Coledan D3 Ne İşe Yarar? Coledan D3 Fiyatı 2023

Coledan D3 Ne İşe Yarar? Coledan D3 Fiyatı 2023
0

Coledan D3 Ne İşe Yarar? 

Coledan d3 ne işe yarar, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Bu tarz sorular yoğun olarak araştırılıyor. Coledan d3 ilacının etken maddesi kolekalsiferoldür.

Halk dilinde bu etken maddeye D3 vitamini de deniyor. İla. 10 ml ve 30 ml damla halinde sıkılan cam şişelerde satışa sunuluyor.

 • Genel olarak D vitamini eksikliği tedavisinde yoğun olarak kullanıldığını söylemek mümkündür.

Coledan D3 Nasıl Kullanılır?

Coledan d3 nasıl kullanılır sorusunun yanıtını doktorunuzdan almanız gerekiyor. Çünkü doktorunuz yaş durumunuza, vitamin eksikliği durumuna bakarak günde ne sıklıkla ne kadar kullanmanıza karar veriyor.

Nitekim ilacın prospektüsünde yer alan detaylı kullanım talimatlarına göre detaylar şu şekilde yansıyor;

 • Coledan d3 ister günlük ister haftalık tek doz halinde kullanılabilir.
 • Günlük dozu yaş gurubuna bağlı olarak 1 damla şeklinde yansıyor. Ancak doktorunuzun belirttiği oran değişebilir.
 • Haftalık tek doz kullanımlarında ise 50.000 IU seviyesini aşmamanız tavsiye edilir.

Coledan d3 kullanımı 6-8 haftaya kadar devam edebilir. Kullanım sonrasında kan tahlilleriniz yapılarak vitaminin düzeyine yeniden bakılır. Sonuçlarına göre yeniden devam ya da durdurma kararı alınabilir.

Coledan D3 Yan Etkileri

Coledan d3 yan etkileri içerdiği etken maddeye karşı hassasiyeti olan hastalarda görülebilir. Olası yan etki durumlarını sıralamak gerekirse de;

 • İdrardan atılan kalsiyum miktarının artması,
 • Kandaki kalsiyum miktarının normalinden çok daha yüksek görülmesi,
 • Kabızlık
 • Midede gaz oluşumu
 • Bulantı ve kusma
 • Karında ağrı ve ishal durumu 
 • Deride kaşıntı, döküntü ve kabartılar
 • Normalinden daha sık idrara çıkma 
 • Aşırı susama hissi 
 • İdrar yapmakta güçlük çekme 

Bu ve benzeri yan etkilerin görülme sıklığı oldukça azdır. Yaş gurubuna ve etken maddesine karşı duyarlılığınıza göre yan etkilerin şiddeti artık azalabilir. Nitekim yukarıda yer verdiğimiz en küçük yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız eczacınıza veya doktorunuza bildirmeyi unutmamalısınız.

Coledan D3 ile Devit 3 Arasındaki Fark 

Coledan d3 ile devit 3 arasındaki fark etki oranıdır. Coledan d3 damlasının yaklaşık olarak 1 damlası devit3’ün 4,5 katı kadar etki gösterir.

Bunun yanı sıra vitamin değerini de diğer tüm d vitamini ilaçlarına kıyasla çok daha hızlı yükseltir.

Ayrıca içeriğinde yer alan maddeler nedeniyle suda bile çözünme özelliği gösterir. Her yaş gurubunun kullanımı için uygun olup hızlı etki gösterir.

Coledan D3 Zayıflatır Mı?

Coledan d3 zayıflatır mı sorusuna direk evet ya da hayır demek mümkün değildir. Halk arasında alınan vitamin ilaçlarının kilo yaptığı düşünülüyor.

 • Nitekim Coledan d3 için kilo alımı söz konusu değildir. Hatta bunun aksine kilo vermede yardımcı olduğu da düşünülüyor.

Düzenli beslenme ve kullanım neticesinde hedef odaklı kilo verme sürecinizi destekleyebilir.

Coledan d3 Tek Seferde İçilir Mi?

Coledan d3 tek seferde içilir mi sorusu da sıklıkla merak ediliyor. Normalde günlük damlalar halinde kullanılıyor. Ancak isteyen kişiler haftalık tek doz olarak da kullanılabilir. Günlük yerine haftalık 50.000 IU doz kullanımı tek seferde yapılabilir. 

 • Ayrıca bu şekilde 6-8 haftaya kadar kullanmaya devam edilebilir. Ancak tüm bu kullanım talimatları ve sürecine dair doktorunuzdan da detaylı bilgi almadan hareket etmemeniz tavsiye edilir.

Çünkü doz aşımı durumunda çeşitli yan etkilerle karşılaşma riski daha fazladık. Eksik doz kullanımında ise ilacın etki süresi kısalacaktır.

Coledan D3 Yetişkinlerde Nasıl Kullanılır?

Coledan d3 yetişkinlerde nasıl kullanılır sorusunun yanıtını doktorunuzdan almanız gerekiyor. Nitekim genel olarak haftalık kullanım şeklinde 1 kapak yani 50 bin ünite alınması tavsiye ediliyor.

Günlük kullanımda ise günde 1 damla ile başlanması tavsiye edilir. Daha sonra günde 2,3 ve 6 damla şeklinde devam edebilir. Doz artışı 8 haftalık kullanımdan sonrası için geçerlidir.

Coledan d3 hakkında merak ettiğiniz tüm detayları aktardık. Ancak doktorunuza danışmadan hiçbir şey uygulamanız tavsiye edilir. Ek olarak aklınıza takılan farklı sorular varsa da yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir