Ortodonti Uzmanı Maaşları 2023 – Ortodontist Nasıl Olunur?

Ortodonti Uzmanı Maaşları 2023 – Ortodontist Nasıl Olunur?
0

Ortodonti Uzmanı Maaşları 2023

Ortodonti uzmanı maaşları 2023 yılında ne kadar oldu, neye göre değişiyor gibi sorular yoğun şekilde araştırılıyor.  Ortodonti maaşları çalıştığınız yere ve aynı zamanda da mesleki deneyiminize bağlı olarak farklılık gösteriyor. 2023 yılında yansıyan en güncel maaş miktarlarını sıralamak gerekirse de;

 • En düşük Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 30.270 TL
 • Ortalama Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 35.010 TL
 • En yüksek Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 64.350 TL

Yukarıda yer verdiğimiz maaş aralıkları piyasa ortalaması baz alınarak sunulmuştur. Çalıştığınız kurumun maaş politikasına göre farklılık gösterebilir.

Ortodontist Nedir, Ne İş Yapar?

Ortodontist nedir, ne iş yapar, meslek tanımı tam olarak nedir diye merak ediliyor. Özellikle de bu bölümü tercih etmek isteyen kişiler tarafından sıkça araştırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

 • En yalın tanımıyla Ortodonti uzmanı ya da ortodontistler çene, ağız ve diş düzensizliklerinin giderilmesi konusunda teşhis, tedavi sağlayan sağlık personelleridir.

Ortodonti uzmanları belirtilen alanlarda ek olarak eğitim alarak uzman unvanına sahip olurlar. Diş kliniklerinde, diş hastanelerinde çalışabildikleri gibi kendilerine ait klinikler açarak da mesleklerini icra edebilirler.

Ortodontist Maaşları Ne Kadar 2023

Ortodontist maaşları ne kadar 2023 yılında zamlandı mı diye sıklıkla araştırılıyor. Ortodonti uzmanları özel diş hastanelerinde, devlet hastanelerinde çalışabilirler. Bunun yanı sıra kendi kliniklerini açarak da hizmet verebilirler.

Maaşları ve kazançları da nerede çalıştıklarına göre oldukça değişkendir. Kısaca 2023 yılında sunulan maaş ortalamalarını sıralamak gerekirse de;

 • En düşük Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 30.270 TL
 • Ortalama Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 35.010 TL
 • En yüksek Ortodonti uzmanı maaşları 2023: 64.350 TL

Yukarıda yer verdiğimiz maaş oranları özel veya kamu hastaneleri baz alınarak sunulmuştur. Bu rakamların farklılık gösterebileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ortodontist Uzmanı Maaşları 2023

Ortodontist uzmanı maaşları 2023 yılında zamlanarak güncellendi. En düşük maaşların 40 Bin Türk Lirası civarından başladığını söyleyebiliriz.

 • Uzmanların deneyimlerine göre 2023 yılında aldıkları maaş miktarları 65.000 TL seviyelerine kadar çıkabiliyor. Bu rakamlar çalıştıkları kurumların özel ya da kamuya ait olmasına ve maaş politikalarına göre değişebiliyor.

Devlette Ortodontist Maaşları

Devlette ortodontist maaşları oldukça değişkendir. Uzmanların aldıkları maaşlar memurluk kademelerine, deneyim ve kıdemlerine göre değişiyor.

 • En düşük olasılıklar ortalama alacakları maaşın 30 Bin Türk Lirası seviyesinden başlayacağını söyleyebiliriz.

Özel Sektör Ortodontist Maaşları

Özel sektör ortodontist maaşları oldukça değişkendir. Uzmanların tecrübeleri arttıkça özel sektörde alacakları maaş miktarları da aynı oranda yükselecektir. Bu noktada güncel maaş ortalamaları kısaca şöyle yansıyor;

 • En düşük maaşları 2023: 30.270 TL
 • Ortalama maaşları 2023: 33.010 TL
 • En yüksek maaşları 2023: 64.350 TL

Bu maaş miktarlarının ortalama baz alınarak sunulduğunu unutmamalısınız. Bazı özel diş hastaneleri prim üzerinden hasta sayısına bağlı olarak yüzdelik maaş imkanı sunuyor. Bu nedenle de alınan maaş miktarlarının son derece farklılık göstereceğini ifade etmek gerekir.

Ortondostist Olmak İçin Hangi Bölüm?

Ortodontist olmak için hangi bölüm okumak gerekir, kaç yıl okunur ve nasıl uzman olunur diye sıkça araştırılıyor. Merak eden herkes için hemen tüm bu soruların yanıtlarını aktaralım. Öncelikle Ortodontist olabilmeniz için üniversitelerin 5 yıllık diş hekimliği bölümünden mezun olmanız gerekiyor.

 • Ortondoti uzmanı olmak isteyenler ise bu eğitimin akabinde özel bir uzmanlık eğitimi de almalıdır. Sadece diş hekimliğinden mezun olursanız direk diş hekimi olarak görev alabiliyorsunuz.

Ortondoti uzmanlığı hakkında merak edilen tüm ayrıntıları aktardık. Eğer içeriğimiz boyunca eksik ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa bunları yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir