Özel Hastane Biyopsi Fiyatları 2023

Özel Hastane Biyopsi Fiyatları 2023
0

Birçok sağlık sorununda net olarak teşhis koyabilmek için biyopsi yapılır. Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilen bu işlem özel hastanelerde belli bir ücretle gerçekleştirilir. Özel hastane biyopsi fiyatları hastaneden hastaneye değişebilmektedir. Ancak hastaneler genel olarak Türk Tabipler Birliği Asgari Ücret tarifesini uygularlar.

Biyopsi sağlık sorunu yaşanan bölgeden doku, sıvı ya da hücre örneklerinin alınmasıdır. Hastalar, devlet hastanelerinde bu sürecin uzama ihtimalinden dolayı özel hastaneleri tercih edebilirler. Bundan dolayı da özel hastanelerde biyopsi fiyatları merak konusu olmaktadır.

Özel Hastane Biyopsi Fiyatları 2023

Özel hastane biyopsi fiyatları, biyopsi çeşidine ve vücudun hangi bölgesine uygulanacağına göre değişebilmektedir. Genel olarak 2.000 TL ile 3.000 TL arasında bu fiyatlar değişmektedir.

Biyopsi Neden Yapılır?

Hastanın şikayetleri doğrultusunda testler ve tahliller yapılır. Bunların sonucunda doktor kanser ya da başka önemli bir hastalıktan şüphelenirse biyopsi isteyebilir. Biyopsi istenmesinin sebebi, şüphelenilen hastalık ile ilgili kesin tanıyı koymaktır. 

Devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerde de yapılan bu işlem ücrete tabi tutulur. Özel hastane biyopsi fiyatları, belli kriterlere göre değişebilir. Tercih edilen hastane ile iletişime geçerek doğru bilgiler alınabilir.

Özel Hastanelerde Biyopsi Ne kadar Sürer?

Özel hastanelerde biyopsi işlemi, biyopsinin çeşidi ve yapılacak bölge gibi kriterlere göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak 15 dakika ve 1 saat arasında değişebilmektedir. Bazı biyopsi çeşitlerinde hastaların hemen çıkışı yapılır ve günlük hayatlarına sorunsuz devam edebilirler. Ancak bazılarında bir gecelik yatış dahi yapılabilir. 

Özel Hastanelerde Biyopsi Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Biyopsi sonucunun çıkma hızı birçok etkene göre değişebilir. Tercih edilen hastanedeki yoğunluk, alınan dokunun niteliği, hastalığın tanısal güçlüğü gibi unsurlar bu noktada devreye girer. Alınan örnek patoloji laboratuvarına gönderilir. Buradaki çalışma hızı ve teknik yeterlilik de sonuç çıkma hızını etkiler. Ortalama olarak biyopsi sonucunun çıkması 2-7 gün arasında değişir. 

Biyopsi Doğru Sonuçlar Verir Mi?

Hastada gerekli tahlil ve tetkikler sonucu bir hastalıktan şüpheleniliyorsa biyopsi işlemi yapılır. Biyopsi birçok hastalığın tanımlanmasında büyük rol oynar. Şüphelenilen hastalıkta kesin bir tanı için biyopsi yapılması zorunludur. Biyopside sonucun doğru çıkma durumu minimum %95 oranındadır. Yani biyopsi, doğru sonuçlar verir.

Özel hastane biyopsi fiyatları başlıklı yazımızda verdiğimiz bilgilere ek olarak, biyopsi sonucunu e-nabız üzerinden görmeniz mümkündür. Sonuç görülebiliyor olsa da net bir cevap için doktora göstermek önemlidir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir