Özel Direksiyon Dersi Ücreti 2023

Özel Direksiyon Dersi Ücreti 2023
0

Özel Direksiyon Dersi Ücreti 2023

Özel direksiyon dersi ücreti 2023 yılında zam aldı. Zamlanan yeni rakamlar ise direksiyon eğitimi almak isteyenler tarafından sıklıkla merak ediliyor.  Kurum ve eğitimciler tarafından sunulan özel direksiyon dersi ücretleri il bazlı da değişiyor. Ders ücretleri hakkında açık fiyat bilgisine yer vermek gerekirse de;

  • Otomatik vites direksiyon dersi saat ücreti: 200 TL
  • Standart vites direksiyon dersi saat ücreti: 200 TL
  • 10 saatlik otomatik direksiyon dersi saat ücreti: 2000 TL
  • 10 saatlik Standart vites direksiyon dersi saat ücreti: 2000 TL

Direksiyon dersleri paket halinde de sunuluyor. Paket halinde satın alırsanız fiyatlar iskontolu yani indirimli yansıyor. Genel olarak Türkiye’de hizmet veren tüm sürücü kursu kurumlarında saatlik direksiyon ders ücreti minimum 200 TL civarından başlıyor.

Ehliyet Kursu Direksiyon Dersi Fiyatı

Ehliyet kursu direksiyon dersi fiyatı kurumun fiyat politikasına göre değişiyor. Bildiğiniz üzere direksiyon derslerini ister kurumlarda ister belgesi olan öğreticilerden bireysel olarak alabilirsiniz. Sürücü kursu kurumlarından almanız daha fazla fayda sağlayacaktır. 

  • Genel olarak sürücü kurslarında sunulan 1 saatli direksiyon ders ücretleri 150 TL ile 200 TL’den başlayarak kuruma göre yükseliyor.

Ders saatini paket olarak da alabilirsiniz. Eğer paket olarak alırsanız toplam tutar üzerinden yaklaşık %20 oranında indirim uygulanır.

Devlet Ücretsiz Direksiyon Dersi

Devlet ücretsiz direksiyon dersi bulunmuyor. Ancak bazı sürücü kursu kurumları kursiyerlerine özel ücretsiz direksiyon dersi hediye edebiliyor. Bu tamamen kurumun inisiyatifindedir.

Bu nedenle de tercih edeceğiniz kurumla görüşme sağlayarak böyle bir avantaj sunup sunmadıklarını sorabilirsiniz. Genel olarak pek çok kurs merkezinde ücretsiz şekilde hizmet verilmediğinin de altını çizelim.

Özel Direksiyon Dersi Saat Ücreti 

  • Özel direksiyon dersi saat ücreti 2023 yılında en az 150 TL civarından başlıyor. Bazı illerde ve sürücü kursu kurumlarında bu taban fiyat 200 TL olarak belirlenmiştir.

Tercih edeceğiniz kuruma ve ders saatine bağlı olarak indirim de almanız mümkün olabilir.

Ehliyeti Olana Direksiyon Dersi 

Ehliyeti olana direksiyon dersi veren kurumlar mevcuttur. Bunun yanı sıra usta sürücü belgesi olan kişiler de bağımsız olarak direksiyon dersi verebiliyor.

Genelde ehliyeti olanlar ancak trafik deneyimi olmayanlar bu direksiyon derslerinden faydalanıyor. Bütçenize göre her iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Direksiyon Dersi Kaç Saat?

Direksiyon dersi kaç saat sorusu ehliyet kursuna yeni yazılan her kursiyer tarafından merak ediliyor. Kursiyerlere sunulan direksiyon ders saatleri alacakları ehliyet türüne göre değişiyor. Kısaca bunları sıralamak gerekirse de;

  • D sınıfı ehliyetler için toplam: 14 saat zorunlu direksiyon eğitimi 
  • C sınıfı ehliyetler için toplam: 20 saat zorunlu direksiyon eğitimi 
  • C1 sınıfı ehliyetler için toplam: 10 saat zorunlu direksiyon eğitimi 
  • M, A1, A2, B1 ile F sınıfı ehliyetler için toplam: 12 saat zorunlu direksiyon eğitimi 

Bu direksiyon ders saatler ehliyet kursu kapsamında zorunlu olan saatlerdir. Yani her sürücü kursu merkezi yer verilen bu direksiyon ders saatlerine uymak zorundadır.

Direksiyon Dersi Kaç Derste Öğrenilir?

Direksiyon dersi kaç derste öğrenilir sorusunun yanıtı adaya göre değişiyor. Genel olarak günde iki saat haftada bir kez direksiyon pratiği yapmak öğrenmek için yeterli oluyor.

Bazı sürücüler bol pratik yapmış ancak trafiğe hiç çıkmamışsa 2-3 gün içinde trafiğe çıkmaya hazır olabiliyor. 

Yani bu sizin kavramanıza ve cesaretinize göre de değişebiliyor. Yine de bol dol direksiyon pratiği yapmadan ve kendinizi hazır hissetmeden kesinlikle trafiğe çıkmamanız tavsiye ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir