İzmirim Kart TL Yükleme ve ESHOT Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart TL Yükleme ve ESHOT Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

Bilindiği üzere her kentin kendi adını taşıyan ve ulaşım hizmeti için kullandığı kartlar bulunmaktadır. Eğer İzmir’de yaşıyorsanız veya daha sonradan çeşitli nedenlerle İzmir’e yerleştiyseniz ulaşım hizmetleri için İzmirim kart kullanmanız gerekiyor. İzmirim kart belediyeye ait toplu taşıma araçları, vapur ve tramvay gibi birçok ulaşım aracında kullanılabiliyor.

Ancak genellikle sonradan İzmirim kart sahibi olan kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biri İzmirim kart TL yükleme ve ESHOT bakiye sorgulama nasıl yapılır? ESHOT, İzmir de bulunan toplu taşıma araçlarına verilen genel isim olarak tanımlanıyor kullandığınız toplu taşıma araçlarında ESHOT yazısı görmeniz gayet normal topu taşıma araçlarını genel olarak kapsıyor, açılımı ise Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüstür.

İzmirim Kart TL Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmirim kart TL yükleme nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız gelişen teknolojiyle beraber artık tüm belediyelerde geçerli olan aplikasyonlar sayesinde yükleme ve bakiye sorgulama işlemleri daha kolay. Bu işlemleri hızlıca tamamlamak için İzmirim kart uygulamasını telefonunuza indirerek gerekli kontrollerinizi yapabilir, para yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve bakiye sorgulama işlemleriniz bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Diğer bir yolla TL yükleme yapmak istiyorsanız metro hatlarında veya şehirde bulunan çeşitli ulaştırma alanlarında bulunan otomatlar üzerinden kartınızdaki bakiyeyi öğrenebilir ve TL yükleme işlemi yapabilirsiniz. Otomatlardan yükleme yapmak için kartınızı işlem ekranına okutarak nakit yüklemesi yapabilirsiniz. Ancak bu durumda sadece nakit para yüklemesi yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinden yükleme işlemi yapmak için telefonunuzda bulunan İzmirim kart uygulaması üzerinden ödeme talimatı vererek kartınızı telefonunuza okutarak yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği kullanamadıysanız yükleme talimatı verdiğinizde duraklarda bulunan dijital ekranlara ya da kart yükleme otomatlarına kartınızı okutarak ödemenizin kartınıza geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kent Kart Nasıl Para Yüklenir?

Türkiye’nin her yerinde akıllı ulaşım sistemlerinde kullanılan kent kart nasıl para yüklenir sorusu son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biri. Kent kart sayesinde şehirlerarası ve tüm şehirler içinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kent kart ile sadece ulaşım değil alışveriş ve konser bileti gibi birtakım harcamalarda yapılabilmekte. Her harcamada kullanılabilen kent kart TL yükleme nasıl yapılır sorusu da bu imkanlarla birlikte gelen sorulardan biri.

Kent kart yükleme işlemleri için telefonunuza kent kart uygulamasını yükleyerek ve yükleme işlemi için kullanacağınız kartın bilgilerini kullanarak para yükleme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Kent kart uygulaması üzerinden çeşitli sosyal aktiviteleri takip ederek indirimli olarak bu etkinliklere katılabilirsiniz. Kent kart ulaşım ücretleri ise standart ulaşım kartları ücretleri ile aynıdır. Kent kart ile Türkiye’nin her yerine ulaşım mümkün. Önceden bu kartla İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de kullanılmasıyla ilgili bazı sorular gündeme gelse de artık bu büyük şehirlerde de kent kart kullanılabilecek.

İzmirim Kart Nasıl Alınır?

Genellikle İzmir’e yeni gelen ve ulaşım hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorular arasında İzmirim kart nasıl alınır? İzmirim kart almak için Bostanlı, Alsancak, Karşıyaka veya Üçkuyular gibi yolcu yoğunluğunun olduğu gişelere giderek gerekli evrakları teslim ettiğinizde kartınız oluşturuluyor ve iki gün gibi bir süre zarfında kart alma işlemi yaptığınız gişenin bulunduğu PTT şubesine iletiliyor. Böylelikle şubeden gidip kartınızı teslim alabiliyorsunuz.

Ancak kart başvurusu yaptığınız da ayrıca bir adres bildirirseniz kartınız bildirdiğiniz adresteki PTT şubesine iletiliyor. İzmirim kart başvurusu yaparken iki adet vesikalık fotoğrafla beraber kimlik fotokopiniz yeterli ancak başvurusu yapılan kart öğrenci kartıysa ekstra evrak olarak birde öğrenci belgesi almanız gerekiyor. İzmirim kart ücretleri ise standart ulaşım ücretleri ile aynıdır. Aynı zamanda internet üzerinden de İzmirim kart başvurusu yapabiliyorsunuz geçici olarak ulaşım için kart lazım olursa tek günlük İzmirim kart çıkartabiliyorsunuz.

İzmirim Kartta HES Kodu Nasıl Yüklenir?

Pandemi döneminde Türkiye’nin her yerinde kullanılması zorunlu hale gelen HES kodu ulaşım kartlarında da geçerli. Bu nedenle İzmirim kart kullanıcıları, İzmirim kartta HES kodu nasıl yüklenir sorusunu sıkça soruyor. HES kodu yüklemesi için öncelikle hayat eve sığar uygulaması üzerinden adınıza verilmiş bir HES kodunuzun bulunması gerekiyor. Bu HES kodunuzu İzimirim kartınıza entegre etmenin en kolay yolu belediyenin ulaşım hizmetleriyle iletişime geçmek kart bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi onayladıktan sonra HES kodunuz otomatik olarak kartınıza işleniyor.

İzmirim kartta HES kodu nasıl yüklenir diye merak edilenler için bilmeleri gereken önemli husus şu ki HES kodunuz kartınıza yüklenmezse herhangi bir ulaşım aracını kullanamıyor olmanızdır. HES kodunuzun süresi dolduysa E- Devlet üzerinden hızlıca yeni HES kodunuzu alabilir ve İzmirim kartınıza yükleyebilirsiniz ikinci yüklemenizde otomatik olarak süresiz HES kodu verildiğinden tekrar bu işlemi yapmak gibi bir problemle karşılaşmazsınız. HES kodu tanımlamanız gerçekleştikten sonra İzmirim kartınızı bütün ulaştırma hizmetlerine açık bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken başka bir detaysa kartınızı ulaşım araçlarında bir defa kullanabilmenizdir. Ulaşım için kullandığınız kartlar HES kodu uygulaması nedeniyle sadece bir defa kullanılabilir art arda iki defa kullanılması mümkün değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir