Müze Kart Fiyatları 2023 – Ücretsiz Müzekart Nasıl Alınır?

Müze Kart Fiyatları 2023 – Ücretsiz Müzekart Nasıl Alınır?
0

Müze Kart Fiyatları 2023

Müze kart fiyatları 2023 yılında çokça araştırılan konuların başında gelmektedir. Bilindiği gibi müzeler, tarih ve kültür hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur ve birçok müzeye müze kart satın alarak girilebilmektedir.

Ancak bir müze kartı için ne kadar ödemeyi beklemelisiniz? 2022 yılındaki müze karı fiyatları 2023 yılında da devam edecek mi? En güncel müze kart fiyatı şu şekilde;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına 1 yıllık müze kart ücret: 60 TL
  • 18 yaşından büyük öğrenciler için 1 yıllık müze kart ücret: 30 TL
  • Öğretmenler için 1 yıllık müze kart ücret: 30 TL
  • 18 yaş altı öğrenciler için ücretsiz

Yabancı uyruklu vatandaşlar ise müze art uygulamasından yararlanamıyor. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde yerleşik olarak kalan vatandaşlar aynı fiyatlar üzerinden müze kart satın alabiliyorlar.

Müze kart Nasıl Alınır?

  • Müze kart nasıl alınır sorusuna yanıtımız, müzeye girişlerde müzekart almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Tek girişlik giriş yerine, size müzekart verilecektir. 

Bilindiği üzere ülkemizde müze kart kullanımı oldukça yaygındır. Zira bir müzeye giriş ücretinin 40-50 liraları bulduğu günümüzde 60 TL verip müze kart almak oldukça mantıklı ve hesaplı bir hareket olarak karşımıza çıkmaktadır.

Müze kartı almak için kimliğiniz ya da ehliyetiniz ile dakikalar içerisinde alabilirsiniz. Üstelik aldığınız kart ile anında müzeye giriş yapabilirsiniz.

Müze Kart Nereden Alınır?

Müze kart nereden alınır sorunun cevabına gelecek olursak; birçok kişinin bildiği gibi müze kart müzelerin girişlerinde bulunan giriş istasyonlarından temin edilmektedir.

  • Müzeye girmeden önce görevliye müze kart ücreti ile berber kimlik ya da ehliyet belgenizi vererek dakikalar içinde bu kartı alabilirsiniz.

Müze Kart Ücreti Öğrenci

Müze kart ücreti öğrenci fiyatlarını merak edende birçok öğrenci bulunmaktadır. Öncelikle 18 yaşının altındaki öğrenciler müze kart almaya gerek olmadan kimliklerini göstererek ücretsiz bilet alarak müzeleri ziyaret edebilmektedir.

  • Bunun yanında 18 yaşından büyük öğrenciler için belirlenen bir yıl boyunca geçerli müze kart ücreti ise 30 TL’dir.

Müze Kart Fiyatı Yabancılar İçin

Müze kart fiyatı yabancılar için ne kadar sorusu da en merak edilen konuların başında gelmektedir. Zira bu bilgi ülkemizde yaşayan birçok yabancı uyruklu vatandaşı ilgilendirmektedir.

  • Öncelikle ülkemizde yerleşik olarak yaşamayan yabancıların müze kart alma şansları bulunmamaktadır. Ancak müze kart yerine Museum Pass Türkiye satın alarak müzelere giriş hakkı elde etmektedirler. Museum Pass Türkiye ücreti de 15 günlük 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Müze Kartla Bir Müzeye Kaç Kez Girilir?

Müze kartla bir müzeye kaç kez girilir sorusunun cevabı da oldukça merak edilmektedir. Bilindiği gibi müze kar yıllık bir uygulamadır ve çıkartıldığı zaman bir yıl boyunca kullanılmaktadır.

  • Bu yüzden bir müze kart aldığınız zaman, 350’den fazla müzeye sınırsız giriş hakkınız olmaktadır.

Ücretsiz Müze Kart Nasıl Alınır?

Ücretsiz Müze kart nasıl alınır diye merak edenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Öncelikle ücretsiz müze kart alma gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak müze karta ihtiyaç duymadan ücretsiz bir şekilde müzelere giriş şansı vardır.

18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız müzelere ücretsiz bir şekilde girebilmektedir.

Bunun yanında gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınları da müzelere ücretsiz bir şekilde girebilmektedir. Ayrıca basın kimlik kartına sahip kişiler ile birlikte erler ve erbaşlarda müzelere ücretsiz girişi bulunan guruplar arasındadır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir