Kıble Nasıl Bulunur? Kıbleyi Bul

Kıble Nasıl Bulunur? Kıbleyi Bul
0

Namaz ibadeti için gerekli olan kıble nasıl bulunur sorusu namaz kılanların merak ettiği bir sorudur. Evde, işyerinde veya başka mekânlarda namazı kılmak için kıbleye yönelmek şarttır. Kıbleyi bulmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile kıble yönünü bulmak çok kolaydır. Ayrıca önceden büyüklerimizden öğrendiğimiz bazı bilgilerle kıblenin yönünü bulabiliriz. Bu yazımızda kıbleyle ilgili merak edilen tüm sorulara cevap verelim.

Kıble Yönünü Bilmiyorsak Ne Yapmalıyız?

Bir yerde namaz kılacaksanız ve kıbleyi bilmiyorsanız yapmanız gerekenler bellidir. ‘Kıble yönünü bilmiyorsak ne yapmalıyız?’ diyerek telaşa kapılmaya gerek yoktur. Ellerinizi iki yana açarak doğu yönünü sol tarafınıza almalısınız. Böylece kıble tarafına dönme ihtimaliniz yüksek olur.

Bunun yanında etrafınızda soracak kimse yoksa ve araştırmanıza rağmen kıble yönünü tayin edemezseniz, ne yapmalısınız? Olduğunuz ortamda edindiğiniz kanaate göre yönü belirleyip namaz kılabilirsiniz.

Namazdan sonra yön konusunda yanlış yaptığınızı anlarsanız, namazınızı tekrarlamanıza gerek yoktur. Mantık çerçevesinde kıble yönünü bulmaya çalıştığınız halde namaz sırasında hatalı olduğunuzu anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda namazınızı bozmadan doğru olan tarafa dönmelisiniz. Namazı döndüğünüz doğru yönde bitirmelisiniz.

Hiçbir mantık yürütmeden ve sorgulamadan bir kıble belirleyip namaz kılmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda kıblenin yanlış olduğunu öğrendiğinizde namazı tekrar kılmanız gerekir.

Evde Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Günümüzde bilimsel araştırmalar ve teknolojik gelişmeler kıbleyi bulmakta kolaylık sağlamaktadır. ‘Evde kıble yönü nasıl bulunur?’ sorusuna maddeler halinde cevap verelim:

  • Günümüzde her yaştan insan akıllı telefon kullanmaktadır. Namaz kılmak için kıblenin yönünü araştırıyorsanız, internetten kıblenin yönünü bulmanız için uygulama indirebilirsiniz.
  • Evde namaz kılmak için kıble yönünü bulmak istiyorsanız pusula ile kıbleyi tayin edebilirsiniz. Ülkemizde kıble güney ve güneydoğu yönlerinde, güneyden doğuya doğru 23 derecelik açıda yer almaktadır.
  • Kıble saatini takip edilerek kıble yönü belirlenebilir. Kıble saati bazı takvimlerde yer almaktadır. Yılın belirli dönemlerinde güneş kıble yönüne döner. Bu şekilde kıblenin yönü tayin edilebilir.
  • Eskiden kıble belirlemek için tesbihin imamesi kullanılmaktaydı. Tesbih imame tarafından tutulup serbest bırakılır. Ardından hangi yöne doğru sallanırsa güneyi gösterir. Böylece kıble bulunur.

Yanlış Kıbleye Kılınan Namaz Kabul Olur Mu?

Bilerek kıbleden başka yöne namaz kılınırsa namaz geçersiz olmaktadır. Bulunduğunuz ortamda kıblenin yönünü bilmiyorsanız araştırma yapmanız gerekir. Edindiğiniz bilgi ve vardığınız kanaate göre kıbleyi belirlemeniz önemlidir. Daha sonra namazınızı eda edebilirsiniz.

Araştırmanız sonucunda yöneldiğiniz yönün hatalı olduğunu namazdan sonra anlarsanız, namazınız sahih olur. Yeniden kılmanıza gerek yoktur. Böyle bir durumda ‘Yanlış kıbleye kılınan namaz kabul olur mu?’ sorusunun cevabı evettir.

Bunun yanında araştırarak bulduğunuz kıblenin yanlış olduğunu namaz sırasında anlarsanız, namaz kılarken yönünüzü değiştirmeniz gerekir. Bu şekilde yön değiştirerek namazınıza devam edersiniz. Kimseye sormadan ve herhangi bir araştırma yapmadan kıble yönü belirlerseniz bu yanlış olur. Çünkü namaz kıldığınız yön kıble değilse namazınız sahih olmaz. Bu namazı tekrar kılmanız gerekir.

Kıbleden Kaç Derecelik Sapma Namazı Bozar?

Özellikle tarihi bazı camilerde küçük kıble ölçüsü hataları olabilmektedir. Bu sebeple caminin kıble yönünden 45 derece sapması olabilir. Kıbleden kaç derecelik sapma namazı bozar? ’derseniz cevabı şu olacaktır: Namaz kılan kişi kıbleden 45 dereceden fazla saparsa namazı bozulur.

Herhangi bir yerde namaz ibadetini yerine getirirken kıbleden maksimum 45 derecelik sapma gösterilmesine tolerans vardır. Namazın geçerliliği açısından bir sıkıntı olmayacaktır.

Secde sırasında yere konulan başınız ile Kâbe’nin bulunduğu Mekke şehri üzerinden bir doğru geçtiği varsayılmaktadır. Kıblenin yönü çizilen farazi doğrudan 45 derecen fazla sapmamak şartıyla sağa veya sola doğru kayabilir.

Kıbleye Yönelmek Farz Mı?

Dinimizde, namaz kılarken kıbleye yönelmek farz mı? İslam dinine göre namaz kılarken kıbleye doğru yönelmek farzdır. Kıble olarak belirlenen yer Mekke şehrindeki Kâbe’dir. Müslümanlar namazlarını Kâbe’ye karşı kılarlar. Kâbe’ye karşı secde ederler.

Fakat burada bilinmesi gereken nokta, Kâbe için secde yapılmadığıdır. Müslümanlar Allah için secde yaparlar. Kâbe’ye dönmek farz olduğu gibi Kâbe’ye döndüğünü bilmekte farzlardandır. Çünkü herhangi bir yöne dönerek namaz kılmak kabul edilmemektedir.

Kaç Derecelik Açı Namazı Bozar?

Fetva kitaplarında kıble hatası için göz sınırları arasındaki 45 derecelik açıya izin verilmektedir. Bunu daha net bir şekilde anlatırsak sağ ve sol toplam 45 derece kıbleden saparak namaz kılmanızda sıkıntı yoktur. Sağa ve sola en fazla 22,5 derece sapabilirsiniz. ‘Kaç derecelik açı namazı bozar?’ sorusuna şu cevabı verelim: Namaz kılarken sağdan 22,5 derece fazla veya soldan 22,5 fazla saparsanız, namazınız bozulur.

https://www.youtube.com/watch?v=vLMPjNqxJ7M

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir