Özel Hastane Alçı Fiyatları 2023

Özel Hastane Alçı Fiyatları 2023
0

Özel hastane alçı fiyatları hastaneden hastaneye farklılık gösterir; bunu bilmekte fayda var. Özel hastaneler hemen hemen Türkiye’nin her şehrinde vardır. Özellikle nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde sayısı daha fazladır. İnsanlar devlet hastanelerinin kalabalık olmasından dolayı iş ve işlemlerini, muayenelerini daha hızlı bir şekilde yaptırmak için özel hastaneleri tercih ediyor. Özel hastaneler yaptığı her işlem için ayrı ayrı ücret talep den kuruluşlar olduğu için iyi bir şekilde araştırmak gerekir.

Özel Hastanelerde SGK İndirimi Ne Kadar?

SGK anlaşmalı olduğu özel hastanelerin muayene ücretini belirli oranda karşılar. SGK anlaşmalı özel hastanelerde sigortalı vatandaş daha uygun bir fiyat ile muayene olabilir. Örneğin özel hastane alçı fiyatları, tahlil fiyatları, muayene fiyatlarının belirli kısımlarını devlet karşılar diyebiliriz. Bunun yanı sıra masrafların belirli bir kısmını SGK öder ama hastane, hastadan da belirli bir ücret talep eder. Talep edilen bu ücrete katılım payı denir. Katılım payı devlet hastanelerinde, eğitim araştırma hastanelerinde 7 lira, özel hastanelerde ise 15 lira olarak belirlenmiştir.

Özel Hastanelerde Ödeme Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerle özel hastaneye gidecek olan vatandaş gideceği özel hastanenin alçı fiyatlarını, muayene ücretlerini, yaptırdığı tahlillere ne kadar ödeyeceğini bilmek ister. Bu kapsamda hastane ile anlaşmalı olan sağlık hizmeti sunucuları arasında yapılan anlaşmaya göre bir fiyat listesi belirlenir. Belirlenen fiyat listesi özel hastane tarafından herkesin görebileceği bir alana asılır ve kişiler fiyat konusunda bu şekilde bilgi sahibi olur.

Özel Hastaneler Ne Kadar Muayene Ücreti Alabilir?

Yaşanılan sağlık problemi sebebi ile kişi zaman kaybetmeden muayene olmak. Mesela küçük bir kaza sonucu eli çatlayan bir kişinin özel hastane alçı fiyatları, konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Hastane çıkışı mağduriyetlerin olmaması için önemlidir. Kısaca değinecek olursak, özel bir hastaneye gidilmeden önce, hastanenin muayene ücretinin ve katılım payının bilmesi gerekir. Çünkü özel bir hastane yapacağı işlemi ayrı ayrı fiyatlandırır. Söz konusu fiyatlar kişinin sigortalı olup olmaması, doktorun özellikleri gibi sebepler dolaysı ile kurumun belirlediği fiyatlar değişkenlik gösterir.

Özel Hastanelerde Tahlil Ücreti Alınır Mı?

Muayene ya da tedavi için özel bir hastaneyi tercih eden kişilerden yapılacak tahliller için ücret alınır. SGK ile kurum arasındaki yapılan anlaşmaya bakılarak yapılan işlemin branşına göre fiyat değişkenlik gösterir. Hastanelerde yapılan tahlil ücretleri, belirlenen branşın fiyatının iki katı kişiden talep edilebilir.

Özel Hastaneye Verilen Ücret Geri alınır Mı?

Özel bir hastaneye gittiğiniz zaman sizden fazladan ücret alındığını düşünürseniz yapacağınız iş şu şekildedir. Yapılan işlemler yani muayene ücreti, özel hastane alçı ücreti gibi işlemler için ödediğiniz fatura ve ilgili evraklar ile bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucu fazladan ücret aldığı kararı verilen özel hastaneden, verdiğiniz fazla ücreti geri alırsınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir