı sayısının 1 milyarı geçmesiyle, popüler sosyal medya uygulaması Instagram’a olan ilgi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Uygulamanın getirdiği en büyük yeniliklerden biri de hikayelere müzik ekleme seçeneği. Binlerce şarkının yer aldığı bu özellik sayesinde, kullanıcılar hazırladıkları hikayelere diledikleri müzik ekleyerek daha ilgi çekici paylaşımlar yapabiliyor.

Uzun bir süre boyunca birçok farklı ülkede kullanımda olan bu özelliğe erişim, ülkemizde maalesef bulunmuyordu. Kullanmak isteyen kullanıcılar ise Instagram müzik bölgenizde kullanılamıyor uyarısı alıyordu. Instagram hikaye müzik ekleme özelliğinin ülkemizde de kullanıma açılması sayesinde binlerce kullanıcı, bu özelliği kullanmak için sıraya girdi. Peki, hikayelerinize müzik eklemeye imkan veren bu özellik nasıl kullanılır? Gelin konuyu adım adım inceleyelim.

Instagram Müzikli Hikaye Nasıl Yapılır?

Eğer daha önce bu özelliği kullanmadıysanız, hikayelerinize nasıl müzik ekleyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımlara takip ederek siz de Instagram hikayelerinize çok kolay bir şekilde müzik ekleyebilirsiniz.

 1. Instagram’ı açın.
 2. Hikaye paylaşma kısmına gelerek, paylaşmak istediğiniz görseli seçin.
 3. Ekranın üst kısmında bulunmakta olan butonlardan, gülen yüz olan çıkartmaya tıklayın.
 4. Karşınıza çıkacak olan ekrandan müzik yazan butonu seçin.
 5. Buradan istediğiniz müziği seçebilirsiniz. Ekranın üst kısmında bulunan müzik arama kısmından, hangi şarkıyı eklemek istiyorsanız seçebilirsiniz.
 6. İstediğiniz müziği seçtikten sonra çıkacak bölümden, müziğin hangi kısmının çalacağını ya da şarkı sözünün ekranda çıkması gibi tercihlerinizi yapabilirsiniz.
 7. Tercihlerinizi yaptıktan sonra ekranın sağ üstünde bulunan bitti seçeneğine basarak, seçmiş olduğunuz müziği hikayenizin istediğiniz yerine koyabilirsiniz.
 8. Bu işlemden sonra yapmanız gereken tek şey hikayenizi paylaşmaktır.

Instagram hikaye müzik ekleme özelliği işte bu kadar basittir. Bu adımları takip ederek siz de hızlı bir şekilde müzikli story paylaşımı yapabilirsiniz.

Instagram Şarkılı Post Nasıl Yapılır?

Instagram, her gün yeni bir özellik getirerek uygulamayı popüler tutmaya devam ediyor. Bu özelliklerden en yeni olanlarından biri de paylaşılan postlara müzik ve şarkı ekleme özelliği. Şimdiye kadar sadece reels videolara ve hikayelere eklenen şarkılar, bu yeni özellik sayesinde paylaşacağınız postlara da eklenebilecek. On binlerce şarkıya ev sahipliği yapan Instagram müzik özelliği sayesinde, sizin de dilediğiniz şarkıyı posta ekleme şansınız olacak.

Şarkılı post yapmak ise Instagram hikaye müzik ekleme işlemine benzer şekilde oldukça kolay. Adımları tek tek takip ederek şarkılı post nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

 1. İlk olarak paylaşmak istediğiniz görseli yükleyin.
 2. Konum ekleme ve arkadaşlarınızı etiketleme gibi bölümlerin bulunduğu sayfaya gelene dek ileri tuşuna basmaya devam edin.
 3. Karşınıza çıkacak ekranda bulunan müzik ekle butonuna tıklayın.
 4. Açılacak arama kısmında eklemek istediğiniz şarkıyı aratın.
 5. Sizin arattığınız ya da trend olan bölümündeki şarkıları da ekleme şansınız bulunmaktadır.
 6. Hangi şarkıyı eklemek istiyorsanız seçin.
 7. Devamında o müziğin kullanıldığı bütün paylaşımları gösteren ses sayfasına geçiş yapacaksınız.
 8. Oynatma süresini belirleyin. Ardından bitti seçeneğine tıklayın.

Bu adımları takip ederek siz de şarkılı post paylaşımı yapabilirsiniz.

Instagram Müzik Bazı Hesaplarda Kullanılamıyor

Instagram hikaye müzik ekleme özelliğinin eklenmesiyle herkes bu yeni özelliği denemek istiyor. Fakat bazı kullanıcılar, hikaye ya da reels videosu paylaşmak istedikleri zaman; Instagram müzik bazı hesaplarda kullanılamıyor hatasını alıyor. Peki, bu hatanın çözümü nedir?

 1. Hatanın çözümü için ilk vereceğimiz tavsiye, uygulamayı güncellemeniz olacaktır. Eğer güncellemeye rağmen hala aynı hatayı alıyorsanız yapabileceğiniz 2 yöntem daha bulunmaktadır.
 2. İkinci yöntem ise; hesabınız eğer işletme hesabı ise bunu değiştirmek olacaktır. Hesabınızı, işletme hesabından kişisel hesaba çevirmeyi deneyebilirsiniz.
 3. Bir diğer yöntem ise hesabınızın bağlantısını Facebook ile koparmaktır.

Bu yöntemleri denemeniz halinde birkaç gün içerisinde müzik ekleme özelliği geri gelecektir. Eğer bu yöntemleri denemize rağmen hala aynı sorunu yaşıyorsanız, Instagram ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

FOTOĞRAF ALTINA YAZILACAK EN GÜZEL INSTAGRAM SÖZLERİ

INSTAGRAM PROFİLİME KİM BAKTI?

INSTAGRAM GİZLİ PROFİL GÖRME (KESİN ÇÖZÜM)

Instagram Hikaye Müzik Süresi Uzatma

Instagram hikaye müzik ekleme konusunda merak edilen bir diğer konu da eklenen müziğin süresidir. Instagram’da paylaşacağınız müzik süresi 15 saniyeyle sınırlıdır. Bu süreyi uzatma şansınız maalesef bulunmamaktadır. Daha uzun müzik içeren video paylaşmak istiyorsanız, Instagram’ın en yeni özelliklerinden olan IGTV kullanabilirsiniz. IGTV sayesinde 60 dakika uzunluğa kadar video paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca bu paylaşım, hikayelerde olduğu gibi 24 saat sonunda kaybolmayacaktır.

Instagram Müzikte Olmayan Şarkıları Ekleme

Instagram müzikte binlerce lisanslı müzik bulunsa da bazen çok sevdiğiniz şarkıları burada bulamayabilirsiniz. Peki, Instagram müzikte olmayan şarkıları hikayenize ekleme şansınız var mıdır? Instagram veri tabanında bulunmayan şarkıları eklemek istiyorsanız, Spotify gibi arka planda şarkı oynatma imkanı sunan müzik akış hizmetlerinden faydalanmanız gerekecektir.

Spotify ile Instagram hikaye müzik ekleme için:

 1. Spotify’a giriş yapın.
 2. Paylaşacağınız şarkıyı seçin.
 3. Şarkının yanında bulunan 3 noktaya tıklayın.
 4. Paylaş butonunu basın.
 5. Çıkacak seçeneklerden Instagram Stories’e tıklayın.

Adımları takip etmeniz halinde Instagram hikayenize şarkının kapağı eklenecektir. Hikayenizi düzenleyerek paylaşım yapabilirsiniz. Takipçileriniz, paylaşımınızın üstünde yer alan Spotify’da çal butonuna basarak bu şarkıya gidebilirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir