Belediyeden Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyeden Erzak Yardımı Nasıl Alınır?
0

Erzak yardımı, belediyeler tarafından muhtaçlık sınırı altında kalan kişiler için sağlanan çeşitli yardımlardan birisidir. Peki, belediyeden erzak yardımı nasıl alınır? Erzak yardımından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle muhtaçlık belgesine sahip olmaları gerekir. Bu belgeyi alabilmek için ise ilk olarak bağlı bulunan muhtarlığa başvurmak icap eder. Yapılan başvuruya istinaden ekipler ikamete gelerek durum kontrolü yaparlar ve uygunsa muhtaçlık belgesi için yapılan başvuruyu kabul ederler. Bu aşamadan sonraki iş ve işlemler bağlı bulunan belediye tarafından yürütülür.

Belediyeden Erzak Yardımı Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle erzak yardımı başvurusu her ilin veya ilçenin belediyesine göre değişkenlik gösterse dahi taşınması gereken başvuru şartları hemen hemen aynıdır. Belediyeden erzak yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir?

 • Kişinin T.C. vatandaşı olması,
 • Hanede bulunan kişi sayısının değerlendirmeye uyması,
 • Muhtarlık belgesinin olumlu çıkması,
 • Hane reisinin SGK kaydının bulunmaması,
 • Hane reisi üzerine herhangi kayıtlı bir menkul olmaması,
 • Kişi hakkında yapılan maddi araştırmalar sonucu yardıma muhtaç olduğunun belirlenmesi gerekli şartlardır.

Bu şartlara uyan kişilere belediyelerce erzak ve gıda yardımı yapılmaktadır.

500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakit ödeme desteği olarak isimlendirilen ve esas amacı Covid-19 salgınının sebep olduğu ekonomik zorluklardan dolayı olumsuz etkilenen kişilere destek olmak için planlanan 500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Tam olarak 2021 yılının Ağustos ayında hayata geçen bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek başvuru formunu doldurmaları ve gerekli evrakları tamamlayıp bağlı oldukları kaymakamlıklardan başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuruları kabul olan kişilere her ay düzenli olarak ödemeleri yapılmaktadır.

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle içinde bulunduğumuz ve etkisini hala atamadığımız pandemi döneminde, ihtiyaç sahibi vatandaşların sayıları her geçen gün artmış durumda. Bu sebeple devlet tarafından vatandaşlara verilen bazı maddi destekler bulunmaktadır. Peki, o desteklerden biri olan 700 TL gıda yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Bu konuda devlet, kurum ve vakıflar tarafından ekonomik geçim sorunu yaşayan aileler için aylık 700 TL gıda yardımı verilmektedir. Bunun için kişilerin muhtaçlığını belgelemeleri ve gerekli belgeleri tamamlamaları halinde kaymakamlıklara başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlara bu tutar her ay düzenli olarak ödenmektedir.

300 TL Gıda Yardımı Nereden Alınır?

Öncelikli olarak herhangi düzenli bir işi olmayan veya dar gelirli olan kişilere düzenli olarak gıda yardımı yapılır. Bu yardımın miktarına, ödenme aralığına ve sürekliliğine ise başvuran kişinin muhtaçlık durumu göz önüne alınarak karar verilir. 300 TL gıda yardımı almak isteyen vatandaşların muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları adına başvuru yapabilmek için bağlı oldukları kaymakamlığa bazı belgeler ibraz etmeleri gerekmektedir. Akabinde yapılacak olan araştırmalardan sonra kaymakamlıkça kişiye maddi gıda yardımı yapılır.

Gıda Yardımı Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Gıda ve erzak yardımı yapmakta olan kaymakamlıklar, belediyeler veya vakıflara yardım almak için başvuracak olan vatandaşların ibraz etmeleri gereken bazı evrak ve belgeler vardır. Bu belgeler;

 • T.C. kimlik kartı,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • İkametgah belgesi,
 • Muhtarlıkça düzenlenen muhtaçlık belgesi,
 • Mal bildirim formu,
 • Sosyal Güvenlik Kurumunca tanzim edilen fakirlik belgesi gerekli belgelerdir.

Başvuru için gerekli olan belgeler bunlardır. Ancak özel durumu olan bazı vatandaşların bu belgelere ek olarak ibraz etmeleri gereken ek belgeler de mevcuttur. Örneğin; engelli vatandaşlar için engellilik oranını içeren engelli raporu veya kronik hasta olan vatandaşlar için devlet hastanelerince düzenlenen durum bildirir sağlık raporu gibi evrakların ibraz edilmesi gerekebilir.

E-Devletten Gıda Yardımı Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan ve muhtaçlığını belgeleyen vatandaşlar, yukarıda belirtilen belgeleri temin ettikten sonra bireysel olarak başvuru yapabilecekleri gibi E-devletten gıda yardımı başvurularını yapabilirler. Bunun için kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapan kişilerin ‘İçişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama’ ekranına girmeleri gerekmektedir. Ardından başvuru yapılacak olan belediye seçmeleri ve formu doldurmaları gerekir. Son olarak sosyal yardım türlerinden ‘gıda ve erzak yardımı’ seçeneğini seçerek gıda yardımı başvurularını tamamlayabilirler. Daha sonra yine aynı ekrandan başvuru sonuçlarının olumlu veya olumsuz olduğuna dair takibini de yapabilirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir