Özel Plaka Fiyatları 2023

Özel Plaka Fiyatları 2023
0

Özel Plaka Fiyatları 2023

Özel plaka fiyatları 2023 yılında güncellendi. Özel plaka sahibi olmak istiyorsanız talep edilen tüm şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartların başında ikamet adresinizin yer aldığı şehir plakası ile talep ettiğiniz plaka numarasının uyuşmasıdır. Örneğin İstanbul’da ikamet ediyorsanız özel plaka da alsanız 34 ile başlamalıdır. 

  • Bu özel plakalar için 2 Bin TL ile 20 Bin TL arasına ücret yansıyor. 

Bu tutarlar yılda iki kez vergi şeklinde tahsil ediliyor. Ancak bu fiyat sabit değildir. Örneğin tercih edeceğiniz plakaya talep azsa fiyatı daha da düşük olarak yansıyacaktır. 

Özel plaka sahibi olmak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki İl Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne doğrudan başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bazı illerde online başvurular da kabul ediliyor.

2 Harfli Özel Plaka Fiyatları 2023

2 harfli özel plaka fiyatları 2023 yılında 5.000 TL civarından başlıyor. Harf kısmı iki adet olan bu plakanın fiyatı talep görmesine göre de değişiyor.

Eğer istediğiniz 2 harfli plaka çok talep görüyorsa fiyatı da buna bağlı olarak daha yüksek olacaktır. Talep görmüyorsa da fiyat aynı şekilde düşük yansıyacaktır.

3 Harfli Özel Plaka Fiyatları 2023

3 harfli özel plaka fiyatları 2023 şahsi ya da şirketler için alınabilir. 3 harften oluşan plaka fiyatları da yine arz talep durumuna bağlı olarak değişiyor. Eğer yoğun talep gören üç harfli plakaları tercih ediyorsanız bu durumda fiyatı da buna göre diğerlerine kıyasla oldukça yüksek olacaktır. Örnek plakalara göre fiyatları şu şekildedir;

  • 35 CEM YYYY Fiyatı: 30.000 TL ve 120.000 TL aralığında
  • 35 NAZ YYYY Fiyatı:  25.000TL ve 70.000 TL aralığında
  • 35 EFE YYYY Fiyatı:  25.000TL ve 70.000 TL aralığında
  • 35 CAN YYYY Fiyatı:  30.000TL ve 80.000 TL aralığında
  • 35 MYS YYYY Fiyatı: 6.000 TL – 20.000 TL aralığında

Yukarıda da yer verdiğimiz gibi ortalama 5.000 TL’den başlayarak 250.000 TL’ye kadar varabiliyor. Yine bu tutarlar da yılda iki kez olmak üzere vergi şeklinde tahsil ediliyor.

4 Harfli Özel Plaka Fiyatları 2023

4 harfli özel plaka fiyatları 2023 seçenekleri için fiyatlar güncellendi.

Arz ve talebe bağlı olarak değişen 4 harfli plaka seçenekleri ortalama 10.000 TL’den başlayarak 300.000 TL’lere kadar varıyor.

Daha düşük fiyatlı özel plaka seçenekleri de bulabilirsiniz. Çünkü bazı plaka seçeneklerinde talep yoğunluğu bulunmuyor.

 

Emniyetten Özel Plaka Nasıl Alınır?

Emniyetten özel plaka nasıl alınır sorusuna da sıkça yanıt aranıyor. Eğer özel plaka sahibi olmak istiyorsanız öncelikle plakanın başka biri tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekiyor.

Bunun için Emniyet Müdürlüğü’ne direk giderek ya da online olarak web sitesi üzerinden sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Sorgulamanın ardından eğer aradığınız plaka boş ise rezerve etmeniz mümkündür.

Mavi Özel Plaka Fiyatları 

Mavi özel plaka fiyatları oldukça değişkendir. Almak istediğiniz plaka eğer çok büyük talep görüyorsa fiyatı da aynı oranda yüksek olacaktır.

Bunun yanı sıra daha az talep gören özel plakalarda fiyatlar da düşük yansıyor.

En az 5.000 TL civarından başlayan özel mavi plakaların fiyatı 300.000 TL’lere kadar varabiliyor.

Özel Plaka En Fazla Kaç Harfli olur?

Özel plaka en fazla kaç harfli olur sorusu bu plakalara sahip olmak isteyen tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Bu noktada genel olarak ortalama 4 harfli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak nadir olmakla beraber 5 harften oluşan plaka seçenekleri olduğunu da görebilirsiniz.

Motora Özel Plaka Nasıl Alınır?

Motora özel plaka nasıl alınır ya da alınır mı gibi sorular yoğun olarak merak ediliyor. Öncelikle almak istediğiniz özel plakaya karar vererek uygunluğunu sorgulayın.

Sorgulama adımlarından hemen sonra ise size en yakın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir