Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir 2023?

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir 2023?
0

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir 2023?

Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir sorusu araç alacak engelli yakınları ve engelli bireyler tarafından merak ediliyor. Bildiğiniz üzere ülkemizde engelli bireylerin adına araç alımı ÖTV ödemeden alınabiliyor. ÖTV’siz satış için gerekli koşulların sağlanması gerekiyor. 

  • Eğer birey %40 oranında engelliyse ve aracı kullanabilir durumdaysa kendisinden başkası kullanamaz.
  • Ancak %90 ve üzeri raporlu olan engelli bireylerin aracı kullanma durumu yoksa, sözleşmeli sürücü kapsamında birinci, ikinci ve üçüncü derede yakınları kullanabilir. Yani bu durumda sadece 3 kişinin araç kullanımına izin çıkar.

%40 Engelli Raporuyla Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

% 40 engelli raporuyla alınan aracı kimler kullanabilir sorusu sıklıkla araştırılıyor.

%40 oranında raporu olan engelli bireylerin adına ÖTV indirimli araç almak mümkündür. Bu aracı engelli bireyin sağlık durumu el veriyorsa kendisi kullanabiliyor. 

  • Harici olarak kullanım durumun söz konusu olmadığı zamanlarda yakını olan 3 kişiye kadar sürücü kullanabilir. Nitekim bu 3 kişinin ruhsata isim kaydır yaptırması gerekiyor. Aksi halde kullandıkları saptanırsa ağır oranda cezalar uygulanıyor.

Engelli Aracını Başkası Kullanırsa Cezası 2023

Engelli aracını başkası kullanırsa cezası 2023 yılında oldukça yüksektir. ÖTV indirimli engelli bireylerin adına alınan araçlar kendileri tarafından kullanılmalıdır. Eğer kullanım için sağlık durumları el vermiyorsa da resmi olarak ruhsata kayıtlı 3 yakını aracı kullanabilir. 

  • Harici kişilerin kullanması durumunda ağır yaptırımlar uygulanabilir. Bu durumlarda araç tamamen bağlanabildiği gibi yüksek miktarda para cezaları da uygulanabiliyor.

90 Engelli Araç Ruhsatı Kimin Üstüne Olur?

90 engelli araç ruhsatı kimin üstüne olur sorusuna sıklıkla araştırılıyor. Engelli ve rapor yüzdesi 90 üzeri olan bir vatandaşa ÖTV’siz indirimli araç alınabilir.

Bu birey aracı kullanabilir durumda olmayacaksa eğer aracın ruhsatına birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınlarının sürücü olarak tanımlanması gerekiyor.

  • Genel olarak aracın adı engelli bireyin vasisi sürücüyse, vasisisin adına olmaktadır.

90 Altı Engelli Aracı Kimler Kullanabilir?

90 altı engelli aracı kimler kullanabilir sorusu araç alımı yapacak engelli bireyler ve yakınları tarafından sıkça araştırılıyor. Rapor yüzdesi 90 ve altı olan engelli bireyler, kendileri bizzati kullanacak şekilde özel tertibatlı olarak satın alınır. 

  • Özel tertibat kategorisinde olan bu araçları engelli bireyin kendisi, eşi ve üçüncü dereceye kadar kan bağı olan sürücüler kullanabilir.

Ancak bunun için diğer sürücülerin noter huzurunda ruhsata kayıt olması gerekiyor. Aksi halde engelli birey dışında kullanım sağlanırsa cezaya tabi tutulur.

Tertibatsız Engelli Aracı Kimler Kullanabilir?

Tertibatsız engelli aracı kimler kullanabilir sorusu rapor yüzdesi %90 ve üzeri olup da engelli araç satın alan kişiler tarafından merak ediliyor.

  • Tertibatsız engelliye alınan araçları sadece engelli bireyin birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınları veyahut da sözleşmesi sürücüleri kullanabilir. 
  • Bu kişilere TSE sürücü onayı verilmesi gerekiyor. Bu onaya tabi olmadan araç kullanıldığı saptanırsa ceza kesilir. Hatta araç kullanımı cezai olarak tamamen kapatılabilir.

Engelli Aracı Kimler Alabilir?

Engelli aracı kimler alabilir, yasal olarak süreç nasıl ilerliyor sorularına cevap aranıyor. Ülkemizde raporlu engelli bireyler araç alımı yaptığı zaman ÖTV indirimi uygulanır.

  • Engelli raporu ile araç alabilmek için 18 yaşından büyük olmak ve zihinsel engelli olmamak gerekiyor. Çünkü gerekli işlemleri engelli bireyin kendisi şahsi olarak yapabilmelidir.

Ancak 18 yaşından küçükse de sadece anne ve baba tarafından muvafakatname verilerek işlem yapılabilir.

  • Rapor yüzdesi 90 ve üzeri olan zihinsel engelli bireylerin araç alımı yapabilmesi için ise 18 yaşından büyük olması ve vasisinin kararının alınması ile araç alınabiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir